2002 Division I 160 lb Wrestling Championship

February 14 - February 16, 2002  ·  McKenzie Arena - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 14 Jake Settlemoir (12) , Quinn Gibson (10)
Thursday Feb 14 Jean-Paul Gadie (10) , John White (12)
Thursday Feb 14 Jason Meredith (12) 8, Blake Byrd (11) 4
Thursday Feb 14 John Edmonds (11) , Mickey Mooney (9)
Thursday Feb 14 Kevin McCaleb (11) , Jonathan Sharp (11)
Thursday Feb 14 Chris Scarbborough (11) , Mike Mower (11)
Thursday Feb 14 Eric Martin (10) , Matt Wallace (12)
Thursday Feb 14 Wade Hadley (11) , Ben O'Neill (9)
Thursday Feb 14 Shawn Boss (11) , Michael Boht (12)
Thursday Feb 14 Andrew Hughes (12) , Nathan Jones (11)
Thursday Feb 14 Samuel Gualtney (10) 16, Michael Baker (12) 2
Thursday Feb 14 David Vanderloop (10) 21, Carson Moore (9) 5
Thursday Feb 14 Jaurdin Mitchell (11) , Adam Lee (12)
Thursday Feb 14 Conner Byers (12) 7, Eastin Travis (12) 0
Thursday Feb 14 Steve Hullander (12) , Paul Campbell (10)
Thursday Feb 14 Josh Jones (12) 9, James Ramirez (11) 4
Friday Feb 15 White , Gibson
Friday Feb 15 Edmonds , Meredith
Friday Feb 15 Scarbrough , Sharp
Friday Feb 15 Hadley 3, Wallace 2
Friday Feb 15 Jones , Boht
Friday Feb 15 Gualtney 8, Vanderloop 7
Friday Feb 15 Byers 5, Lee 2
Friday Feb 15 Jones , Hullander
Friday Feb 15 White 11, Settlemoir 6
Friday Feb 15 Scarbrough , McCaleb
Friday Feb 15 Boht , Hughes
Friday Feb 15 Lee , Travis
Friday Feb 15 Gibson 15, Edmonds 3
Friday Feb 15 Sharp 4, Hadley 0
Friday Feb 15 Jones 15, Gualtney 7
Friday Feb 15 Byers 5, Jones 4
Friday Feb 15 Edmonds , White
Friday Feb 15 Scarbrough , Hadley
Friday Feb 15 Boht 19, Gualtney 8
Friday Feb 15 Jones 7, Lee 2
Friday Feb 15 Gibson 7, Sharp 2
Friday Feb 15 Jones 4, Byers 2
Friday Feb 15 Hadley , Edmonds
Friday Feb 15 Jones 13, Boht 3
Saturday Feb 16 John Edmonds 9, Josh Jones 4
Saturday Feb 16 Nathan Jones , Quinn Gibson
Saturday Feb 16 Edmonds 12, Byers 4
Saturday Feb 16 Jones 10, Sharp 3
Saturday Feb 16 Conner Byers 6, Jonathan Sharp 0

Participating Schools

Beech
Bolton
Boyd Buchanan
Bradley Central
Centennial
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Dobyns Bennett
Germantown
Hillsboro
Hixson
Houston
Kenwood
McGavock
MLK
Montgomery Central
Morristown East
Nashville Overton
Ooltewah
Pigeon Forge
Powell
Red Bank
Ridgeway
Riverdale
Science Hill
Sevier Co.
Smyrna
Soddy-Daisy
Tennessee High
Tullahoma
Union Co.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE