2011 Division I 160 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Kyle Odom (Sr.) , McCoy Newberg (Jr.)
Thursday Feb 17 Anton Jones (Jr.) , Peter Underwood (Sr.)
Thursday Feb 17 David Vaigneur (Jr.) 8, Fletcher Valentine (So.) 2
Thursday Feb 17 Tyler Johnson (Sr.) , Sam Petrillo (Sr.)
Thursday Feb 17 Jeremiah Rogers (Jr.) , Brock Pressley (Jr.)
Thursday Feb 17 Alex Charest (Jr.) , Quenton Woods (Jr.)
Thursday Feb 17 Kenny Campbell (Jr.) , Greg Cross (Sr.)
Thursday Feb 17 Jacob Bailey (Jr.) , Milak Burris (So.)
Thursday Feb 17 Jake Knox (So.) 15, Cody Winston (Jr.) 5
Thursday Feb 17 John Shrader (Jr.) 10, Cory Keen (Sr.) 2
Thursday Feb 17 Josh Zink (Sr.) 12, Austin Fullbright (Sr.) 5
Thursday Feb 17 Hunter Badon (Sr.) , Kris Sawyer (Jr.)
Thursday Feb 17 Trevor Reed (So.) , Ben Baggett (Sr.)
Thursday Feb 17 Jonathan Mabry (Jr.) 7, Justin Mathieson (Jr.) 0
Thursday Feb 17 Shane Chipley (Sr.) , Isaiah Nichols (Sr.)
Thursday Feb 17 Danny Gallagher (Sr.) 9, Jacob Shelton (Jr.) 8
Thursday Feb 17 Jones 6, Odom 0
Thursday Feb 17 Petrillo 6, Valentine 2
Thursday Feb 17 Pressley 8, Woods 0
Thursday Feb 17 Burris 6, Campbell 5
Thursday Feb 17 Keen 6, Winston 3
Thursday Feb 17 Sawyer , Fullbright
Thursday Feb 17 Mathieson 11, Reed 0
Thursday Feb 17 Nichols 14, Shelton 6
Thursday Feb 17 Newberg 16, Underwood 1
Thursday Feb 17 Johnson , Vaigneur
Thursday Feb 17 Charest , Rogers
Thursday Feb 17 Bailey 15, Cross 0
Thursday Feb 17 Shrader 4, Knox 1
Thursday Feb 17 Badon , Zink
Thursday Feb 17 Baggett 7, Mabry 1
Thursday Feb 17 Gallagher , Chipley
Friday Feb 18 Jones 3, Gallagher 1
Friday Feb 18 Petrillo , Mabry
Friday Feb 18 Pressley 7, Zink 4
Friday Feb 18 Knox 4, Burris 3
Friday Feb 18 Cross 10, Keen 5
Friday Feb 18 Fullbright , Charest
Friday Feb 18 Mathieson 9, Viagneur 3
Friday Feb 18 Nichols 11, Underwood 3
Friday Feb 18 Mabry 12, Jones 10
Friday Feb 18 Knox 6, Pressley 4
Friday Feb 18 Charest , Cross
Friday Feb 18 Nichols 6, Mathieson 2
Friday Feb 18 Newberg 2, Johnson 0
Friday Feb 18 Bailey 22, Rogers 8
Friday Feb 18 Shrader 11, Badon 2
Friday Feb 18 Baggett 4, Chipley 1
Friday Feb 18 Mabry 9, Rogers 3
Friday Feb 18 Johnson 4, Knox 3
Friday Feb 18 Charest 7, Chipley 0
Friday Feb 18 Nichols 8, Badon 5
Friday Feb 18 Johnson 8, Mabry 3
Friday Feb 18 Nichols 3, Charest 2
Friday Feb 18 Newberg 11, Bailey 2
Friday Feb 18 Shrader 9, Baggett 3
Saturday Feb 19 Johnson 6, Baggett 4
Saturday Feb 19 Nichols 3, Bailey 2
Saturday Feb 19 Ben Baggett 6, Jacob Bailey 4
Saturday Feb 19 Tyler Johnson 2, Isaiah Nichols 1
Saturday Feb 19 McCoy Newberg 9, John Shrader 1

Participating Schools

Arlington
Bearden
Bradley Central
CAK
Cane Ridge
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Cordova
David Crockett
Dickson Co.
Eagleville
Franklin
Hardin Valley
Hendersonville
Hixson
Houston
Independence
Jefferson Co.
McMinn Co.
Mt. Juliet
Ooltewah
Pigeon Forge
Ravenwood
Science Hill
Seymour
Signal Mountain
Soddy Daisy
Tullahoma
West Creek
White Station
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE