2020 Class AAA Region Girls' Soccer Tournament Bracket

October 20 - October 24, 2020
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
H
 Science Hill
Tue. Oct. 20
D2 R-Up  Knoxville West
 
Thu. Oct. 22
H
 
D2 W
H
 Bearden
Tue. Oct. 20
D1 R-Up  Dobyns Bennett
H
 R1 W
Sat. Oct. 24
 R2 R-Up
 
D3 W
H
 Powell
Tue. Oct. 20
D4 R-Up  Farragut (12-4-3)
 
Thu. Oct. 22
H
 
D4 W
H
 Maryville (13-3-2)
Tue. Oct. 20
D3 R-Up  Oak Ridge
H
 R2 W
Sat. Oct. 24
 R1 R-Up
 
D5 W
H
 McMinn Co.
Tue. Oct. 20
D6 R-Up  Warren Co.
 
Thu. Oct. 22
H
 
D6 W
H
 Cookeville
Tue. Oct. 20
D5 R-Up  Walker Valley
H
 R3 W
Sat. Oct. 24
 R4 R-Up
 
D7 W
H
 Stewarts Creek
Tue. Oct. 20 7:00 PM
D8 R-Up  Shelbyville
 
Thu. Oct. 22
H
 
D8 W
H
 Franklin Co.
Tue. Oct. 20 6:00 PM
D7 R-Up  Oakland
H
 R4 W
Sat. Oct. 24
 R3 R-Up
 
D9 W
H
 Mt. Juliet
Tue. Oct. 20
D10 R-Up  Gallatin
 
Thu. Oct. 22
H
 
D10 W
H
 Hendersonville
Tue. Oct. 20
D9 R-Up  Lebanon
H
 R5 W
Sat. Oct. 24
 R6 R-Up
 
D11 W
H
 N. Overton
Tue. Oct. 20 6:45 PM
D12 R-Up  Franklin
 
Thu. Oct. 22
H
 
D12 W
H
 Ravenwood
Tue. Oct. 20
D11 R-Up  Cane Ridge
H
 R6 W
Sat. Oct. 24
 R5 R-Up
 
D13 W
H
 Clarksville
Tue. Oct. 20
D14 R-Up  Munford
 
Thu. Oct. 22
H
 
D14 W
H
 Arlington
Tue. Oct. 20
D13 R-Up  Northeast
H
 R7 W
Sat. Oct. 24
 R8 R-Up
 
D15 W
H
 Houston
Tue. Oct. 20
D16 R-Up  Bye
H
 Houston
Thu. Oct. 22
 Collierville
D16 W
H
 Bye
Tue. Oct. 20
D15 R-Up  Collierville
H
 R8 W
Sat. Oct. 24
 R7 R-Up
 

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE