Championships by Year

Year Class Champion Runner-Up Score Site
2019 Division II AA Baylor (27-6) Christian Brothers (27-12) 4-2 Murfreesboro
2019 Division II A Christian Academy of Knoxville (36-9) Christ Presbyterian Academy (38-7) 3-2 Murfreesboro
2019 Class AAA Farragut (42-3) Bradley Central (25-15) 7-3 Murfreesboro
2019 Class AA Covington (34-7) Forrest (19-16-1) 11-1 Murfreesboro
2019 Class A Greenback (33-10) Trinity Christian (38-4) 2-1 Murfreesboro
2018 Division II A Christian Academy of Knoxville (34-12) Tipton-Rosemark (30-17) 6-5 Murfreesboro
2018 Class AAA Rossview (33-12) Brentwood (30-10) 11-1 Murfreesboro
2018 Class AA Greeneville (28-11-1) Decatur County Riverside (27-10-1) 11-0 Murfreesboro
2018 Class A Columbia Academy (31-9) Loretto (34-4) 1-0 Murfreesboro
2018 Division II AA Baylor (24-6) Memphis University School (26-11) 12-4 Murfreesboro
2017 Division II AA Brentwood Academy (23-12) McCallie (22-15-1) 6-5 Murfreesboro
2017 Division II A Evangelical Christian School (31-4) University School of Jackson (30-8) 9-1 Murfreesboro
2017 Class AAA Brentwood (30-11) Stewarts Creek (34-10) 5-3 Murfreesboro
2017 Class AA Christian Academy of Knoxville (39-5) Christ Presbyterian Academy (33-10) 3-2 Murfreesboro
2017 Class A Loretto (35-3) Goodpasture (35-7) 4-0 Murfreesboro
2016 Division II A Franklin Road Academy (25-11) Harding Academy (33-8) 8-1 Murfreesboro
2016 Class AAA Siegel (34-9) Arlington (33-9) 9-8 Murfreesboro
2016 Class AA Spring Hill (33-8) Christ Presbyterian Academy (31-10) 14-4 Murfreesboro
2016 Class A Scotts Hill (26-11) Knoxville Grace (32-14) 8-3 Murfreesboro
2016 Division II AA Christian Brothers (35-10) Brentwood Academy (27-13) 6-1 Murfreesboro
2015 Division II AA Christian Brothers (36-9) Briarcrest (24-12) 3-2 Murfreesboro
2015 Division II A St. George's (29-14) Franklin Road Academy (26-8) 5-4 Murfreesboro
2015 Class AAA Hardin Valley Farragut 10-2 Murfreesboro
2015 Class AA Christ Presbyterian Academy (32-10) Knoxville Catholic (30-16) 2-1 Murfreesboro
2015 Class A Knoxville Grace (32-12) Summertown (34-12) 8-6 Murfreesboro
2014 Division II AA McCallie (28-11) Memphis University School (24-16) 8-0 Murfreesboro
2014 Division II A University School of Jackson (25-13) Tipton-Rosemark (34-8) 8-4 Murfreesboro
2014 Class AAA Farragut (34-13) Houston (35-10) 4-0 Murfreesboro
2014 Class AA Christian Academy of Knoxville (30-9) Knoxville Catholic (35-9-1) 6-5 Murfreesboro
2014 Class A Jackson Christian (38-8) Knoxville Grace (27-13) 8-2 Murfreesboro
2013 Division II A Evangelical Christian School (24-18) Harding Academy (33-8) 10-2 Murfreesboro
2013 Class AAA Collierville (34-12) Farragut (35-9) 6-2 Murfreesboro
2013 Class AA Pigeon Forge (39-2) Goodpasture (36-4) 5-3 Murfreesboro
2013 Class A Friendship Christian (33-6) Silverdale (39-4) 4-0 Murfreesboro
2013 Division II AA Christian Brothers (36-8) Montgomery Bell Academy 13-3 Murfreesboro
2012 Division II AA Battle Ground Academy (27-12) Memphis University School (30-9) 5-3 Murfreesboro
2012 Division II A University School of Jackson (34-13) Harding Academy (30-14) 7-2 Murfreesboro
2012 Class AAA Arlington (33-11) Bearden (32-14) 9-3 Murfreesboro
2012 Class AA Goodpasture (38-3-1) Spring Hill (35-9) 10-0 Murfreesboro
2012 Class A Decatur County Riverside (31-6) Eagleville (35-12) 8-1 Murfreesboro
2011 Class AAA Farragut (37-8) Columbia Central (28-8) 2-0 Murfreesboro
2011 Class AA David Lipscomb (26-9) Lexington (29-12) 9-4 Murfreesboro
2011 Class A Decatur County Riverside (37-2) Friendship Christian (29-9) 6-1 Murfreesboro
2011 Division II AA Christian Brothers (32-9) Memphis University School (27-6) 4-2 Murfreesboro
2011 Division II A Evangelical Christian School (29-6) Webb School of Knoxville (31-8) 6-4 Murfreesboro
2010 Division II AA Brentwood Academy (23-14) Memphis University School (28-10) 17-14 Lebanon
2010 Division II A Webb School of Knoxville (30-6) Jackson Christian (38-10) 10-4 LaVergne
2010 Class AAA Farragut (42-6) Houston (33-13) 3-1 Murfreesboro
2010 Class AA Gibbs (31-11) Spring Hill (35-8) 8-7 Murfreesboro
2010 Class A Decatur County Riverside (34-5) Boyd Buchanan (25-8) 10-0 Murfreesboro
2009 Division II AA Brentwood Academy (30-6) St. Benedict (28-9) 12-2 Murfreesboro
2009 Division II A Southern Baptist Educational Center (28-10) Tipton-Rosemark (13-24) 17-5 Murfreesboro
2009 Class AAA Farragut (39-5) Mt. Juliet (31-13) 2-1 Murfreesboro
2009 Class AA Dyer County Knoxville Catholic (32-7) 8-4 Murfreesboro
2009 Class A Summertown (36-6) Decatur County Riverside (33-6) 3-2 Murfreesboro
2008 Class AA Goodpasture (38-4) David Lipscomb (34-9) 10-0 Nashville
2008 Class A Jackson Christian (31-11) Huntingdon (29-10) 10-4 Nashville
2008 Division II AA Brentwood Academy (27-16) Baylor (33-8) 9-8 Nashville
2008 Division II A Harding Academy (20-13) Davidson Academy (34-9) 4-3 Nashville
2008 Class AAA Farragut (43-3) Bartlett (35-5) 10-6 Nashville
2007 Division II Christian Brothers (37-8) McCallie (23-20) 9-3 Murfreesboro
2007 Class AAA Bartlett (40-5) South Doyle (35-10) 18-7 Murfreesboro
2007 Class AA Goodpasture (38-5) University School of Jackson (41-7) 5-4 Murfreesboro
2007 Class A Friendship Christian (31-11) Jackson Christian (33-13) 13-3 Murfreesboro
2006 Division II Baylor (38-9) Battle Ground Academy (32-10) 5-0 Murfreesboro
2006 Class AAA Farragut (30-15-1) Bartlett (33-13) 7-0 Murfreesboro
2006 Class AA Covington (36-10) University School of Jackson (28-11) 9-1 Murfreesboro
2006 Class A McKenzie (29-8) Forrest (34-5) 2-0 Murfreesboro
2005 Division II Christian Brothers (34-8) Webb School of Knoxville (23-9) 8-3 Memphis
2005 Class AAA Houston (36-8) John Overton (40-4) 9-1 Memphis
2005 Class AA David Lipscomb (28-8) Pigeon Forge (28-10) 7-1 Memphis
2005 Class A USJ Forfeited Due to Playing an Ineligible Player Friendship Christian (28-6) Memphis
2004 Division II Montgomery Bell Academy (26-12) Christian Brothers (35-9) 7-6 Memphis
2004 Class AAA Farragut (46-2) Knoxville Halls (32-12) 3-1 Memphis
2004 Class AA Milan (41-3) Covington (34-7) 5-0 Memphis
2004 Class A Goodpasture (40-5) Mt. Pleasant (38-3-1) 5-3 Memphis
2003 Division II Baylor (32-13) Webb School of Knoxville 6-3 Memphis - Univ. of Memphis
2003 Class AAA Farragut (46-2) Munford (24-16) 6-0 Memphis - Univ. of Memphis
2003 Class AA Ripley (35-11) Jackson South Side (31-11) 6-4 Memphis - Univ. of Memphis
2003 Class A Davidson Academy (36-12) University School of Jackson (43-10) 8-7 Memphis - Univ. of Memphis
2002 Division II Father Ryan (26-8) Baylor (24-13) 6-2 Chattanooga - Engle Stadium
2002 Class AAA LaVergne (29-7) Farragut (36-10) 2-1 Chattanooga - Engle Stadium
2002 Class AA Lexington (35-10) Gibbs (28-9) 5-4 Chattanooga - Engle Stadium
2002 Class A University School of Jackson (40-6) Columbia Academy (29-9) 13-7 Chattanooga - Engle Stadium
2001 Division II Christian Brothers (35-9) Evangelical Christian School (25-15) 7-6 Chattanooga - Engle Stadium
2001 Class AAA Germantown (30-10) Farragut (36-9) 9-7 Chattanooga - Engle Stadium
2001 Class AA David Lipscomb (28-9) Milan (29-11) 5-2 Chattanooga - Engle Stadium
2001 Class A University School of Jackson (32-10) Franklin Road Academy (26-9) 5-3 Chattanooga - Engle Stadium
2000 Division II Christian Brothers (41-5) Evangelical Christian School (23-13) 9-8 Chattanooga - Engle Stadium
2000 Class AAA Oakland (40-3) Hendersonville (23-13) 4-0 Chattanooga - Engle Stadium
2000 Class AA White House (32-4) Covington (26-17) 6-2 Chattanooga - Engle Stadium
2000 Class A Franklin Road Academy (26-8) Jackson Christian (32-9) 8-7 Chattanooga - Engle Stadium
1999 Division II Goodpasture (28-15) Christian Brothers (28-14) 7-6 Chattanooga - Engle Stadium
1999 Class AAA Oakland (38-2) Farragut (34-10) 10-0 Chattanooga - Engle Stadium
1999 Class AA Covington (31-7) Marshall County (31-2) 7-4 Chattanooga - Engle Stadium
1999 Class A University School of Jackson (36-5) Franklin Road Academy (31-3) 7-6 Chattanooga - Engle Stadium
1998 Class AA David Lipscomb (25-1) Unicoi County (24-10) 7-5 Tullahoma & Winchester
1998 Class A Coalfield (22-9) Mt. Pleasant (24-7) 7-5 Tullahoma & Winchester
1998 Division II Evangelical Christian School (25-5) Battle Ground Academy (22-11) 13-8 Tullahoma & Winchester
1998 Class AAA Science Hill (33-8) Germantown (40-4) 8-3 Tullahoma & Winchester
1997 Class AAA Christian Brothers (35-5) Tullahoma (27-12) 3-0 Chattanooga - Engle Stadium
1997 Class AA Brentwood Academy (23-9) Unicoi County (34-5) 5-4 Chattanooga - Engle Stadium
1997 Class A Goodpasture (30-8) Jackson Christian (30-10) 5-2 Chattanooga - Engle Stadium
1996 Class AAA Houston (35-7) Dobyns Bennett (31-5) 3-2 Chattanooga - Engle Stadium
1996 Class AA Evangelical Christian School (31-3) Brentwood Academy (23-13) 9-2 Chattanooga - Engle Stadium
1996 Class A South Pittsburg (28-8) Huntland (18-9) 10-4 Chattanooga - Engle Stadium
1995 Class A Goodpasture (29-11) Adamsville (35-12) 8-3 Chattanooga - Engle Stadium
1995 Class AAA Germantown (38-0) Montgomery Bell Academy (30-4) 6-3 Chattanooga - Engle Stadium
1995 Class AA Unicoi County (33-7) Marshall County (29-5) 9-3 Chattanooga - Engle Stadium
1994 Class AAA Bradley Central (35-2) Dobyns Bennett (29-6) 8-1 Chattanooga - Engle Stadium
1994 Class AA Marshall County (30-2) Unicoi County (36-5) 12-5 Chattanooga - Engle Stadium
1994 Class A Columbia Academy (25-3) Goodpasture (27-7) 1-0 Chattanooga - Engle Stadium
1993 Class AAA Montgomery Bell Academy (27-6) Germantown (29-9) 2-1 Murfreesboro - MTSU
1993 Class AA Marshall County (26-3) Kingston (28-6) 10-0 Murfreesboro - MTSU
1993 Class A Upperman (31-4) Huntland (26-9) 8-3 Murfreesboro - MTSU
1992 Class AAA Warren County (27-5) Germantown (32-5) 4-2 Murfreesboro - MTSU
1992 Class AA Unicoi County (31-5) Union City (19-8) 13-3 Murfreesboro - MTSU
1992 Class A Summertown (22-4) Davidson Academy (19-6) 3-2 Murfreesboro - MTSU
1991 Class AA Unicoi County (26-10) Brentwood Academy (23-5) 4-3 Murfreesboro - MTSU
1991 Class A Upperman (25-8) Columbia Academy (25-4) 6-1 Murfreesboro - MTSU
1991 Class AAA Munford (28-1) Bradley Central (30-6-1) 6-4 Murfreesboro - MTSU
1990 Class AAA Knoxville Central (31-0) Munford (34-4) 13-5 Murfreesboro - MTSU
1990 Class AA Tullahoma (24-4) Marion County (18-13) 14-2 Murfreesboro - MTSU
1990 Class A Donelson Christian Academy (18-9) Charleston (22-8) 5-4 Murfreesboro - MTSU
1989 Class A Ezell Harding (21-6) Mt. Pleasant (25-5) 11-0 Murfreesboro - MTSU
1989 Class AAA Maryville (23-8) McGavock (36-6) 2-1 Murfreesboro - MTSU
1989 Class AA Evangelical Christian School (30-0) Marshall County (24-5) 6-5 Murfreesboro - MTSU
1988 Class AAA John Overton (25-2) Farragut (31-5) 3-2 Nashville - Greer Stadium
1988 Class AA Goodpasture (26-4) Unicoi County (25-3) 6-3 Nashville - Greer Stadium
1988 Class A Franklin Road Academy (28-3) Memphis Skyview (27-6) 3-0 Nashville - Greer Stadium
1987 Class AAA Sullivan South (26-12) Christian Brothers 8-2 Nashville - Greer Stadium
1987 Class AA Chattanooga Central (35-4) Unicoi County 3-2 Nashville - Greer Stadium
1987 Class A Dresden (19-6) University School Johnson City 6-4 Nashville - Greer Stadium
1986 Class AAA McGavock (39-3) Tullahoma (27-11) 5-0 Nashville
1986 Class AA David Lipscomb (26-8) Unicoi County (38-4) 5-3 Nashville
1986 Class A Memphis Skyview (25-8) Charleston 19-4 Memphis
1985 Class AA Chattanooga Central (39-9) Decatur County Riverside (16-7) 6-3 Harrison
1985 Class A Webb School of Knoxville (24-6) Summertown 9-2 Knoxville
1985 Class AAA Sullivan North (30-9) McGavock (39-3) 7-0 Kingsport
1984 Class AAA McGavock (36-4) Sullivan North 6-2 Nashville
1984 Class AA Unicoi County (35-2) Union City 7-2 Union City
1984 Class A Franklin Road Academy (24-4) Memphis Skyview (13-14) 9-4 Memphis
1983 Class AAA Sullivan North (19-10) Mt. Juliet (17-9) 8-2 Mt. Juliet
1983 Class AA Marshall County (31-0) Gibbs (17-8) 3-0 Knoxville
1983 Class A Madisonville (16-2) Memphis Skyview (19-8) 7-6 Madisonville
1982 Class AAA Farragut (26-5) Christian Brothers (26-2) 4-3 Knoxville
1982 Class AA Beech (21-6) Harding Academy (21-5) 4-1 Memphis
1982 Class A David Lipscomb (26-2) Upperman (23-3-1) 13-1 Nashville
1981 Class AAA Germantown (31-3) Science Hill (23-8) 6-2 Germantown
1981 Class AA White Station (24-2) Powell (21-22) 8-4 Knoxville
1981 Class A Memphis Skyview (20-12) Madisonville (20-13) 9-3 Madisonville
1980 Class AAA Maplewood (23-1) Bradley Central (26-3) 4-0 Cleveland
1980 Class AA Bishop Byrne (30-4) Sullivan West 3-2 Memphis
1980 Class A Lookout Valley (20-6) David Lipscomb (24-8) 1-0 Nashville
1979 Class AAA Antioch (21-6) Knoxville South Young (26-8) 5-2 Nashville
1979 Class AA Notre Dame (28-5) Marshall County (15-6) 8-1 Chattanooga
1979 Class A Sullivan West (21-5) Summertown (18-7) 6-5 Kingsport
1978 Class AA Goodlettsville (20-4) Brentwood (10-12) 11-2 Goodlettsville
1978 Class A David Lipscomb (29-4) Sullivan West 3-2 Kingsport
1978 Class AAA Montgomery Bell Academy (20-2) David Crockett (25-9) 8-3 Nashville
1977 Class AAA Soddy-Daisy (21-6) Lawrenceburg (20-4) 3-2 Tullahoma
1977 Class AA Hillwood (16-8) Maryville (23-10) 5-2 Nashville
1977 Class A Lookout Valley (26-1) David Lipscomb (18-3) 5-4 Chattanooga
1976 McCallie (24-3) McGavock (32-8) 5-2 Nashville
1975 McGavock (32-6) Dobyns Bennett (32-5) 8-6 Kingsport
1974 Tullahoma Cookeville (29-3) 11-8 Tullahoma
1973 Knoxville Central (17-9) Tullahoma (29-5) 8-2 Chattanooga
1972 Montgomery Bell Academy (23-4) Christian Brothers (18-6) 8-0 Memphis
1971 John Overton (19-4) Dobyns Bennett (20-6) 7-5 Nashville
1970 Glencliff (19-3) Christian Brothers (17-6) 3-1 Kingsport
1969 Treadwell (20-5) Glencliff (17-5) 5-2 Memphis
1968 Franklin County (31-3) John Overton (19-6) 4-1 Tullahoma
1967 Tennessee (27-5) Chattanooga Central (18-5) 1-0 Kingsport
1966 Kingsbury (21-4) Fulton (22-3) 2-0 Memphis
1965 Brainerd (24-3) Kingsbury (15-9) 4-0 Nashville
1964 Christian Brothers (21-2) Donelson (16-2) 5-2 Johnson City
1963 Science Hill (22-3) Christian Brothers (20-3) 7-5 Memphis
1962 Science Hill (22-2) Memphis Messick (15-9) 1-0 Nashville
1961 Christian Brothers (20-2) Hillsboro (13-3) 4-1 Chattanooga
1960 Chattanooga Central (20-2) Antioch (13-3) 5-4 Memphis
1959 Christian Brothers (20-2) Nashville Isaac Litton (16-3) 7-5 Nashville
1958 Memphis Central (16-2) Elizabethton 4-3 Knoxville
1957 Dobyns Bennett (24-2) Christian Brothers 7-4 Memphis
1956 Chattanooga Central (17-1) Treadwell 5-4 Nashville
1955 Chattanooga Central (14-4) Treadwell 3-2 Kingsport
1954 Memphis South Side (19-3) Covington 3-2 Memphis
1953 Memphis Central (24-1) Nashville West 5-2 Nashville
1952 Dobyns Bennett (23-1) Memphis Central (12-6) 3-2 Johnson City
1951 Memphis South Side (19-5) Science Hill 4-1 Memphis
1950 Chattanooga City (19-0) Memphis South Side (21-4) 5-3 Nashville
1949 Nashville North (13-2) Christian Brothers (17-3) 2-1 Morristown
1948 Christian Brothers (23-3) Memphis Central 5-3 Lakeland, FL & Morristown, TN
1947 Science Hill (21-2) Christian Brothers (27-6) 3-0 Sulpher Dell
ADS BY GOOGLE