2002 Division I 215 lb Wrestling Championship

February 14 - February 16, 2002  ·  McKenzie Arena - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 14 Justin Johnson (10) , Athony Evans (11)
Thursday Feb 14 Hugh Latimer (11) 14, Ben Rodifer 3
Thursday Feb 14 Ryan Bull (11) , David Stampe (12)
Thursday Feb 14 Matt Proctor (12) , Dane Bolton (10)
Thursday Feb 14 Andrew Strain (12) 16, Clark Clemments (10) 3
Thursday Feb 14 Bobby Harshbarger (11) 12, John Miller (12) 3
Thursday Feb 14 Daniel Dingler (12) , Shane Randolph (11)
Thursday Feb 14 Jeff Pereira (11) , Beau Faulkner (10)
Thursday Feb 14 Erick Marquez (11) , Tommy Schnell (10)
Thursday Feb 14 Timmy Thompson (12) , Kyle Taylor (12)
Thursday Feb 14 Steven Overby (11) , James Smith (11)
Thursday Feb 14 Josh Bonham (11) , Chris Murray (10)
Thursday Feb 14 Sena Omer (12) 11, Brandon Nabors (12) 3
Thursday Feb 14 Aaron Brock (11) , Omar Diaz (11)
Thursday Feb 14 Zach Blackwell (11) 10, Dakota Collins (11) 4
Thursday Feb 14 James Turner (11) 17, Jamie Eggert (11) 1
Friday Feb 15 Evans 12, Latimer 6
Friday Feb 15 Proctor , Stampe
Friday Feb 15 Harshbarger , Strain
Friday Feb 15 Pereira , Dingler
Friday Feb 15 Taylor , Schnell
Friday Feb 15 Bonham , Smith
Friday Feb 15 Omer 8, Brock 4
Friday Feb 15 Turner , Blackwell
Friday Feb 15 Stampe 10, Bolton 2
Friday Feb 15 Dingler , Faulkner
Friday Feb 15 Smith 5, Murray 0
Friday Feb 15 Blackwell 6, Eggert 1
Friday Feb 15 Proctor 4, Evans 1
Friday Feb 15 Pereira 6, Strain 4
Friday Feb 15 Bonham 15, Taylor 3
Friday Feb 15 Turner 5, Omer 4
Friday Feb 15 Evans 4, Stampe 3
Friday Feb 15 Dingler , Strain
Friday Feb 15 Taylor 7, Smith 2
Friday Feb 15 Omer 4, Blackwell 2
Friday Feb 15 Proctor 7, Pereira 2
Friday Feb 15 Turner , Bonham
Friday Feb 15 Strain 4, Evans 1
Friday Feb 15 Taylor 7, Omer 5
Saturday Feb 16 Turner , Strain
Saturday Feb 16 Taylor 2, Pereira 1
Saturday Feb 16 James Turner 3, Jeff Pereira 2
Saturday Feb 16 Kyle Taylor , Andrew Strain
Saturday Feb 16 Matt Proctor 7, Josh Bonham 6

Participating Schools

Bartlett
Bolton
Bradley Central
Chuckey-Doak
Clarksville Northeast
Cleveland
Collierville
Cookeville
CPA
David Crockett
Dickson Co.
Dobyns Bennett
East Ridge
Farragut
FRA
Glencliff
Hendersonville
Hillsboro
Hixson
Kingston
Lebanon
Marshall Co.
Memphis Westside
Red Bank
Science Hill
Seymour
Smyrna
Soddy Daisy
Sycamore
TSB
Tyner
Union Co.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE