2010 Division I 189 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 2010  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Marvin Mondesir (12) , Michael Kennedy (11)
Thursday Feb 18 Keontae Bush (11) 9, DeAndre West (12) 4
Thursday Feb 18 Joe Wissell (12) , Logan Ridenour (11)
Thursday Feb 18 Ben Vaigneur (11) 6, Javanti Houston (11) 5
Thursday Feb 18 Trey Lattimore (12) , Nick Garrett (12)
Thursday Feb 18 Makal Kidd (12) , Chris Hood (12)
Thursday Feb 18 Darius Childs (11) , Colin Bradley (11)
Thursday Feb 18 Peyton Landers (11) 10, Brandon Worley (10) 1
Thursday Feb 18 Jonathan Waldrup (11) , Tyler Toon (12)
Thursday Feb 18 Luke Frederick (10) 13, Brandon Pitre (11) 4
Thursday Feb 18 Hayden Whaley (12) 2, Raymond White (12) 1
Thursday Feb 18 Tyler Todd (11) 4, Joey Owens (12) 3
Thursday Feb 18 Chris Clark (12) 5, Dane DeWet (10) 0
Thursday Feb 18 John Salada (12) , Tim Wilson (12)
Thursday Feb 18 Jonathan Taylor (11) , Greg Grieco (12)
Thursday Feb 18 Chip Norwood (12) 18, Coty Hollis (10) 3
Thursday Feb 18 Kennedy 17, Bush 2
Thursday Feb 18 Vigneur , Wissell
Thursday Feb 18 Garrett 4, Kidd 2
Thursday Feb 18 Landers , Bradley
Thursday Feb 18 Toon 17, Frederick 2
Thursday Feb 18 Whaley 4, Todd 1
Thursday Feb 18 Salada 8, Clark 1
Thursday Feb 18 Norwood , Greico
Friday Feb 19 Bush , Mondesir
Friday Feb 19 Kidd 6, Lattimore 3
Friday Feb 19 Frederick 13, Waldrup 5
Friday Feb 19 Clark 9, Wilson 3
Friday Feb 19 Wissell , Kennedy
Friday Feb 19 Garrett 9, Landers 3
Friday Feb 19 Whaley , Toon
Friday Feb 19 Norwood , Salada
Friday Feb 19 Wissell , Bush
Friday Feb 19 Landers 10, Kidd 2
Friday Feb 19 Whaley 7, Frederick 3
Friday Feb 19 Norwood 7, Wilson 3
Friday Feb 19 Kennedy 10, Garrett 4
Friday Feb 19 Salada 4, Toon 3
Friday Feb 19 Landers 7, Bush 0
Friday Feb 19 Norwood , Whaley
Saturday Feb 20 Toon 6, Landers 0
Saturday Feb 20 Garrett 6, Norwood 4
Saturday Feb 20 Chip Norwood 10, Peyton Landers 4
Saturday Feb 20 Nick Garrett , Tyler Toon
Saturday Feb 20 Michael Kennedy 10, John Salada 5

Participating Schools

Antioch
Bearden
Blackman
Bradley Central
Clarksville Northwest
Cleveland
Collierville
Cookeville
Dickson Co.
East Nashville
East Ridge
Farragut
Franklin
Hardin Valley
Howard
Jefferson Co.
Lebanon
Maryville
Millington
Nashville Overton
Ooltewah
Pigeon Forge
Rossview
Seymour
Signal Mountain
Southwind
Stone Memorial
Sullivan East
Tennessee High
Tullahoma
West Creek
White Station

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE