2012 Division I 220 lb Wrestling Championship

February 16 - February 18, 2012  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 16 Billy Swanson (Sr.) 11, Rex Shotts (So.) 2
Thursday Feb 16 Spencer McGuiggan (Jr.) , Tyler Allen (Jr.)
Thursday Feb 16 Seth Snyder (Sr.) 7, Alan Vasquez (Sr.) 1
Thursday Feb 16 Andrew Craft (Sr.) , Brett Stelzer (Sr.)
Thursday Feb 16 Tyler Willoughby (Sr.) , Raul Leyva (Sr.)
Thursday Feb 16 Justice Houston (Jr.) 10, George Rogers (So.) 8
Thursday Feb 16 Zach Miller (So.) 5, Phil Lett (Sr.) 2
Thursday Feb 16 Demetrics Brown (Sr.) , Paul Horne (Sr.)
Thursday Feb 16 Jeb Davis (So.) , Ricky Tate (Sr.)
Thursday Feb 16 Josh Filbey (Fr.) , Cole Adams (Sr.)
Thursday Feb 16 Christian Steward (Sr.) , Christian Varner (Jr.)
Thursday Feb 16 Damian Hayes (Jr.) , Ryan Dakhil (Jr.)
Thursday Feb 16 Tank Williams (Jr.) , John Kramer (Fr.)
Thursday Feb 16 Andy Browning (Sr.) , Davis Roos (Sr.)
Thursday Feb 16 Jay Rudwall (Sr.) , Marc Nolan (Sr.)
Thursday Feb 16 T.J. Satterfield (Jr.) , Dewey Watson (Sr.)
Thursday Feb 16 Shotts 10, McGuiggan 4
Thursday Feb 16 Stelzer 7, Vasquez 3
Thursday Feb 16 Rogers , Willoughby
Thursday Feb 16 Lett 2, Horne 1
Thursday Feb 16 Adams 11, Tate 9
Thursday Feb 16 Dakhill , Steward
Thursday Feb 16 Browning , Williams
Thursday Feb 16 Watson , Nolan
Thursday Feb 16 Allen , Swanson
Thursday Feb 16 Snyder 2, Craft 1
Thursday Feb 16 Houston , Leyva
Thursday Feb 16 Brown , Miller
Thursday Feb 16 Filbey , Davis
Thursday Feb 16 Hayes , Varner
Thursday Feb 16 Roos , Kramer
Thursday Feb 16 Satterfield 10, Rudwall 3
Thursday Feb 16 Rudwall 7, Shotts 2
Thursday Feb 16 Stelzer , Roos
Thursday Feb 16 Hayes 22, Rogers 18
Thursday Feb 16 Lett , Davis
Thursday Feb 16 Miller , Adams
Thursday Feb 16 Steward 6, Houston 0
Thursday Feb 16 Craft 2, Williams 1
Thursday Feb 16 Nolan , Allen
Friday Feb 17 Rudwall 14, Roos 1
Friday Feb 17 Davis , Hayes
Friday Feb 17 Miller 3, Steward 1
Friday Feb 17 Nolan , Craft
Friday Feb 17 Swanson 5, Snyder 0
Friday Feb 17 Leyva 5, Brown 4
Friday Feb 17 Varner 14, Filbey 3
Friday Feb 17 Satterfield , Kramer
Friday Feb 17 Rudwall 6, Brown 3
Friday Feb 17 Hayes , Snyder
Friday Feb 17 Kramer , Miller
Friday Feb 17 Craft 4, Filbey 2
Friday Feb 17 Rudwall 5, Snyder 1
Friday Feb 17 Kramer 7, Craft 3
Friday Feb 17 Swanson 8, Leyva 2
Friday Feb 17 Satterfield 5, Varner 3
Saturday Feb 18 Varner 3, Rudwall 1
Saturday Feb 18 Leyva 9, Kramer 2
Saturday Feb 18 John Kramer , Jay Rudwall
Saturday Feb 18 Raul Leyva , Christian Varner
Saturday Feb 18 Billy Swanson 8, T.J. Satterfield 6

Participating Schools

Austin-East
Brentwood
Cheatham Co.
Clarksville Northwest
Cleveland
Collierville
Elizabethton
Forrest
Franklin
Germantown
Gibbs
Greenbrier
Heritage
Hixson
Knoxville Grace
Lipscomb Academy
Millington
Morristown East
Mt. Juliet
Ooltewah
Pigeon Forge
Ravenwood
Red Bank
Science Hill
Sevier Co.
Soddy-Daisy
Southwind
Springfield
Tullahoma
Walker Valley
William Blount
Wilson Central

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE