2011 Division I 171 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Austin Holtgraeve (Sr.) , Holden Schay (Jr.)
Thursday Feb 17 Colin Bradley (Sr.) 19, Chris Cartwright (Jr.) 7
Thursday Feb 17 Connor Rohrbaugh (So.) , Jonathan Waldrup (Sr.)
Thursday Feb 17 Jonathan Roberts (Sr.) , Alex Williams (Sr.)
Thursday Feb 17 Jonathan Rhodes (Sr.) , David Alex (Sr.)
Thursday Feb 17 Jamison Cherry (Sr.) , A.J. Shelton (Sr.)
Thursday Feb 17 Matt Gaskins (Sr.) 15, David Kieta (Jr.) 6
Thursday Feb 17 Goose Manning (Sr.) 12, Tyler Crane (So.) 2
Thursday Feb 17 Ethan Beddingfield (Jr.) 15, Cody Kidd (Jr.) 0
Thursday Feb 17 Jake Tyer (Jr.) 8, Mason Moore (Jr.) 3
Thursday Feb 17 Trevor Reish (Sr.) , Nathan Davis (Jr.)
Thursday Feb 17 Matt Stull (Sr.) 7, Chris Hoop (Sr.) 2
Thursday Feb 17 Nelson Fallkstaff (Jr.) 4, Bryson Begley (So.) 2
Thursday Feb 17 Dillon Crouch (Sr.) , Blaike Henry (So.)
Thursday Feb 17 Austyn Cardona (Jr.) 12, Rodney Robinson (Sr.) 6
Thursday Feb 17 Donald Carpenter (Sr.) , Chase Gregory (So.)
Thursday Feb 17 Cartwright , Holtgraeve
Thursday Feb 17 Williams , Waldrup
Thursday Feb 17 Cherry , Rhodes
Thursday Feb 17 Kieta 12, Crane 3
Thursday Feb 17 Moore 9, Kidd 0
Thursday Feb 17 Hoop 4, Reish 3
Thursday Feb 17 Crouch 14, Begley 2
Thursday Feb 17 Gregory , Robinson
Thursday Feb 17 Bradley , Schay
Thursday Feb 17 Roberts , Rohrbaugh
Thursday Feb 17 Hayes 11, Shelton 7
Thursday Feb 17 Manning 5, Gaskins 2
Thursday Feb 17 Beddingfield 16, Tyer 8
Thursday Feb 17 Stull 1, Davis 0
Thursday Feb 17 Henry 10, Fallkstaff 3
Thursday Feb 17 Carpenter 18, Cardona 7
Friday Feb 18 Carpenter 8, Shelton 5
Friday Feb 18 Robinson , Beddingfield
Friday Feb 18 Roberts 14, Hayes 9
Friday Feb 18 Robinson 9, Carpenter 4
Friday Feb 18 Schay 5, Manning 4
Friday Feb 18 Henry 6, Stull 5
Friday Feb 18 Cardona , Holtgraeve
Friday Feb 18 Williams , Fallkstaff
Friday Feb 18 Davis 7, Rhodes 0
Friday Feb 18 Kieta 8, Tyer 3
Friday Feb 18 Gaskins 4, Moore 1
Friday Feb 18 Shelton 6, Hoop 2
Friday Feb 18 Rohrbaugh 9, Crouch 7
Friday Feb 18 Robinson 8, Bradley 3
Friday Feb 18 Cardona 5, Williams 0
Friday Feb 18 Davis 7, Kieta 0
Friday Feb 18 Shelton 12, Gaskins 7
Friday Feb 18 Robinson 7, Rohrbaugh 5
Friday Feb 18 Schay 19, Roberts 8
Friday Feb 18 Manning 4, Hayes 3
Friday Feb 18 Stull 5, Beddingfield 4
Friday Feb 18 Carpenter , Henry
Friday Feb 18 Hayes 6, Cardona 2
Friday Feb 18 Roberts 14, Davis 9
Saturday Feb 19 Stull 6, Roberts 5
Saturday Feb 19 Robinson , Manning
Saturday Feb 19 Rodney Robinson , Jonathan Roberts
Saturday Feb 19 Goose Manning , Matt Stull
Saturday Feb 19 Holden Schay 10, Blaike Henry 8

Participating Schools

Arlington
Bearden
Beech
Bolton
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Chattanooga Central
Clarksville
Dickson Co.
Dobyns Bennett
East Nashville
Gibbs
Houston
Jefferson Co.
Kenwood
Knoxville Halls
Lebanon
McGavock
Millington
Ooltewah
Pigeon Forge
Rhea Co.
Sale Creek
Science Hill
Siegel
Soddy-Daisy
Stone Memorial
Tennessee High
Tullahoma
Walker Valley
Warren Co.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE