2011 Division I 215 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Grady Chipman (Jr.) , Tucker Bolton (Sr.)
Thursday Feb 17 Cain Sloan (Sr.) 9, Caleb Baldree (Sr.) 2
Thursday Feb 17 Jay Rudwall (Jr.) 9, Tucker Carlson (Sr.) 8
Thursday Feb 17 Chris Calhoun (Sr.) , Devante Robinson (So.)
Thursday Feb 17 Corey Long (So.) , Tyler Todd (Sr.)
Thursday Feb 17 Antonio Brooks (Sr.) 12, Nolan Lyon (Sr.) 4
Thursday Feb 17 David Hammons (Sr.) , Nicholas Coffey (Jr.)
Thursday Feb 17 Trey Green (Sr.) 12, William Reid (Sr.) 10
Thursday Feb 17 Phillip Lett (Jr.) , Harrison Hawthorne (Sr.)
Thursday Feb 17 T.J. Satterfield (So.) , Marc Nolan (Jr.)
Thursday Feb 17 Christian Hempel (So.) , Brendon Harris (Sr.)
Thursday Feb 17 Dylan Bryant (Sr.) 13, Francisco Rodriguez (So.) 5
Thursday Feb 17 Tyler Allen (So.) , Billy Swanson (Jr.)
Thursday Feb 17 Raul Leyva (Jr.) 4, Seth Snyder (Jr.) 1
Thursday Feb 17 Jordan Green (Jr.) , Bruno Reagan (Fr.)
Thursday Feb 17 Tristan Rush (Jr.) , William Carter (Jr.)
Thursday Feb 17 Baldree 10, Chipman 3
Thursday Feb 17 Carlson 6, Calhoun 1
Thursday Feb 17 Lyon , Long
Thursday Feb 17 Reid 9, Hammons 4
Thursday Feb 17 Nolan , Lett
Thursday Feb 17 Rodriguez 7, Hempel 2
Thursday Feb 17 Snyder 14, Allen 2
Thursday Feb 17 Carter 14, Green 7
Thursday Feb 17 Bolton 24, Sloan 7
Thursday Feb 17 Robinson , Rudwall
Thursday Feb 17 Todd 8, Brooks 4
Thursday Feb 17 Green , Coffey
Thursday Feb 17 Satterfield , Hawthorne
Thursday Feb 17 Bryant 14, Harris 5
Thursday Feb 17 Swanson 3, Leyva 2
Thursday Feb 17 Rush , Reagan
Friday Feb 18 Baldree 4, Reagan 2
Friday Feb 18 Leyva 3, Carlson 2
Friday Feb 18 Lyon 12, Harris 1
Friday Feb 18 Reid , Hawthorne
Friday Feb 18 Green , Nolan
Friday Feb 18 Rodriguez , Brooks
Friday Feb 18 Snyder 12, Robinson 3
Friday Feb 18 Carter , Sloan
Friday Feb 18 Leyva , Baldree
Friday Feb 18 Reid 8, Lyon 2
Friday Feb 18 Brooks , Green
Friday Feb 18 Snyder 6, Sloan 3
Friday Feb 18 Bolton 11, Rudwall 5
Friday Feb 18 Coffey 14, Todd 5
Friday Feb 18 Satterfield 7, Bryant 5
Friday Feb 18 Swanson 5, Rush 2
Friday Feb 18 Leyva 3, Todd 0
Friday Feb 18 Rudwall 9, Reid 2
Friday Feb 18 Brooks 3, Rush 0
Friday Feb 18 Snyder 4, Bryant 3
Friday Feb 18 Rudwall 9, Leyva 7
Friday Feb 18 Brooks 7, Snyder 4
Friday Feb 18 Bolton 18, Coffey 2
Friday Feb 18 Swanson 5, Satterfield 1
Saturday Feb 19 Satterfield 12, Rudwall 7
Saturday Feb 19 Brooks 16, Coffey 12
Saturday Feb 19 Nicholas Coffey , Jay Rudwall
Saturday Feb 19 Antonio Brooks , T.J. Satterfield
Saturday Feb 19 Tucker Bolton 10, Billy Swanson 3

Participating Schools

Alcoa
Austin-East
Bartlett
Blackman
Bradley Central
Brentwood
Chattanooga Central
Cheatham Co.
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Cordova
David Crockett
East Hamilton
Gibbs
Houston
Hunters Lane
Jefferson Co.
Karns
Knoxville West
Lebanon
Millington
Ooltewah
Page
Ravenwood
Rossview
Science Hill
Sevier Co.
Soddy-Daisy
Sycamore
Tullahoma
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE