2022-2023 Champions by Grand Division

Champions by School Year:

View by Sport

East Tennessee 16 champions
Middle Tennessee 28 champions
West Tennessee 7 champions

East Tennessee

Sport Division/Class School Athlete
Boys' Cross Country Class AAA Team Champions Farragut
Boys' Cross Country Class AAA Individual Champion Cleveland Owen Clemons
Boys' Cross Country Class A-AA Team Champions Signal Mountain
Boys' Cross Country Division II AA Team Champions McCallie
Girls' Cross Country Class A-AA Team Champions Signal Mountain
Girls' Cross Country Class A-AA Individual Champion Tennessee Zoe Arrington
Football Class 2A Team Champions Tyner
Football Class 3A Team Champions Alcoa
Football Class 4A Team Champions Anderson County
Football Class 5A Team Champions Knoxville West
Football Division II-AAA Team Champions Baylor
Boys' Golf Class A Team Champions Kingston
Boys' Golf Division II A Team Champions Christian Academy of Knoxville
Girls' Soccer Class AAA Team Champions Bearden
Girls' Soccer Division II AA Team Champions Girls Preparatory School
Girls' Volleyball Class AAA Team Champions Cleveland

Middle Tennessee

Sport Division/Class School Athlete
Boys' Cross Country Class A-AA Individual Champion Creek Wood Jackson Martin
Boys' Cross Country Division II A Team Champions University School of Nashville
Boys' Cross Country Division II A Individual Champion Donelson Christian Academy Drew Johnson
Boys' Cross Country Division II AA Individual Champion Brentwood Academy Luke Thompson
Girls' Cross Country Class AAA Team Champions Brentwood
Girls' Cross Country Class AAA Individual Champion Nolensville Claire Stegall
Girls' Cross Country Division II A Individual Champion Webb School - Bell Buckle Abby Faith Cheeseman
Girls' Cross Country Division II AA Team Champions Harpeth Hall
Girls' Cross Country Division II AA Individual Champion Harpeth Hall Isabella Guillamondegui
Football Class 6A Team Champions Oakland
Football Division II-A Team Champions Friendship Christian
Football Division II-AA Team Champions Lipscomb Academy
Boys' Golf Class A Individual Champion Summertown Jason Cole Campbell
Boys' Golf Class AA Individual Champion Dickson County Jackson Herrington
Boys' Golf Division II A Individual Champion Battle Ground Academy Eliot Brasher
Boys' Golf Division II AA Team Champions Ensworth
Boys' Golf Division II AA Individual Champion Brentwood Academy Blades Brown
Girls' Golf Class A Team Champions Summertown
Girls' Golf Class A Individual Champion Gordonsville Sophie Linder
Girls' Golf Class AA Team Champions Cookeville
Girls' Golf Division II A Team Champions Providence Christian
Girls' Golf Division II A Individual Champion Battle Ground Academy Balla Bugg
Girls' Golf Division II AA Team Champions Ensworth
Girls' Soccer Class A Team Champions Merrol Hyde
Girls' Soccer Class AA Team Champions Page
Girls' Volleyball Class A Team Champions Summertown
Girls' Volleyball Class AA Team Champions Creek Wood
Girls' Volleyball Division II A Team Champions Battle Ground Academy

West Tennessee

Sport Division/Class School Athlete
Girls' Cross Country Division II A Team Champions Westminster Academy
Football Class 1A Team Champions McKenzie
Boys' Golf Class AA Team Champions Collierville
Girls' Golf Class AA Individual Champion Houston Sophie Christopher
Girls' Golf Division II AA Individual Champion St. Agnes Anna Heck
Girls' Soccer Division II A Team Champions University School of Jackson
Girls' Volleyball Division II AA Team Champions Briarcrest
ADS BY GOOGLE