2011 Division I 119 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Duncan 4, Shoemake 0
Thursday Feb 17 Freeman 8, Oliver 0
Thursday Feb 17 Hutson 15, Delgato 2
Thursday Feb 17 Taylor , Eustice
Thursday Feb 17 Heavilon 9, Hawthorne 4
Thursday Feb 17 Bates , Greenberg
Thursday Feb 17 Jacob Carter (So.) , Jack Boone (Jr.)
Thursday Feb 17 Caleb Langford (So.) , Justin Carlson (Fr.)
Thursday Feb 17 LeGrand Sommers (Jr.) 5, Ben Smith (Sr.) 1
Thursday Feb 17 Joseph Dodgen (So.) , Ryan White (So.)
Thursday Feb 17 Henley Baugh (Jr.) , Chandler Duncan (Sr.)
Thursday Feb 17 Glen Shoemake (So.) 14, Ryan Madison (Jr.) 9
Thursday Feb 17 Jacob Freeman (So.) 7, Joel Simpkins (So.) 4
Thursday Feb 17 Cody Oliver (Jr.) , Brandon Whitley (Fr.)
Thursday Feb 17 A.J. Bowden (Jr.) , Aaron Hutson (Sr.)
Thursday Feb 17 Trey McCauley (Jr.) , Tre Delgato (So.)
Thursday Feb 17 Byron Smith (So.) , Kyle Eustice (Jr.)
Thursday Feb 17 Brandon Greer (Sr.) , Jeremy Taylor (So.)
Thursday Feb 17 Zach Heavilon (Jr.) 10, Cole Schurlknight (Jr.) 3
Thursday Feb 17 Isaiah Hawthorne (So.) 13, Beau Badon (Fr.) 6
Thursday Feb 17 A.J. Moore (Fr.) , Adam Greenberg (Jr.)
Thursday Feb 17 Tanner Bates (Sr.) , Patrick Dooley (Fr.)
Thursday Feb 17 Carlson , Carter
Thursday Feb 17 Smith 5, White 2
Thursday Feb 17 Madison , Baugh
Thursday Feb 17 Whitley , Simpkins
Thursday Feb 17 Bowden 10, McCauley 3
Thursday Feb 17 Greer , Smith
Thursday Feb 17 Schurlknight 6, Badon 5
Thursday Feb 17 Dooley , Moore
Thursday Feb 17 Boone 8, Langford 2
Thursday Feb 17 Dodgen 2, Sommers 1
Friday Feb 18 Greenberg 15, Carter 2
Friday Feb 18 Smith , Hawthorne
Friday Feb 18 Taylor , Madison
Friday Feb 18 Simpkins , Delgato
Friday Feb 18 Oliver 17, Bowden 3
Friday Feb 18 Smith , Shoemake
Friday Feb 18 Schurlknight 7, Sommers 2
Friday Feb 18 Langford 11, Dooley 2
Friday Feb 18 Hawthorne , Greenberg
Friday Feb 18 Simpkins 11, Madison 2
Friday Feb 18 Oliver 7, Shoemake 1
Friday Feb 18 Schurlknight 4, Langford 2
Friday Feb 18 Boone 11, Dodgen 5
Friday Feb 18 Freeman 12, Duncan 4
Friday Feb 18 Hutson 4, Eustice 2
Friday Feb 18 Bates 14, Heavilon 9
Friday Feb 18 Duncan 11, Greenberg 5
Friday Feb 18 Simpkins 9, Dodgen 7
Friday Feb 18 Heavilon 8, Oliver 7
Friday Feb 18 Schurlknight 9, Eustice 2
Friday Feb 18 Simpkins 12, Duncan 6
Friday Feb 18 Schurlknight , Heavilon
Friday Feb 18 Boone 4, Freeman 3
Friday Feb 18 Bates 5, Hutson 4
Saturday Feb 19 Hutson 4, Simpkins 3
Saturday Feb 19 Schurlknight , Freeman
Saturday Feb 19 Jacob Freeman , Joel Simpkins
Saturday Feb 19 Cole Schurlknight 4, Aaron Hutson 2
Saturday Feb 19 Tanner Bates 3, Jack Boone 2

Participating Schools

Antioch
Arlington
Bartlett
Beech
Blackman
Bradley Central
Brentwood
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Cordova
Dickson Co.
East Ridge
Franklin
Gibbs
Greeneville
Hardin Valley
Hendersonville
Hixson
Houston
Knoxville Catholic
Lincoln Co.
Mt. Juliet
Notre Dame
Pigeon Forge
Ravenwood
Science Hill
Soddy-Daisy
South-Doyle
Stone Memorial
Tennessee High
Walker Valley

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE