2017 Class AAA West Regional Boys' Basketball Tournaments Bracket

February 25 - March 2, 2017
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
64
 Lebanon
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D10 #4
52
 Kenwood
45
 Lebanon
Tue. Feb. 28 7:30 PM
Lebanon H.S.
64
 Mt. Juliet
50
 Mt. Juliet
Thu. Mar. 2 7:00 PM
Lebanon H.S.
52
 Clarksville Northeast
D10 #2
43
 Springfield
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D9 #3
47
 Mt. Juliet
D10 #1
49
 Clarksville Northwest
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D9 #4
54
 Beech
50
 Beech
Tue. Feb. 28 6:00 PM
Lebanon H.S.
58
 Clarksville Northeast
47
 Clarksville Northeast
Mon. Mar. 6 7:00 PM
55
 Brentwood
Brentwood  
D9 #2
50
 Station Camp
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D10 #3
62
 Clarksville Northeast
D11 #1
56
 Independence
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D12 #4
49
 Nashville Overton
66
 Independence
Tue. Feb. 28 6:00 PM
Centennial H.S.
63
 Summit
53
 Independence
Thu. Mar. 2 7:00 PM
Centennial H.S.
49
 Brentwood
D12 #2
49
 Antioch
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D11 #3
56
 Summit
D12 #1
62
 Cane Ridge
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D11 #4
31
 Centennial
51
 Cane Ridge
Tue. Feb. 28 7:45 PM
Centennial H.S.
64
 Brentwood
56
 Independence
Mon. Mar. 6 7:00 PM
47
 Mt. Juliet
Independence  
D11 #2
47
 Brentwood
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D12 #3
40
 Hillsboro
D13 #1
77
 Brighton
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D14 #4
66
 Bartlett
64
 Brighton
Tue. Feb. 28 6:00 PM
Brighton H.S.
63
 Bolton
68
 Brighton
2 OT
Thu. Mar. 2 7:00 PM
Brighton H.S.
69
 Cordova
D14 #2
72
 Bolton
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D13 #3
61
 Hardin Co.
D14 #1
80
 Cordova
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D13 #4
49
 Munford
80
 Cordova
Tue. Feb. 28 7:45 PM
Brighton H.S.
65
 Arlington
81
 Cordova
Mon. Mar. 6 7:00 PM
97
 Southwind
Southwind  
D13 #2
37
 Dyer Co.
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D14 #3
62
 Arlington
D15 #1
76
 Southwind
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D16 #4
57
 Melrose
57
 Southwind
Tue. Feb. 28 6:00 PM
Southwind H.S.
52
 Whitehaven
62
 Southwind
Thu. Mar. 2 7:00 PM
Southwind H.S.
73
 Memphis East
D16 #2
58
 Whitehaven
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D15 #3
47
 Collierville
D16 #1
97
 Memphis East
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D15 #4
48
 Germantown
75
 Memphis East
Tue. Feb. 28 7:45 PM
Southwind H.S.
64
 Ridgeway
74
 Memphis East
Mon. Mar. 6 7:00 PM
54
 Brighton
Memphis East  
D15 #2
78
 Ridgeway
Sat. Feb. 25 7:00 PM
D16 #3
75
 Memphis Central

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE