2020 Class A East Regional Girls' Basketball Tournaments

February 28 - March 7, 2020

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Friday Feb 28 5:00 PM Cloudland 51, Washburn 30
Friday Feb 28 7:00 PM North Greene 76, Hancock Co. 44
Friday Feb 28 7:00 PM Unaka 49, Greenback 27
Friday Feb 28 7:00 PM Cosby 66, Hampton 38
Friday Feb 28 7:00 PM Oneida 84, CSAS 37
Friday Feb 28 7:00 PM Midway 53, Lookout Valley 44
Friday Feb 28 7:00 PM Tellico Plains 55, Sunbright 26
Friday Feb 28 7:00 PM Wartburg Central 82, Sale Creek 39
Friday Feb 28 7:00 PM Trousdale Co. 71, Whitwell 67
Friday Feb 28 7:00 PM Pickett Co. 68, South Pittsburg 25
Friday Feb 28 7:00 PM Clarkrange 2, Richard Hardy 0
Friday Feb 28 7:00 PM Red Boiling Springs 62, Van Buren 45
Friday Feb 28 7:00 PM Fayetteville 41, LEAD Academy 29
Friday Feb 28 7:00 PM Moore Co. 61, STEM Prep Academy 25
Friday Feb 28 7:00 PM Huntland 60, KIPP Nashville 21
Friday Feb 28 7:00 PM Eagleville 71, Merrol Hyde 39
Monday Mar 2 6:00 PM North Greene 62, Unaka 41 Walters State CC
Monday Mar 2 6:00 PM Oneida 56, Midway 41 CSAS
Monday Mar 2 6:00 PM Pickett Co. 64, Trousdale Co. 50 Livingston Aca.
Monday Mar 2 6:00 PM Moore Co. 47, Fayetteville 32 Eagleville H.S.
Monday Mar 2 7:30 PM Cloudland 47, Cosby 28 Walters State CC
Monday Mar 2 7:30 PM Wartburg Central 53, Tellico Plains 48 CSAS
Monday Mar 2 7:30 PM Clarkrange 63, Red Boiling Springs 39 Livingston Aca.
Monday Mar 2 7:30 PM Eagleville 63, Huntland 44 Eagleville H.S.
Wednesday Mar 4 7:00 PM North Greene 45, Cloudland 41 Walters State CC
Wednesday Mar 4 7:00 PM Oneida 51, Wartburg Central 32 CSAS
Wednesday Mar 4 7:00 PM Clarkrange 63, Pickett Co. 45 Livingston Aca.
Wednesday Mar 4 7:00 PM Eagleville 43, Moore Co. 34 Eagleville H.S.
Saturday Mar 7 7:00 PM North Greene 69, Wartburg Central 45
Saturday Mar 7 7:00 PM Oneida 43, Cloudland 41
Saturday Mar 7 7:00 PM Clarkrange 70, Moore Co. 21
Saturday Mar 7 7:00 PM Pickett Co. 45, Eagleville 42

Participating Schools

Clarkrange
Cloudland
Cosby
CSAS
Eagleville
Fayetteville
Greenback
Hampton
Hancock Co.
Huntland
KIPP Nashville
LEAD Academy
Lookout Valley
Merrol Hyde
Midway
Moore Co.
North Greene
Oneida
Pickett Co.
Red Boiling Springs
Richard Hardy
Sale Creek
South Pittsburg
STEM Prep Academy
Sunbright
Tellico Plains
Trousdale Co.
Unaka
Van Buren
Wartburg Central
Washburn
Whitwell

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE