2004 Division I 119 lb Wrestling Championship

February 19 - February 21, 2004  ·  McKenzie Arena - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 19 Marshall Davis (11) , Ari Ibrahim (12)
Thursday Feb 19 Drake Carter (10) , Martin Varela (12)
Thursday Feb 19 Zeke Jones (10) , Steven Cook (11)
Thursday Feb 19 Chris Baker (12) , Joey Royster (10)
Thursday Feb 19 Markel Lillard (12) , Adam Hoover (10)
Thursday Feb 19 Billy Plunk (11) 10, Johnnie Ramos (11) 0
Thursday Feb 19 Jacob Creighton (10) , Matt Wells (12)
Thursday Feb 19 Jonas Gibbs (10) 4, Cole Geren (10) 3
Thursday Feb 19 Rob Wooten (10) , Charlie Warfield (12)
Thursday Feb 19 Justin Campbell (12) , Andy Groves (11)
Thursday Feb 19 Geoff Benson (11) 13, Chris Jones (9) 3
Thursday Feb 19 Sammy Cox (12) , Jason Ricker (10)
Thursday Feb 19 Cole Tanner (12) , Bo Usary (9)
Thursday Feb 19 Andrew Henderson (11) 9, Khylam Hari (11) 6
Thursday Feb 19 Ryan Fuller (10) 4, Shawn Speroff (11) 2
Thursday Feb 19 Shawn Cordell (12) , Ryan Rector (12)
Friday Feb 20 Carter , Ibrahim
Friday Feb 20 Baker , Cook
Friday Feb 20 Plunk 8, Hoover 0
Friday Feb 20 Gibbs , Wells
Friday Feb 20 Warfield 12, Groves 1
Friday Feb 20 Cox 8, Benson 5
Friday Feb 20 Usary 15, Henderson 4
Friday Feb 20 Cordell 4, Fuller 3
Friday Feb 20 Carter , Davis
Friday Feb 20 Gibbs 16, Creighton 6
Friday Feb 20 Groves , Wooten
Friday Feb 20 Fuller 10, Rector 8
Friday Feb 20 Ibrahim 14, Baker 8
Friday Feb 20 Wells 17, Plunk 8
Friday Feb 20 Warfield 12, Cox 10
Friday Feb 20 Cordell 5, Usary 4
Friday Feb 20 Baker 10, Carter 2
Friday Feb 20 Plunk 12, Gibbs 7
Friday Feb 20 Cox , Groves
Friday Feb 20 Fuller , Usary
Friday Feb 20 Ibrahim 21, Wells 9
Friday Feb 20 Cordell , Warfield
Saturday Feb 21 Baker 2, Plunk 1
Saturday Feb 21 Cox 8, Fuller 2
Saturday Feb 21 Warfield , Baker
Saturday Feb 21 Cox 13, Wells 5
Saturday Feb 21 Charlie Warfield 16, Matt Wells 7
Saturday Feb 21 Chris Baker 4, Sammy Cox 2
Saturday Feb 21 Shawn Cordell 5, Ari Ibrahim 1

Participating Schools

Bartlett
Bradley Central
Cheatham Co.
Clarksville Northwest
Cleveland
Collierville
Daniel Boone
East Ridge
Franklin
Greenback
Greeneville
Harpeth
Heritage
Hillsboro
Hixson
Houston
Kenwood
LaVergne
Lebanon
McGavock
McMinn Central
Nashville Overton
Page
Red Bank
Rhea Co.
Ridgeway
Science Hill
Soddy-Daisy
South-Doyle
Stratford
Sullivan East
Union Co.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE