2020 Class 5A State Football Playoffs

November 6 - December 4, 2020

Program Bracket Printable Bracket Tickets More Info  Tweet  Share

The bracket will be completed after the Shelbyville High School appeal before the Board of Control on Nov. 2, 2020.

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Nov 6 7:00 PM Game 101 David Crockett 63, Sevier Co. 35
Friday Nov 6 7:00 PM Game 102 South-Doyle 48, Daniel Boone 19
Friday Nov 6 7:00 PM Game 103 Knoxville Halls 22, Tennessee High 15
Friday Nov 6 7:00 PM Game 104 Knoxville Central 48, Morristown East 7
Friday Nov 6 7:00 PM Game 105 Knoxville West 65, Lenoir City 20
Friday Nov 6 7:00 PM Game 106 Walker Valley 21, Powell 16
Friday Nov 6 7:00 PM Game 107 Oak Ridge 30, Soddy-Daisy 7
Friday Nov 6 7:00 PM Game 108 Rhea Co. 14, Knoxville Fulton 0
Friday Nov 6 7:00 PM Game 109 Summit 42, Hillwood 6
Friday Nov 6 7:00 PM Game 110 Columbia 21, Gallatin 14
Friday Nov 6 7:00 PM Game 111 Hillsboro 43, Page 7
Friday Nov 6 7:00 PM Game 112 Beech 42, Lincoln Co. 14
Friday Nov 6 7:00 PM Game 114 Brighton 48, Dyer Co. 28
Friday Nov 6 7:00 PM Game 116 Clarksville 16, Munford 14
Friday Nov 13 7:00 PM Game 201 South-Doyle 27, David Crockett 20
Friday Nov 13 7:00 PM Game 202 Knoxville Central 28, Knoxville Halls 14
Friday Nov 13 7:00 PM Game 203 Knoxville West 32, Walker Valley 3
Friday Nov 13 7:00 PM Game 204 Oak Ridge 23, Rhea Co. 0
Friday Nov 13 7:00 PM Game 205 Summit 28, Columbia 14
Friday Nov 13 7:00 PM Game 206 Beech 36, Hillsboro 0
Friday Nov 13 7:00 PM Game 207 Henry Co. 51, Brighton 16
Friday Nov 13 7:00 PM Game 208 Clarksville Northeast 17, Clarksville 15
Friday Nov 20 7:00 PM Game 301 South-Doyle 21, Knoxville Central 14
Friday Nov 20 7:00 PM Game 302 Oak Ridge 31, Knoxville West 28
Friday Nov 20 7:00 PM Game 303 Summit 36, Beech 29
Friday Nov 20 7:00 PM Game 304 Henry Co. 39, Clarksville Northeast 7
Friday Nov 27 7:00 PM Game 401 Oak Ridge 14, South-Doyle 0
Friday Nov 27 7:00 PM Game 402 Summit 35, Henry Co. 21
Friday Dec 4 7:00 PM Game 501 Summit 28, Oak Ridge 7 TN Tech Univ. Results  

Participating Schools

Beech
Brighton
Clarksville
Clarksville Northeast
Columbia
Daniel Boone
David Crockett
Dyer Co.
Gallatin
Henry Co.
Hillsboro
Hillwood
Knoxville Central
Knoxville Fulton
Knoxville Halls
Knoxville West
Lenoir City
Lincoln Co.
Morristown East
Munford
Oak Ridge
Page
Powell
Rhea Co.
Sevier Co.
Soddy-Daisy
South-Doyle
Summit
Tennessee High
Walker Valley

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE