2001 Division I 135 lb Wrestling Championship

February 15 - February 17, 2001  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 15 Jeremy Klutz (11) , Michael Dye (12)
Thursday Feb 15 Tom Iannaco (12) 11, Austin Santich (11) 6
Thursday Feb 15 Jason Dilts (12) , Adam Moyer (10)
Thursday Feb 15 Sean Denton (11) 8, Jorden Perry (12) 7
Thursday Feb 15 Mike Abramat (10) 18, Jeremy Zurawski (12) 3
Thursday Feb 15 Kelly Marcus (11) 16, J.T. Malasari (11) 1
Thursday Feb 15 Davie Hale (11) , Alex Curtis (10)
Thursday Feb 15 Jeremy Gooden (12) 19, Mitchell Northington (10) 3
Thursday Feb 15 John Adams (11) 18, Rocky Breeden (12) 0
Thursday Feb 15 Jimmy Harvey (11) 15, Charteir Baker (9) 0
Thursday Feb 15 Mark Bush (11) , Tim Love (10)
Thursday Feb 15 Ben Smith (12) , Michael McCleary (12)
Thursday Feb 15 John Needham (12) 19, Aaron Goodson (12) 2
Thursday Feb 15 Matt Chapman (12) 9, Ty Cody (9) 5
Thursday Feb 15 Brett Penix (10) , Jimmy Frederick (11)
Thursday Feb 15 Alan Morris (12) , Matt Shull (12)
Friday Feb 16 Iannaco , Dye
Friday Feb 16 Denton 11, Moyer 7
Friday Feb 16 Abramat 7, Marcus 4
Friday Feb 16 Gooden 24, Hale 9
Friday Feb 16 Harvey 13, Adams 7
Friday Feb 16 Smith , Love
Friday Feb 16 Chapman , Needham
Friday Feb 16 Morris 5, Frederick 2
Friday Feb 16 Iannaco 18, Klutz 0
Friday Feb 16 Hale , Northington
Friday Feb 16 Love , McCleary
Friday Feb 16 Frederick 13, Shull 4
Friday Feb 16 Denton , Dye
Friday Feb 16 Gooden 27, Abramat 11
Friday Feb 16 Smith , Harvey
Friday Feb 16 Morris 17, Needham 2
Friday Feb 16 Iannaco 18, Denton 1
Friday Feb 16 Hale , Abramat
Friday Feb 16 Harvey 12, Love 2
Friday Feb 16 Frederick 10, Needham 2
Friday Feb 16 Dye 9, Gooden 4
Friday Feb 16 Morris , Smith
Friday Feb 16 Abramat , Iannaco
Friday Feb 16 Frederick 6, Harvey 2
Saturday Feb 17 Smith , Abramat
Saturday Feb 17 Frederick 6, Gooden 2
Saturday Feb 17 Jeremy Gooden 10, Mike Abramat 2
Saturday Feb 17 Jimmy Frederick , Ben Smith
Saturday Feb 17 Alan Morris 14, Michael Dye 8

Participating Schools

Antioch
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Daniel Boone
Dobyns Bennett
East Ridge
Farragut
Forrest
Germantown
Hillwood
Houston
Kenwood
Maryville
McMinn Co.
MLK
Mt. Juliet
Munford
Ooltewah
Red Bank
Science Hill
Smyrna
Soddy-Daisy
South-Doyle
Springfield
Tennessee High
TSB
White Station
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE