1999 Division I 125 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 1999  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Matt Brewer (9) , Sean Kim (12)
Thursday Feb 18 Moose Smith (10) 2, Bryan Barnes (11) 0
Thursday Feb 18 Sam Needham (12) , John Adkerson (11)
Thursday Feb 18 Philip Owen (12) , Wes Hassler (9)
Thursday Feb 18 Kendrick Sadler (12) 11, Drew Sanders (12) 4
Thursday Feb 18 Aaron Goodson (11) , Anthony Larson (12)
Thursday Feb 18 Jon Clemons (10) , Adam Jenkins (11)
Thursday Feb 18 Scott Gaddis (9) , Chris Meade (10)
Thursday Feb 18 Ian McPherson (12) 8, Tom Iannaco (10) 2
Thursday Feb 18 John Adams (9) 12, Ryan Templeton (10) 2
Thursday Feb 18 Josh Michaels (11) 12, Jamie Brown (9) 9
Thursday Feb 18 Jeremy Gooden (10) 16, Tim Ratley (10) 1
Thursday Feb 18 Leonard Rye (12) 10, Rocky Breeden (12) 2
Thursday Feb 18 Andy Gallatin (11) , Brian Grinestaff (12)
Thursday Feb 18 Josh Gann (11) , Orlando Cespedes (10)
Thursday Feb 18 Karson Conway (11) 6, Eric Mountain (11) 0
Friday Feb 19 Smith , Kim
Friday Feb 19 Owen 19, Needham 14
Friday Feb 19 Sadler 15, Larson 7
Friday Feb 19 Gaddis 4, Jenkins 2
Friday Feb 19 McPherson 9, Adams 6
Friday Feb 19 Gooden 17, Michaels 11
Friday Feb 19 Gallatin , Rye
Friday Feb 19 Cespedes 16, Conway 14
Friday Feb 19 Smith , Brewer
Friday Feb 19 Sanders 12, Larson 1
Friday Feb 19 Adams 8, Iannaco 4
Friday Feb 19 Conway , Gann
Friday Feb 19 Owen , Kim
Friday Feb 19 Sadler 7, Gaddis 0
Friday Feb 19 McPherson 7, Gooden 1
Friday Feb 19 Cespedes 6, Rye 4
Friday Feb 19 Owen 9, Smith 0
Friday Feb 19 Gaddis 2, Sanders 1
Friday Feb 19 Gooden 5, Adams 3
Friday Feb 19 Conway 6, Rye 1
Friday Feb 19 Sadler , Kim
Friday Feb 19 McPherson 8, Cespedes 3
Friday Feb 19 Owen 5, Gaddis 2
Friday Feb 19 Gooden 3, Conway 2
Saturday Feb 20 Cespedes , Owen
Saturday Feb 20 Sadler 8, Gooden 3
Saturday Feb 20 Jeremy Gooden 11, Orlando Cespedes 9
Saturday Feb 20 Philip Owen 8, Kendrick Sadler 6
Saturday Feb 20 Ian McPherson , Sean Kim

Participating Schools

Boyd Buchanan
Brentwood
Chattanooga Central
Clarksville
Cumberland Co.
East Ridge
Forrest
FRA
Germantown
Hixson
Kenwood
McGavock
McMinn Co.
MLK
Morristown East
Morristown West
Mt. Juliet
Munford
Nashville Overton
Page
Red Bank
Science Hill
Sevier Co.
Seymour
Soddy-Daisy
South-Doyle
Springfield
Tennessee High
Tullahoma
Westside High School
White Station
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE