2016 Class AAA West Regional Boys' Basketball Tournaments Bracket

February 27 - March 7, 2016
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
60
 Station Camp
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D10 #4
56
 Northwest
78
 Station Camp
Tue. Mar. 1 6:00 PM
Clarksville H.S.
69
 Lebanon
69
 Station Camp
Thu. Mar. 3 7:00 PM
Clarksville H.S.
48
 Mt. Juliet
D10 #2
60
 Kenwood
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D9 #3
81
 Lebanon
D10 #1
64
 Springfield
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D9 #4
46
 Beech
41
 Springfield
Tue. Mar. 1 7:45 PM
Clarksville H.S.
54
 Mt. Juliet
67
 Station Camp
Mon. Mar. 7 7:00 PM
64
 Independence
Station Camp  
D9 #2
74
 Mt. Juliet
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D10 #3
66
 Rossview
D11 #1
86
 Independence
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D12 #4
65
 McGavock
61
 Independence
Tue. Mar. 1 6:00 PM
Cane Ridge H.S.
56
 Cane Ridge
51
 Independence
Thu. Mar. 3 7:00 PM
Cane Ridge H.S.
54
 Hillsboro
D12 #2
84
 Cane Ridge
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D11 #3
79
 Centennial
D12 #1
62
 Hillsboro
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D11 #4
53
 Dickson Co.
63
 Hillsboro
Tue. Mar. 1 7:45 PM
Cane Ridge H.S.
52
 Franklin
66
 Hillsboro
Mon. Mar. 7 7:00 PM
46
 Mt. Juliet
Hillsboro  
D11 #2
63
 Franklin
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D12 #3
56
 Hillwood
D13 #1
52
 Dyer Co.
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D14 #4
65
 Arlington
57
 Arlington
Tue. Mar. 1 6:00 PM
Arlington H.S.
58
 Bolton
59
 Bolton
Thu. Mar. 3 7:00 PM
Arlington H.S.
61
 Cordova
D14 #2
70
 Bolton
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D13 #3
47
 Hardin Co.
D14 #1
64
 Cordova
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D13 #4
45
 Munford
69
 Cordova
Tue. Mar. 1 7:45 PM
Arlington H.S.
58
 Bartlett
72
 Cordova
Mon. Mar. 7 7:00 PM
65
 Southwind
Cordova  
D13 #2
55
 Brighton
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D14 #3
57
 Bartlett
D15 #1
66
 Southwind
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D16 #4
52
 Memphis Central
70
 Southwind
Tue. Mar. 1 6:00 PM
Hamilton H.S.
57
 Houston
38
 Southwind
Thu. Mar. 3 7:00 PM
Hamilton H.S.
54
 Memphis East
D16 #2
40
 White Station
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D15 #3
55
 Houston
D16 #1
100
 Memphis East
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D15 #4
48
 Ridgeway
67
 Memphis East
Tue. Mar. 1 7:45 PM
Hamilton H.S.
52
 Germantown
78
 Memphis East
Mon. Mar. 7 7:00 PM
Memphis East H.S.
61
 Bolton
Memphis East  
D15 #2
54
 Germantown
Sat. Feb. 27 7:00 PM
D16 #3
51
 Whitehaven

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

ADS BY GOOGLE