2019 Class AA West Regional Girls' Basketball Tournaments Bracket

February 22 - March 2, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
68
 Cheatham Co.
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D10 #4
34
 Pearl Cohn
70
 Cheatham Co.
Mon. Feb. 25 6:00 PM
Greenbrier H.S.
55
 Maplewood
61
 Cheatham Co.
Wed. Feb. 27 7:00 PM
Greenbrier H.S.
48
 East Nashville
D10 #2
51
 Maplewood
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D9 #3
36
 Westmoreland
D10 #1
60
 East Nashville
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D9 #4
24
 Greenbrier
52
 East Nashville
Mon. Feb. 25 7:30 PM
Greenbrier H.S.
43
 White House Heritage
41
 Cheatham Co.
Sat. Mar. 2 7:00 PM
28
 Creek Wood
Cheatham Co.  
D9 #2
52
 White House Heritage
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D10 #3
48
 MLK
D11 #1
49
 Stewart Co.
Sun. Feb. 24 4:00 PM
D12 #4
35
 Forrest
38
 Stewart Co.
Tue. Feb. 26 7:30 PM
East Hickman H.S.
47
 Marshall Co.
44
 Marshall Co.
Thu. Feb. 28 7:00 PM
East Hickman H.S.
38
 Creek Wood
D12 #2
43
 Marshall Co.
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D11 #3
38
 Lewis Co.
D12 #1
61
 Nolensville
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D11 #4
33
 Hickman Co.
46
 Nolensville (24-6)
Tue. Feb. 26 6:00 PM
East Hickman H.S.
50
 Creek Wood
49
 Marshall Co.
Sat. Mar. 2 7:00 PM
35
 East Nashville
Marshall Co.  
D11 #2
42
 Creek Wood
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D12 #3
41
 Community
D13 #1
44
 Westview
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D14 #4
38
 Chester Co.
52
 Westview
Mon. Feb. 25 6:00 PM
Dyersburg H.S.
50
 Lexington
55
 Westview
Wed. Feb. 27 7:00 PM
Dyersburg H.S.
52
 J. South Side
D14 #2
37
 Lexington
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D13 #3
36
 Dyersburg
D14 #1
65
 J. South Side
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D13 #4
32
 Obion Co.
63
 J. South Side
Mon. Feb. 25 7:30 PM
Dyersburg H.S.
57
 Crockett Co.
51
 Westview
Sat. Mar. 2 7:00 PM
43
 Mitchell
Westview  
D13 #2
50
 Crockett Co.
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D14 #3
45
 McNairy Central
D15 #1
71
 Covington
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D16 #4
22
 Trezevant
58
 Covington
Mon. Feb. 25 6:00 PM
Ripley H.S.
50
 Melrose
66
 Covington
Wed. Feb. 27 7:00 PM
Ripley H.S.
61
 Mitchell
D16 #2
53
 Melrose
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D15 #3
41
 Fayette Ware
D16 #1
74
 Mitchell
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D15 #4
47
 Haywood
76
 Mitchell
Mon. Feb. 25 7:30 PM
Ripley H.S.
74
 Bolivar Central
53
 Covington
Sat. Mar. 2 7:00 PM
43
 J. South Side
Covington  
D15 #2
70
 Bolivar Central
Fri. Feb. 22 7:00 PM
D16 #3
55
 Craigmont

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE