First Round |
Second Round |
Quarterfinals |
Semifinals |
Championship |
|
Jason Bault (12), Karns
|
Inj. Def.
|
Josh Standifer (12), Morristown West
|
|
17
Standifer, Morristown West
|
MD
|
9
Terry, Kenwood
|
|
13
Standifer, Morristown West
|
Dec.
|
10
Hobbs, Cookeville
|
|
Standifer, Morristown West
|
Fall 2:17
|
Waage, Science Hill
|
|
8
Erick Waage, Science Hill
|
Dec.
|
5
David Wipperman, FRA
|
|
Erick Waage
STATE CHAMPION
|
Jordan Terry (10), Kenwood
|
Fall 5:25
|
William Satterfield (11), Hume-Fogg
|
|
David Hobbs (11), Cookeville
|
Fall 3:30
|
Chris Sullivan (10), Forrest
|
|
5
Hobbs, Cookeville
|
Dec.
|
4
Davis, Bolton
|
|
Mitchell Beavers (9), Red Bank
|
Fall 3:13
|
Kyle Davis (11), Bolton
|
|
Matt Elliott (12), Soddy-Daisy
|
Fall 1:38
|
Darren Watson (12), Kirby
|
|
16
Elliott, Soddy-Daisy
|
MD
|
8
Kimbrell, Cumberland Co.
|
|
6
Elliott, Soddy-Daisy
|
Dec.
|
7
Waage, Science Hill
|
|
5
Doug Cossey (12), Centennial
|
Dec.
|
9
James Kimbrell (10), Cumberland Co.
|
|
21
Adam Valentine (10), Lipscomb Aca.
|
TF
|
5
Adam Wilson (12), Clarksville
|
|
6
Valentine, Lipscomb Aca.
|
Dec.
|
10
Waage, Science Hill
|
|
4
Ryan Corey (11), William Blount
|
MD
|
15
Erik Waage (12), Science Hill
|
|
3
Bryant Blackman (10), Bradley Central
|
Dec.
|
0
Russell Moore (11), Brentwood
|
|
10
Blackman, Bradley Central
|
MD
|
0
Schmidt, Houston
|
|
Blackman, Bradley Central
|
Fall 3:18
|
Wipperman, FRA
|
|
13
Wipperman, FRA
|
Dec.
|
8
Davis, Cheatham Co.
|
|
6
Scott Schmidt (11), Houston
|
Dec.
|
5
Dallas Shumaker (12), East Ridge
|
|
8
Joe Driggers (11), Kingston
|
Dec.
|
3
Matt Sawyer (11), Morristown East
|
|
4
Driggers, Kingston
|
Dec.
|
9
Wipperman, FRA
|
|
4
David Wipperman (11), FRA
|
Dec.
|
2
Tony Anetrella (11), Mt. Juliet
|
|
8
Daniel Neff (12), N. Overton
|
Dec.
|
12
Justin Davis (12), Cheatham Co.
|
|
11
Davis, Cheatham Co.
|
Dec.
|
8
Tolley, Daniel Boone
|
|
7
Davis, Cheatham Co.
|
Dec.
|
6
Rowe, Hixson
|
|
5
Byron Tolley (12), Daniel Boone
|
Dec.
|
2
Zach Thomason (10), Maryville
|
|
Adam Rowe (12), Hixson
|
Fall 2:11
|
Zak Hansen (11), Ridgeway
|
|
Rowe, Hixson
|
Fall 3:23
|
Cothran, Fairview
|
|
3
Robby Armstrong (10), Boyd Buchanan
|
MD
|
12
Aaron Cothran (11), Fairview
|
|
Bault, Karns
|
Forfeit
|
Terry, Kenwood
|
|
2
Terry, Kenwood
|
Dec.
|
7
Hobbs, Cookeville
|
|
6
Hobbs, Cookeville
|
Dec.
|
9
Elliott, Soddy-Daisy
|
|
|
|
|
|
|
10
Elliott, Soddy-Daisy
|
Dec.
|
4
Valentine, Lipscomb Aca.
|
|
12
Elliott, Soddy-Daisy
|
MD
|
1
Davis, Cheatham Co.
|
|
7
Corey, William Blount
|
Dec. (OT)
|
9
Valentine, Lipscomb Aca.
|
|
7
Matt Elliott, Soddy-Daisy
|
Dec.
|
3
Adam Rowe, Hixson
|
|
Matt Elliott
THIRD PLACE
|
9
Anetrella, Mt. Juliet
|
MD
|
0
Driggers, Kingston
|
|
Anetrella, Mt. Juliet
|
Fall 2:26
|
Blackman, Bradley Central
|
|
4
Anetrella, Mt. Juliet
|
Dec.
|
8
Rowe, Hixson
|
|
6
Standifer, Morristown West
|
Dec.
|
12
Rowe, Hixson
|
|
|
|
7
Rowe, Hixson
|
Dec.
|
3
Neff, N. Overton
|
|
9
Neff, N. Overton
|
Dec.
|
6
Tolley, Daniel Boone
|
|
|
Justin Davis, Cheatham Co.
|
Fall 0:45
|
Josh Standifer, Morristown West
|
|
Justin Davis
FIFTH PLACE
|