2001 Division I 119 lb Wrestling Championship

February 15 - February 17, 2001  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 15 John York (11) , Josh Craft (12)
Thursday Feb 15 Kevin Wilson (10) 10, Chuck Chambers (10) 8
Thursday Feb 15 Justin Lamberth (11) 12, Josh Bosken (10) 10
Thursday Feb 15 Joey Kelley (10) 22, Dusty Breeden (9) 7
Thursday Feb 15 Greg Appleberry (9) , Jason Finstad (10)
Thursday Feb 15 Scooter Houston (9) 11, John Ziegler (11) 9
Thursday Feb 15 Andrew Houth (12) 16, Rodney Zemanick (10) 2
Thursday Feb 15 Jake West (9) 9, Whit Jordan (11) 2
Thursday Feb 15 Jason Gessler (11) 15, Nick Rodgers (9) 1
Thursday Feb 15 Mark Fontana (12) 4, Jameson Cagle (10) 2
Thursday Feb 15 Jeff Fletcher (12) , Will Furman (10)
Thursday Feb 15 Jon Clemons (12) , Trey Justice (12)
Thursday Feb 15 Matthew Thompson (12) 12, John Vandal (9) 4
Thursday Feb 15 John Lane (9) , Mitch Ogle (11)
Thursday Feb 15 John Kim (11) , Evan Talley (11)
Thursday Feb 15 Brian Hall (12) , Charlie Warfield (9)
Friday Feb 16 Craft 9, Wilson 1
Friday Feb 16 Lamberth 9, Kelley 6
Friday Feb 16 Houston , Appleberry
Friday Feb 16 West 4, Houth 2
Friday Feb 16 Fontana , Gessler
Friday Feb 16 Clemons , Furman
Friday Feb 16 Lane 6, Thompson 4
Friday Feb 16 Hall , Talley
Friday Feb 16 Wilson 8, York 5
Friday Feb 16 Houth 16, Jordan 5
Friday Feb 16 Clemons , Fletcher
Friday Feb 16 Talley 8, Warfield 1
Friday Feb 16 Craft 6, Lamberth 3
Friday Feb 16 West 6, Houston 2
Friday Feb 16 Fontana , Gessler
Friday Feb 16 Hall 9, Lane 2
Friday Feb 16 Lamberth 6, Wilson 1
Friday Feb 16 Houston 7, Houth 3
Friday Feb 16 Clemons 13, Gessler 10
Friday Feb 16 Lane 12, Talley 6
Friday Feb 16 Craft 5, West 3
Friday Feb 16 Hall 10, Furman 3
Friday Feb 16 Houston 7, Lamberth 5
Friday Feb 16 Lane 6, Clemons 0
Saturday Feb 17 Furman 6, Houston 6
Saturday Feb 17 West 5, Lane 0
Saturday Feb 17 John Lane 15, Will Furman 4
Saturday Feb 17 Jake West 5, Scooter Houston 3
Saturday Feb 17 Brian Hall 8, Josh Craft 5

Participating Schools

Antioch
Bartlett
Bradley Central
Clarksville
Cleveland
Collierville
Cookeville
Cumberland Co.
Dickson Co.
East Nashville
East Ridge
Farragut
Franklin
Greeneville
Hixson
Jefferson Co.
Kenwood
Lipscomb Academy
Marshall Co.
Millington
Nashville Overton
Page
Red Bank
Science Hill
Seymour
Soddy-Daisy
South-Doyle
Springfield
Sullivan East
Warren Co.
White Station
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE