2019 Class AA Region Girls' Softball Tournament Bracket

May 13 - May 17, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
4
 Unicoi Co.
Mon. May. 13
D2 R-up
9
 Grainger
3
 Grainger
Wed. May. 15 6:00 PM
4
 Sullivan East
D2 W
4
 Greeneville
Tue. May. 14 6:00 PM
D1 R-up
8
 Sullivan East
11
 Sullivan East (28-15)
Fri. May. 17
14
 Alcoa (23-10-1)
Alcoa  
D3 W
10
 Gibbs
Mon. May. 13 6:00 PM
D4 R-up
0
 Fulton
12
 Gibbs
Tue. May. 14 6:00 PM
1
 Alcoa
D4 W
11
 Alcoa
Mon. May. 13
D3 R-up
5
 Carter
7
 Gibbs
Fri. May. 17 6:00 PM
0
 Grainger (30-13)
Gibbs  
D5 W
12
 Sequoyah (21-10)
Mon. May. 13
D6 R-up
2
 Signal Mountain
12
 Sequoyah
Wed. May. 15
16
 Sweetwater
D6 W
2
 Red Bank
Mon. May. 13
D5 R-up
12
 Sweetwater
3
 Sweetwater (21-17)
Sat. May. 18 5:30 PM
7
 Sequatchie Co. (30-10)
Sequatchie Co.  
D7 W
4
 Sequatchie Co.
Mon. May. 13
D8 R-up
3
 DeKalb Co.
5
 Sequatchie Co.
Wed. May. 15
6
 Marion Co.
D8 W
0
 Livingston Academy
Mon. May. 13
D7 R-up
10
 Marion Co.
7
 Marion Co. (22-11)
Fri. May. 17 1:00 PM
6
 Sequoyah (21-11)
Marion Co.  
D9 W
16
 Greenbrier
Mon. May. 13 6:00 PM
D10 R-up
1
 Hume-Fogg
5
 Greenbrier
Tue. May. 14 6:00 PM
4
 Westmoreland
D10 W
2
 MLK
Mon. May. 13 5:00 PM
D9 R-up
10
 Westmoreland
6
 Greenbrier (32-8)
Fri. May. 17
13
 Creek Wood (33-5-1)
Creek Wood  
D11 W
4
 Creek Wood
Mon. May. 13
D12 R-up
1
 Giles Co.
0
 Creek Wood
Wed. May. 15
6
 Forrest
D12 W
15
 Forrest
Mon. May. 13
D11 R-up
0
 Waverly
10
 Forrest (32-5)
Fri. May. 17
0
 Westmoreland (25-17)
Forrest  
D13 W
0
 South Gibson
Mon. May. 13
D14 R-up
6
 J. South Side
4
 J. South Side
Wed. May. 15
5
 Lexington
D14 W
10
 Lexington
Mon. May. 13
D13 R-up
0
 Dyersburg
5
 Lexington
Sat. May. 18 6:00 PM
1
 Bolivar Central (17-6)
Lexington  
D15 W
7
 Covington
Forfeit
Mon. May. 13
D16 R-up
0
 Sheffield
3
 Covington
Thu. May. 16 2:00 PM
1
 Bolivar Central
D16 W
0
 Melrose
Mon. May. 13
D15 R-up
24
 Bolivar Central
0
 Covington (30-9)
Sat. May. 18 6:00 PM
4
 J. South Side (34-8)
J. South Side  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE