2011 Division I 285 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Yusuf Yunis (Sr.) 10, Demetrics Brown (Jr.) 1
Thursday Feb 17 C.T. Levell (So.) 8, Austin Thayer (Sr.) 3
Thursday Feb 17 Chase Pennycuff (Sr.) 4, Adrian Keeley (So.) 1
Thursday Feb 17 Alex Seeley (Jr.) 7, Joey Evans (So.) 5
Thursday Feb 17 Elijah Turnage (So.) , Shawn Morgan (Sr.)
Thursday Feb 17 Jesse Chapman (Sr.) , Matthew Worsham (Sr.)
Thursday Feb 17 JoJo Honan (Jr.) , Dale Jaynes (Sr.)
Thursday Feb 17 Kristauf Tate (Sr.) 2, Josh Anderson (Sr.) 0
Thursday Feb 17 Alex Woods (Jr.) , Ethan Malone (Jr.)
Thursday Feb 17 Dylan Yeager (Sr.) , C.J. Baker (Fr.)
Thursday Feb 17 Jeffrey Grandib (Sr.) , Patrick Benson (Jr.)
Thursday Feb 17 Rashied Rayford (Sr.) , Alejandro Guizar (Sr.)
Thursday Feb 17 Hunter Lawson (So.) , Stephen Jackson (Jr.)
Thursday Feb 17 Taylor Podany (So.) , Jordan Hines (Jr.)
Thursday Feb 17 Josh Mackey (Jr.) 8, Glenn Rockholt (Jr.) 2
Thursday Feb 17 Grahm Smith (Sr.) , David Holyfield (Sr.)
Thursday Feb 17 Thayer , Brown
Thursday Feb 17 Evans 3, Keeley 2
Thursday Feb 17 Worsham , Turnage
Thursday Feb 17 Anderson , Jaynes
Thursday Feb 17 Baker , Malone
Thursday Feb 17 Guizar , Grandib
Thursday Feb 17 Podany , Lawson
Thursday Feb 17 Rockholt 5, Holyfield 2
Thursday Feb 17 Levell , Yunis
Thursday Feb 17 Pennycuff 2, Seeley 1
Thursday Feb 17 Morgan 5, Chapman 2
Thursday Feb 17 Tate 4, Honan 2
Thursday Feb 17 Yeager 6, Woods 3
Thursday Feb 17 Rayford , Benson
Thursday Feb 17 Hines 6, Jackson 2
Thursday Feb 17 Smith , Mackey
Friday Feb 18 Mackey , Thayer
Friday Feb 18 Evans , Jackson
Friday Feb 18 Rayford 2, Worsham 1
Friday Feb 18 Woods 5, Anderson 3
Friday Feb 18 Baker 5, Honan 3
Friday Feb 18 Guizar , Chapman
Friday Feb 18 Seeley 4, Podany 1
Friday Feb 18 Rockholt 5, Leavell 2
Friday Feb 18 Evans , Mackey
Friday Feb 18 Rayford 6, Woods 1
Friday Feb 18 Chapman , Baker
Friday Feb 18 Rockholt , Seeley
Friday Feb 18 Yunis 3, Pennycuff 0
Friday Feb 18 Morgan 1, Tate 0
Friday Feb 18 Benson , Yeager
Friday Feb 18 Smith 6, Hines 4
Friday Feb 18 Mackey 6, Tate 5
Friday Feb 18 Rayford 2, Pennycuff 1
Friday Feb 18 Hines 6, Chapman 3
Friday Feb 18 Seeley , Yeager
Friday Feb 18 Rayford , Mackey
Friday Feb 18 Hines 6, Seeley 2
Friday Feb 18 Morgan 5, Yunis 4
Friday Feb 18 Benson 7, Smith 1
Saturday Feb 19 Mackey 7, Smith 6
Saturday Feb 19 Yunis 9, Hines 4
Saturday Feb 19 Jordan Hines 4, Grahm Smith 2
Saturday Feb 19 Yusuf Yunis 10, Josh Mackey 9
Saturday Feb 19 Patrick Benson 9, Shawn Morgan 3

Participating Schools

Arlington
Bartlett
Beech
Blackman
Bradley Central
Brentwood
Chuckey-Doak
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Daniel Boone
East Ridge
Farragut
Gibbs
Greeneville
Hardin Valley
Heritage
Houston
Independence
Karns
Maryville
Nashville Overton
Ravenwood
Riverdale
Rossview
Siegel
Signal Mountain
Silverdale
Soddy Daisy
Southwind
Volunteer
West Creek
Whites Creek

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE