2019 Class A Region Girls' Soccer Tournament Bracket

October 22 - October 26, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
3
 Chuckey-Doak
Tue. Oct. 22
D2 R-Up
9
 Cosby
3
 Cosby
Thu. Oct. 24 6:30 PM
2
 Alcoa
D2 W
4
 Alcoa
Tue. Oct. 22 6:30 PM
D1 R-Up
1
 Univ. School - JC
5
 Cosby (14-4-1)
Sat. Oct. 26 6:30 PM
0
 Cumberland Gap (14-4)
Cosby  
D3 W
2
 Oneida
Tue. Oct. 22
D4 R-Up
1
 Polk Co.
4
 Oneida
Thu. Oct. 24 6:30 PM
2
 Cumberland Gap
D4 W
2
 Greenback
Tue. Oct. 22
D3 R-Up
3
 Cumberland Gap
0
 Oneida (13-2-2)
Sat. Oct. 26
2
 Alcoa (11-5)
Alcoa  
D5 W
8
 Signal Mountain
Tue. Oct. 22
D6 R-Up
0
 Huntland
2
 Signal Mountain
Thu. Oct. 24 6:00 PM
1
 Cascade
D6 W
4
 Cascade
Tue. Oct. 22 4:30 PM
D5 R-Up
0
 CSAS
10
 Signal Mountain (10-9)
Sat. Oct. 26
1
 York Institute (7-4-1)
Signal Mountain  
D7 W
4
 York Institute
Tue. Oct. 22
D8 R-Up
0
 East Robertson
1
 York Institute
Thu. Oct. 24
4
 Merrol Hyde
D8 W
9
 Merrol Hyde
Tue. Oct. 22
D7 R-Up
1
 Smith Co.
5
 Merrol Hyde
Sun. Oct. 27
0
 Cascade (14-3-1)
Merrol Hyde  
D9 W
6
 Harpeth
Tue. Oct. 22
D10 R-Up
0
 Culleoka
2
 Harpeth
Thu. Oct. 24 6:00 PM
1
 Richland
D10 W
4
 Richland
Tue. Oct. 22
D9 R-Up
1
 Valor Collegiate
0
 Harpeth (15-1-1)
Sun. Oct. 27 2:00 PM
2
 Adamsville (11-2-1)
Adamsville  
D11 W
8
 Adamsville
Tue. Oct. 22
D12 R-Up
0
 Peabody
0
 Adamsville
Thu. Oct. 24
2
 Madison Magnet
D12 W
7
 Madison Magnet
Tue. Oct. 22
D11 R-Up
1
 Loretto
9
 Madison Magnet (8-7-2)
Sun. Oct. 27
0
 Richland
Madison Magnet  
D13 W
H
 McKenzie
Tue. Oct. 22
D14 R-Up  Bye
0
 McKenzie
Thu. Oct. 24 4:00 PM
Bethel Univ.
1
 Westview
D14 W
0
 Douglass
Tue. Oct. 22 5:30 PM
D13 R-Up
9
 Westview
5
 Westview (11-1)
Sun. Oct. 27
0
 Memphis East (7-4)
Westview  
D15 W
H
 Crosstown
Tue. Oct. 22
D16 R-Up  Bye
7
 Crosstown
Wed. Oct. 23 5:30 PM
Crump Stadium
1
 Memphis East
D16 W
H
 Bye
Tue. Oct. 22
D15 R-Up  Memphis East
1
 Crosstown
Sun. Oct. 27 2:00 PM
3
 McKenzie (10-3-1)
McKenzie  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE