2000 Division I 215 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2000  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 John Johnson (11) , Antonio Boyd (12)
Thursday Feb 17 Wayne Doyle (11) , Ray Hood (11)
Thursday Feb 17 Geoffrey Stahl (12) , Matt Proctor (10)
Thursday Feb 17 Jordan Mynatt (12) , Ben Rodifer (10)
Thursday Feb 17 Ross Martin (12) 11, Erich Bailey (11) 5
Thursday Feb 17 Mark Griffin (12) , Robert Brown (12)
Thursday Feb 17 Matt Nelson (12) , Brandon Smith (11)
Thursday Feb 17 Brandon Sulfridge (12) , Cameron Atchley (11)
Thursday Feb 17 John Weiss (11) , Brian Sutton (12)
Thursday Feb 17 Jeff Periera (9) , Andre Minor (12)
Thursday Feb 17 Harry Haun (11) , Justin Higgins (12)
Thursday Feb 17 Ron Elzie (11) , Clint Harrison (12)
Thursday Feb 17 Derick Schroeppel (12) , Brent Hollers (10)
Thursday Feb 17 Jeremy McClaren (12) , Allen Custer (11)
Thursday Feb 17 Eric Watkins (11) , David Clamon (10)
Thursday Feb 17 Keyonsay Moore (10) , Ian Duffee (10)
Friday Feb 18 Hood , Boyd
Friday Feb 18 Proctor 11, Mynatt 3
Friday Feb 18 Griffin , Martin
Friday Feb 18 Sulfridge , Smith
Friday Feb 18 Minor 11, Sutton 3
Friday Feb 18 Higgins 13, Elzie 4
Friday Feb 18 Hollers 4, McClaren 2
Friday Feb 18 Duffee , Watkins
Friday Feb 18 Hood , Johnson
Friday Feb 18 Martin 9, Brown 4
Friday Feb 18 Sutton 16, Periera 9
Friday Feb 18 Watkins 2, Moore 0
Friday Feb 18 Boyd 3, Mynatt 2
Friday Feb 18 Sulfridge , Griffin
Friday Feb 18 Minor 7, Higgins 6
Friday Feb 18 Duffee , Hollers
Friday Feb 18 Mynatt , Hood
Friday Feb 18 Martin 6, Sulfridge 4
Friday Feb 18 Higgins , Sutton
Friday Feb 18 Hollers 7, Watkins 3
Friday Feb 18 Griffin , Boyd
Friday Feb 18 Minor 11, Duffee 6
Friday Feb 18 Martin , Mynatt
Friday Feb 18 Hollers 12, Sutton 8
Saturday Feb 19 Duffee , Mynatt
Saturday Feb 19 Hollers 13, Griffin 4
Saturday Feb 19 Mark Griffin , Ian Duffee
Saturday Feb 19 Jordan Mynatt 5, Brent Hollers 1
Saturday Feb 19 Andre Minor 3, Antonio Boyd 3

Participating Schools

Bolton
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Chattanooga Central
Clarksville
Cleveland
Cumberland Co.
David Crockett
Dickson Co.
East Nashville
East Ridge
Fairview
Farragut
Greeneville
Hendersonville
Hillsboro
Hixson
Jefferson Co.
Kenwood
Kirby
Knoxville Central
Knoxville Halls
LaVergne
Lipscomb Academy
Lookout Valley
Morristown West
Ooltewah
Ridgeway
Seymour
Stratford
White Station

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE