2010 Division I 140 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 2010  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Garrett Froula (10) , John Herold (Sr.)
Thursday Feb 18 Josue Brown (Jr.) 8, Jose Ramierz (Jr.) 1
Thursday Feb 18 David Vaigneiur (So.) , Taylor Cozine (So.)
Thursday Feb 18 Reginald Adams (So.) , Larry Dickerson (Fr.)
Thursday Feb 18 John Churchman (So.) , Turbo Smith (Fr.)
Thursday Feb 18 Parker Smith (So.) 16, Nathaniel Parton (So.) 1
Thursday Feb 18 Tyler Adams (Jr.) 4, Nick Newton (Jr.) 2
Thursday Feb 18 Johnathon Birdwell (Jr.) , Scott Smith (Jr.)
Thursday Feb 18 David Chege (Sr.) 16, Javier Fransisco (So.) 0
Thursday Feb 18 Justin Snyder (So.) 4, Kraemer Bates (Jr.) 0
Thursday Feb 18 Gary Cosey (Jr.) 6, Kiefer Hummeldorf (So.) 0
Thursday Feb 18 Ceddy Perry (Sr.) , Connor Johnson (Jr.)
Thursday Feb 18 Chris Dorsa (Sr.) 15, Kevin McGuire (Jr.) 2
Thursday Feb 18 Logan Sharp (So.) , Keith Gilliam (Sr.)
Thursday Feb 18 Landon Mosley (Jr.) 14, Ryan Nell (Jr.) 3
Thursday Feb 18 Bradley Colbaugh (Jr.) 18, Zachary Spain (Sr.) 3
Thursday Feb 18 Brown 3, Herold 1
Thursday Feb 18 Adams , Cozine
Thursday Feb 18 Smith , Smith
Thursday Feb 18 Birdwell 6, Adams 4
Thursday Feb 18 Chege 2, Snyder 1
Thursday Feb 18 Cosey 15, Perry 10
Thursday Feb 18 Sharp , Dorsa
Thursday Feb 18 Colbaugh 9, Mosley 0
Friday Feb 19 Herold , Ramirez
Friday Feb 19 Smith 15, Churchman 5
Friday Feb 19 Snyder , Fransisco
Friday Feb 19 Mosley 14, Spain 1
Friday Feb 19 Brown 10, Adams 3
Friday Feb 19 Smith 2, Birdwell 1
Friday Feb 19 Chege 5, Cosey 3
Friday Feb 19 Colbaugh 10, Sharp 1
Friday Feb 19 Herold 10, Adams 3
Friday Feb 19 Smith , Birdwell
Friday Feb 19 Snyder 4, Cosey 3
Friday Feb 19 Sharp 5, Mosley 4
Friday Feb 19 Smith 3, Brown 2
Friday Feb 19 Chege 4, Colbaugh 3
Friday Feb 19 Birdwell , Herold
Friday Feb 19 Sharp 12, Snyder 6
Saturday Feb 20 Colbaugh 7, Birdwell 2
Saturday Feb 20 Sharp , Brown
Saturday Feb 20 Logan Sharp , Johnathan Birdwell
Saturday Feb 20 Bradley Colbaugh 10, Josue Brown 2
Saturday Feb 20 David Chege 7, Turbo Smith 2

Participating Schools

Alcoa
Bearden
Blackman
Bradley Central
Brentwood
Brighton
Centennial
Chattanooga Central
Cheatham Co.
Cleveland
Collierville
Cookeville
Cordova
Dobyns Bennett
Farragut
Hardin Valley
Hendersonville
Hixson
Houston
Hunters Lane
Jefferson Co.
Kingston
LaVergne
Montgomery Central
Morristown West
Pigeon Forge
Ravenwood
Red Bank
Rossview
Science Hill
Siegel
Soddy-Daisy

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE