1998 Division I 112 lb Wrestling Championship Bracket

1998 Division I 112 lb Wrestling Championship Bracket

February 19 - February 21, 1998  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Josh West (12), Bradley Central
Fall 1:59
 John Welsh (10), Tullahoma
 West, Bradley Central
Fall 1:10
 Lockwood, Maryville
4
 West, Bradley Central
Dec.
2
 Ranallo, Clarksville
17
 West, Bradley Central
TF 6:00
2
 Smith, Germantown
6
 Josh West, Bradley Central
Dec.
2
 Adam Glielmi, Hendersonville
Josh West  
STATE CHAMPION
6
 Robert Lockwood (11), Maryville
Dec.
5
 Aaron Bowman (11), Elizabethton
5
 Erik Ranallo (12), Clarksville
Dec.
2
 Jack Noblit (10), Red Bank
 Ranallo, Clarksville
Forfeit
 Beshears, McGavock
 Chris Hadley (10), Millington
Fall 2:49
 Daniel Beshears (11), McGavock
14
 Chris Moran (11), Brentwood
Dec.
7
 Adam Reecer (12), McMinn Co.
5
 Moran, Brentwood
Dec.
9
 Rhines, Morristown East
0
 Rhines, Morristown East
Dec.
7
 Smith, Germantown
 Charles Rhines (11), Morristown East
Fall 3:11
 Kevin Ward (9), Seymour
1
 Adam Jenkins (10), East Ridge
Dec.
6
 Kyle Mitchell (12), Mt. Juliet
3
 Mitchell, Mt. Juliet
MD
13
 Smith, Germantown
 Jimmy Tipton (9), Antioch
Fall 2:42
 Kirk Smith (11), Germantown
14
 Kerry Ferguson (10), Farragut
MD
1
 Josh Katuz (12), Greeneville
11
 Ferguosn, Farragut
MD
3
 Needham, White Station
10
 Ferguosn, Farragut
Dec.
9
 Lanter, Hixson
3
 Ferguosn, Farragut
Dec.
9
 Glielmi, Hendersonville
7
 Matt Vicars (10), Chatt. Central
Dec. (OT)
9
 John Needham (9), White Station
3
 Kevin Ralph (11), Warren Co.
Dec.
2
 Jerry Pradines (11), N. Overton
 Ralph, Warren Co.
Fall 1:56
 Lanter, Hixson
3
 Steven Duke (11), Cheatham Co.
MD
14
 Rickey Lanter (11), Hixson
5
 Daniel Crumley (12), Sullivan East
Dec.
7
 Adam Hughes (12), Soddy-Daisy
2
 Hughes, Soddy-Daisy
Dec.
3
 Hurt, Oakland
2
 Hurt, Oakland
TF 6:00
19
 Glielmi, Hendersonville
4
 James Sullivan (9), Hunters Lane
TF 4:00
20
 Tim Hurt (10), Oakland
 Tommy Jannaco (9), Houston
Fall 4:24
 Eric Martin (10), McMinn Central
0
 Martin, McMinn Central
MD
13
 Glielmi, Hendersonville
0
 Garrick Henderson (11), William Blount
MD
13
 Adam Glielmi (12), Hendersonville

Consolation Bracket (Division I 112 lb Championship)


 Welsh, Tullahoma
Fall 4:09
 Lockwood, Maryville
1
 Lockwood, Maryville
Dec.
3
 Ranallo, Clarksville
8
 Ranallo, Clarksville
Dec.
1
 Rhines, Morristown East


 Rhines, Morristown East
Fall 4:19
 Mitchell, Mt. Juliet
 Ranallo, Clarksville
Fall 2:25
 Ferguson, Farragut
4
 Tipton, Antioch
TF 4:28
21
 Mitchell, Mt. Juliet
8
 Erik Ranallo, Clarksville
Dec.
7
 Rickey Lanter, Hixson
Erik Ranallo  
THIRD PLACE
0
 Kautz, Greeneville
Dec.
4
 Needham, White Station
8
 Needham, White Station
MD
19
 Lanter, Hixson
 Lanter, Hixson
Fall 1:43
 Hurt, Oakland
10
 Smith, Germantown
Dec.
13
 Lanter, Hixson


7
 Hurt, Oakland
Dec. (OT)
7
 Martin, McMinn Central
7
 Henderson, William Blount
MD
18
 Martin, McMinn Central
 Kerry Ferguson, Farragut
Fall 1:24
 Kirk Smith, Germantown
Kirk Smith  
FIFTH PLACE

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Josh West (Bradley Central, 12) - 1st @ 112, 1997; 2nd @ 112, 1996
Adam Glielmi (Hendersonville, 12) - 5th @ 103, 1997



See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE