2019 Class AAA West Regional Boys' Basketball Tournaments Bracket

February 23 - March 4, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
69
 Mt. Juliet
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D10 #4
36
 Henry Co.
34
 Mt. Juliet
Tue. Feb. 26 7:45 PM
Gallatin H.S.
35
 Gallatin
37
 Gallatin
Thu. Feb. 28 7:00 PM
Gallatin H.S.
39
 Station Camp
D10 #2
31
 Springfield
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D9 #3
56
 Gallatin
D10 #1
47
 Northeast
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D9 #4
28
 Lebanon
43
 Northeast
Tue. Feb. 26 6:00 PM
Gallatin H.S.
46
 Station Camp
49
 Station Camp
Mon. Mar. 4 7:00 PM
54
 Brentwood
Brentwood  
D9 #2
57
 Station Camp
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D10 #3
39
 Clarksville
D11 #1
91
 Franklin
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D12 #4
65
 McGavock
73
 Franklin
Tue. Feb. 26 6:00 PM
Brentwood H.S.
58
 Summit
78
 Franklin
Thu. Feb. 28 7:00 PM
Brentwood H.S.
51
 Brentwood
D12 #2
39
 Nashville Overton
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D11 #3
50
 Summit
D12 #1
57
 Hillsboro
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D11 #4
48
 Ravenwood
43
 Hillsboro
Tue. Feb. 26 7:45 PM
Brentwood H.S.
50
 Brentwood
63
 Franklin
Mon. Mar. 4 7:00 PM
42
 Gallatin
Franklin  
D11 #2
64
 Brentwood
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D12 #3
44
 Cane Ridge
D13 #1
52
 Munford
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D14 #4
47
 Arlington
43
 Munford
Tue. Feb. 26 6:00 PM
Munford H.S.
60
 Bolton
60
 Bolton (12-14)
Thu. Feb. 28 7:00 PM
Munford H.S.
77
 Bartlett
D14 #2
62
 Bolton
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D13 #3
57
 Brighton
D14 #1
89
 Bartlett
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D13 #4
43
 Liberty Magnet
73
 Bartlett
Tue. Feb. 26 7:45 PM
Munford H.S.
53
 Dyer Co.
49
 Bartlett
Mon. Mar. 4 7:00 PM
65
 Whitehaven
Whitehaven  
D13 #2
69
 Dyer Co.
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D14 #3
67
 Cordova
D15 #1
78
 Houston
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D16 #4
56
 Memphis Central
44
 Houston
Tue. Feb. 26 7:45 PM
Collierville H.S.
59
 Memphis East
60
 Memphis East
Thu. Feb. 28 7:00 PM
Collierville H.S.
44
 Whitehaven
D16 #2
69
 Memphis East
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D15 #3
46
 Ridgeway
D16 #1
75
 Whitehaven
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D15 #4
57
 Kirby
51
 Whitehaven
Tue. Feb. 26 6:00 PM
Collierville H.S.
50
 Southwind
85
 Memphis East
Mon. Mar. 4 7:00 PM
67
 Bolton
Memphis East  
D15 #2
56
 Southwind
Sat. Feb. 23 7:00 PM
D16 #3
54
 White Station

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE