2013 Division I 170 lb Wrestling Championship

February 14 - February 16, 2013  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 14 Joel Payne (Sr.) 16, Josh Spangler (Jr.) 2
Thursday Feb 14 Patrick Smith (So.) , Conner Helton (So.)
Thursday Feb 14 Macon Webster (So.) , Cole Young (Jr.)
Thursday Feb 14 Garrett Alexander (Jr.) 13, Hardy Phillip (Sr.) 3
Thursday Feb 14 Jahmare Anthony (Sr.) 23, Stephen Frazier (Sr.) 7
Thursday Feb 14 Devante Robinson (Sr.) 17, Joe Gourley (Jr.) 2
Thursday Feb 14 Mike King (So.) , Jacob Myers (Sr.)
Thursday Feb 14 Chad Solomon (So.) , James Hughes (Sr.)
Thursday Feb 14 Brown , Yoder
Thursday Feb 14 Megular , Burriss
Thursday Feb 14 Caldwell , De
Thursday Feb 14 Harris , Nicholson
Thursday Feb 14 Spangler 4, Smith 1
Thursday Feb 14 Phillip 7, Young 4
Thursday Feb 14 Gourley , Frazier
Thursday Feb 14 Hughes , Myers
Thursday Feb 14 Rohrbaugh 4, VonPotts 2
Thursday Feb 14 Crane , Shelton
Thursday Feb 14 Kennedy 7, Bennett 5
Thursday Feb 14 Tucker , Gregory
Thursday Feb 14 Helton , Payne
Thursday Feb 14 Alexander , Webster
Thursday Feb 14 Anthony 18, Robinson 8
Thursday Feb 14 Solomon , King
Thursday Feb 14 King , Brown
Thursday Feb 14 Burris 7, Robinson 4
Thursday Feb 14 Webster 9, Caldwell 2
Thursday Feb 14 Nicholson 14, Helton 7
Thursday Feb 14 Gregory , Spangler
Thursday Feb 14 Bennett 10, Phillip 2
Thursday Feb 14 Shelton , Gourley
Thursday Feb 14 Hughes , VonPotts
Thursday Feb 14 Graydon Yoder (Jr.) , Connor Rohrbaugh (Sr.)
Thursday Feb 14 Marshall Brown (Sr.) , Sean Von Potts (Sr.)
Thursday Feb 14 Cale Shelton (So.) , Malik Burriss (Sr.)
Thursday Feb 14 Tyler Crane (Sr.) , Jake Megular (Jr.)
Thursday Feb 14 Luis De La Cruz (Jr.) , Sean Kennedy (So.)
Thursday Feb 14 Andrew Bennett (Sr.) 8, Clint Caldwell (Sr.) 0
Thursday Feb 14 Chris Nicholson (So.) , Chase Gregory (Sr.)
Thursday Feb 14 Derrick Tucker (Sr.) , Peyton Harris (So.)
Friday Feb 15 Crane 3, Tucker 2
Friday Feb 15 Solomon 3, Alexander 2
Friday Feb 15 Crane 10, Rohrbaugh 1
Friday Feb 15 Tucker 3, Kennedy 1
Friday Feb 15 Alexander 11, Payne 1
Friday Feb 15 Solomon 4, Anthony 2
Friday Feb 15 Kennedy 10, Burris 1
Friday Feb 15 Webster , Rohrbaugh
Friday Feb 15 Gregory 9, Anthony 3
Friday Feb 15 Shelton , Payne
Friday Feb 15 Kennedy 8, Rohrbaugh 4
Friday Feb 15 Gregory 8, Shelton 2
Friday Feb 15 Burriss , King
Friday Feb 15 Webster 16, Nicholson 0
Friday Feb 15 Gregory 6, Bennett 4
Friday Feb 15 Shelton 12, VonPotts 8
Saturday Feb 16 Chad Solomon 7, Tyler Crane 4
Saturday Feb 16 Derrick Tucker 10, Garrett Alexander 4
Saturday Feb 16 Sean Kennedy 9, Chase Gregory 1
Saturday Feb 16 Alexander 2, Kennedy 0
Saturday Feb 16 Tucker 6, Gregory 0

Participating Schools

Bearden
Beech
Blackman
Cane Ridge
Chattanooga Central
Clarksville
Cleveland
Collierville
Dickson Co.
Dobyns Bennett
Elizabethton
Franklin
Germantown
Greeneville
Heritage
Hillwood
Hixson
Houston
Knoxville Grace
Knoxville Halls
LaVergne
Maryville
Millington
MLK
Powell
Riverdale
Signal Mountain
Soddy-Daisy
Sycamore
Tennessee High
Walker Valley
Wilson Central

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE