2014 Class AAA 195 lb Wrestling Championship

February 13 - March 15, 2014  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 13 Nick Wilson (Sr.) , Ethan West (Sr.)
Thursday Feb 13 Ryan Geltch (Jr.) , Ben Iles (Jr.)
Thursday Feb 13 Evan Rolla (Sr.) , Robert Beaulieu (Jr.)
Thursday Feb 13 Clay Strawn (Jr.) , Eli Mikos (Fr.)
Thursday Feb 13 Zach McFarland (Sr.) , Tanner Huff (Jr.)
Thursday Feb 13 Keydexon Brown (Sr.) 9, DeVonte Walker (Jr.) 3
Thursday Feb 13 Andrew Slight (Sr.) 7, Dalton Hall (So.) 3
Thursday Feb 13 Tyree Daniels (Sr.) , Schuyler Larue (Sr.)
Thursday Feb 13 Omar Yunis (So.) , Tanner Holliman (Sr.)
Thursday Feb 13 Ric Kennett (So.) , Devin Pincombe (Jr.)
Thursday Feb 13 Justin Johnson (So.) , Ahmad Malawi (Jr.)
Thursday Feb 13 Hunter Bagley (So.) , Mike Lett (Jr.)
Thursday Feb 13 Cameron Vogt (So.) , Trent Cumby (Jr.)
Thursday Feb 13 Christian Dean (Sr.) , Irana Moore
Thursday Feb 13 Xavier Satterfield (Sr.) , Zach Creasman (Sr.)
Thursday Feb 13 Kiel Russell (Jr.) , John Latham (Jr.)
Thursday Feb 13 Iles , Wilson
Thursday Feb 13 Mikos , Rolla
Thursday Feb 13 Walker , Huff
Thursday Feb 13 Daniels , Hall
Thursday Feb 13 Pincombe , Holliman
Thursday Feb 13 Malawi 10, Lett 9
Thursday Feb 13 Moore , Vogt
Thursday Feb 13 Latham , Creasman
Thursday Feb 13 Geltch , West
Thursday Feb 13 Strawn 10, Beaulieu 5
Thursday Feb 13 McFarland 11, Brown 6
Thursday Feb 13 Larue , Slight
Thursday Feb 13 Kennett , Yunis
Thursday Feb 13 Bagley 6, Johnson 5
Thursday Feb 13 Cumby 10, Dean 6
Thursday Feb 13 Russell , Satterfield
Thursday Feb 13 Satterfield , Iles
Thursday Feb 13 Dean 9, Rolla 1
Thursday Feb 13 Johnson , Walker
Thursday Feb 13 Daniels , Yunis
Thursday Feb 13 Slight , Pincombe
Thursday Feb 13 Malawi , Brown
Thursday Feb 13 Beaulieu , Moore
Thursday Feb 13 Geltch 3, Latham 1
Thursday Feb 13 Dean , Satterfield
Thursday Feb 13 Daniels , Johnson
Thursday Feb 13 Brown 3, Slight 1
Thursday Feb 13 Geltch , Beaulieu
Friday Feb 14 Daniels 7, Strawn 7
Friday Feb 14 Cumby 2, Brown 0
Friday Feb 14 Beaulieu 3, Kennett 2
Friday Feb 14 Strawn 2, McFarland 0
Friday Feb 14 Cumby 8, Beaulieu 6
Friday Feb 14 West 4, Larue 3
Friday Feb 14 Russell , Bagley
Friday Feb 14 Strawn , West
Friday Feb 14 Larue , McFarland
Friday Feb 14 Bagley 3, Kennett 2
Friday Feb 14 Russell 5, Cumby 0
Friday Feb 14 McFarland 9, Satterfield 6
Saturday Feb 15 Bagley , Strawn
Saturday Feb 15 Cumby , Larue
Saturday Feb 15 Trent Cumby , Clay Strawn
Saturday Feb 15 Schuyler Larue 6, Hunter Bagley 1
Saturday Feb 15 Ethan West 9, Kiel Russell 7

Participating Schools

Bartlett
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Clarksville
Clarksville Northwest
Cleveland
Clinton
Cookeville
Cordova
Daniel Boone
David Crockett
Franklin
Gibbs
Heritage
Jefferson Co.
Kenwood
Kingsbury
Knoxville Halls
Lawrence Co.
Maryville
Memphis East
Powell
Ravenwood
Science Hill
Smyrna
Soddy Daisy
Stone Memorial
Tullahoma
Walker Valley
William Blount
Wilson Central

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE