2019 Class AAA Region Soccer Tournament Bracket

May 14 - May 18, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
3
 Science Hill
Tue. May. 14
D2 R-up
1
 Morristown West
1
 Science Hill
Thu. May. 16
0
 Bearden
D2 W
4
 Bearden
Tue. May. 14
D1 R-up
2
 Dobyns Bennett
0
 Science Hill (15-6-1)
Sat. May. 18
1
 Karns (13-3-3)
Karns  
D3 W
3
 Karns
Tue. May. 14
D4 R-up
2
 Maryville
0
 Karns
Thu. May. 16
2
 Farragut
D4 W
3
 Farragut
Tue. May. 14
D3 R-up
0
 Oak Ridge
0
 Farragut
Sat. May. 18
2
 Bearden (17-3)
Bearden  
D5 W
2
 Cleveland
Tue. May. 14 7:00 PM
D6 R-up
0
 Rhea Co.
2
 Cleveland (12-8-1)
Thu. May. 16
1
 Cookeville
D6 W
2
 Cookeville
Tue. May. 14
D5 R-up
0
 Walker Valley
0
 Cleveland (13-8-1)
Sat. May. 18
1
 Oakland (11-5-3)
Oakland  
D7 W
0
 Blackman
Tue. May. 14
D8 R-up
3
 Columbia
5
 Columbia
Thu. May. 16
4
 Oakland
D8 W
1
 Shelbyville
Tue. May. 14
D7 R-up
2
 Oakland
4
 Columbia
Sat. May. 18
5
 Cookeville (15-5-1)
Cookeville  
D9 W
2
 Smyrna
Tue. May. 14
D10 R-up
1
 Hendersonville
2
 Smyrna
Thu. May. 16
3
 Station Camp
D10 W
3
 Station Camp
Tue. May. 14
D9 R-up
0
 Mt. Juliet
3
 Station Camp (14-2-4)
Sat. May. 18
1
 Ravenwood
Station Camp  
D11 W
1
 Nashville Overton
Tue. May. 14
D12 R-up
2
 Ravenwood
0
 Ravenwood
Thu. May. 16
1
 Brentwood
D12 W
3
 Brentwood
Tue. May. 14
D11 R-up
0
 Dickson Co.
3
 Brentwood (16-0-1)
Sat. May. 18
2
 Smyrna (12-5-2)
Brentwood  
D13 W
7
 Rossview
Mon. May. 13
D14 R-up
4
 Cordova
7
 Rossview
Wed. May. 15
0
 Arlington
D14 W
5
 Arlington
Mon. May. 13
D13 R-up
1
 Northeast
2
 Rossview (15-4-2)
Sat. May. 18 6:00 PM
1
 Collierville (14-5-1)
Rossview  
D15 W
6
 Collierville
Mon. May. 13 7:00 PM
WCMS
D16 R-up
0
 White Station
1
 Collierville
Thu. May. 16 7:00 PM
2
 Houston
D16 W
2
 Memphis Central
Tue. May. 14
D15 R-up
4
 Houston
3
 Houston
Sat. May. 18 12:00 PM
0
 Arlington (8-9-1)
Houston  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE