2010 Division I 130 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 2010  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Marvin Lopez (Jr.) 10, Carlos Garcia (So.) 1
Thursday Feb 18 Ricky Simmons (Sr.) 14, Patrick DeMilia (Jr.) 2
Thursday Feb 18 Zach Sharp (Fr.) 7, Michael Bishop (Jr.) 6
Thursday Feb 18 Dacoda Muller (Sr.) , Karie Barrs (Jr.)
Thursday Feb 18 Austin Woods (So.) 13, Nick Ogle (Jr.) 3
Thursday Feb 18 Jake Gamble (Sr.) 9, Javier Tapia (Jr.) 1
Thursday Feb 18 Grant Hill (Sr.) 10, John Jordon (Sr.) 6
Thursday Feb 18 Matt Baker (Sr.) , Bradley Kraemer (So.)
Thursday Feb 18 Rafael Aguilera (So.) , Scott Seaman (Jr.)
Thursday Feb 18 Trey Thigpen (Sr.) 12, Adam Bentley (Jr.) 3
Thursday Feb 18 Jess Hooper (Sr.) , Nate Croley (Fr.)
Thursday Feb 18 Adrian Thomas (Jr.) 8, Rico Vacquero (Jr.) 5
Thursday Feb 18 Timothy Mullins (Co) , Logan Henley (Jr.)
Thursday Feb 18 Austin Heithcock (Sr.) 10, Jacob Killian (Sr.) 0
Thursday Feb 18 Tyler Schuch (So.) 17, Josh Robertson (So.) 4
Thursday Feb 18 Damean Sawyer (Jr.) 13, Trent Williams (So.) 6
Thursday Feb 18 Simmons , Lopez
Thursday Feb 18 Sharp 21, Muller 8
Thursday Feb 18 Woods 14, Gamble 4
Thursday Feb 18 Baker 4, Hill 3
Thursday Feb 18 Seaman 7, Thigpen 5
Thursday Feb 18 Thomas , Hooper
Thursday Feb 18 Henley 6, Heithcock 4
Thursday Feb 18 Schuch 4, Sawyer 3
Friday Feb 19 Simmons 8, Garcia 4
Friday Feb 19 Gamble , Ogle
Friday Feb 19 Thigpen , Aguilera
Friday Feb 19 Sawyer , Robertson
Friday Feb 19 Lopez 6, Sharp 0
Friday Feb 19 Woods 5, Baker 0
Friday Feb 19 Seaman 15, Thomas 1
Friday Feb 19 Schuch , Henley
Friday Feb 19 Sharp 12, Simmons 2
Friday Feb 19 Gamble 5, Baker 2
Friday Feb 19 Thigpen 7, Thomas 5
Friday Feb 19 Henley 4, Sawyer 0
Friday Feb 19 Lopez 14, Woods 7
Friday Feb 19 Seaman 9, Schuch 4
Friday Feb 19 Sharp 7, Gamble 5
Friday Feb 19 Henley 3, Thigpen 2
Saturday Feb 20 Sharp 12, Schuch 7
Saturday Feb 20 Woods 6, Henley 2
Saturday Feb 20 Logan Henley 4, Tyler Schuch 3
Saturday Feb 20 Austin Woods , Zach Sharp
Saturday Feb 20 Marvin Lopez 10, Scott Seaman 0

Participating Schools

Arlington
Bartlett
Bradley Central
Clarksville Northeast
Cleveland
Coffee Co.
Collierville
David Crockett
East Ridge
Franklin
Gibbs
Greenback
Harpeth
Houston
Independence
Knoxville Halls
Knoxville West
Maryville
McGavock
Montgomery Central
Mt. Juliet
Nashville Overton
Pigeon Forge
Red Bank
Rossview
Science Hill
Seymour
Signal Mountain
Soddy-Daisy
Sullivan East
Tullahoma

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE