2019 Class A Region Girls' Softball Tournament Bracket

May 13 - May 17, 2019
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D1 W
6
 Unaka
Mon. May. 13
D2 R-up
0
 Greenback
7
 Unaka
Wed. May. 15
5
 Cosby
D2 W
2
 Cosby
Mon. May. 13
D1 R-up
1
 Cloudland
10
 Unaka (23-21)
Fri. May. 17
8
 Tellico Plains
Unaka  
D3 W
2
 Harriman
Mon. May. 13
D4 R-up
3
 Tellico Plains
2
 Tellico Plains
Wed. May. 15
5
 Sale Creek
D4 W
12
 Sale Creek
Mon. May. 13
D3 R-up
2
 Coalfield
10
 Sale Creek (28-8)
Fri. May. 17
0
 Cosby
Sale Creek  
D5 W
11
 Whitwell
Mon. May. 13
D6 R-up
1
 Gordonsville
13
 Whitwell
Wed. May. 15
0
 Trousdale Co.
D6 W
4
 Trousdale Co.
Mon. May. 13
D5 R-up
3
 South Pittsburg
7
 Whitwell (25-9)
Sat. May. 18 6:00 PM
3
 Moore Co. (26-13)
Whitwell  
D7 W
0
 Franklin Grace
Mon. May. 13
D8 R-up
15
 Moore Co.
0
 Moore Co.
Wed. May. 15
2
 Cascade
D8 W
 Cascade
Mon. May. 13
D7 R-up
 Bye
5
 Cascade (20-4)
Sat. May. 18 10:00 AM
0
 Trousdale Co.
Cascade  
D9 W
10
 Houston Co.
Mon. May. 13
D10 R-up
0
 Richland
1
 Houston Co.
Wed. May. 15
4
 Columbia Academy
D10 W
9
 Columbia Academy
Mon. May. 13
D9 R-up
0
 Jo Byrns
7
 Columbia Academy (29-6)
Fri. May. 17
1
 Huntingdon (28-10-1)
Columbia Academy  
D11 W
4
 Huntingdon
Mon. May. 13
D12 R-up
2
 Loretto
4
 Huntingdon
Tue. May. 14 6:00 PM
5
 Summertown
D12 W
9
 Summertown
Mon. May. 13
D11 R-up
0
 West Carroll
5
 Summertown (33-5-1)
Fri. May. 17
3
 Houston Co. (26-10)
Summertown  
D13 W
3
 Union City
Mon. May. 13
D14 R-up
7
 Halls
6
 Halls
Thu. May. 16 5:30 PM
9
 Gibson Co.
D14 W
3
 Gibson Co.
Mon. May. 13
D13 R-up
2
 Bradford
17
 Gibson Co. (22-18-1)
Sat. May. 18 5:00 PM
0
 Hillcrest
Gibson Co.  
D15 W
0
 MAHS
Mon. May. 13
D16 R-up
0
 Westwood
0
 MAHS
Wed. May. 15
0
 Hillcrest
D16 W
16
 Hillcrest
Mon. May. 13
D15 R-up
13
 M. Middle College
0
 MAHS
Fri. May. 17 12:00 PM
22
 Halls (20-16)
Halls  

Notes:
If a district winner from a district that is to host the regional finals is defeated, the district runner-up from that district shall host the regional finals. (Example: If it is district 2's time to host the region and the district 2 winner is defeated, the district 2 runner-up (provided that team wins) shall host the regional finals. If both teams from district 2 are defeated in the regional semi-final games, the district 1 winner shall host the regional finals.)

ADS BY GOOGLE