2017 Class AAA 170 lb Wrestling Championship Bracket

February 16 - February 18, 2017  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Colton McMahan, Knoxville Halls
Fall 1:32
 Mario Hernandez, Warren Co.
 Colton McMahan, Knoxville Halls
Fall 2:45
 Trever Hanson, Northwest
6
 Colton McMahan, Knoxville Halls
Dec
5
 Logan Branham, Volunteer
12
 Colton McMahan, Knoxville Halls
Dec
6
 Sawyer Knott, Summit
6
 Colton McMahan, Knoxville Halls
Dec
5
 Max Grayson, Bearden
Colton McMahan  
STATE CHAMPION
19
 Trever Hanson, Northwest
TF-1.5 5:01
4
 Corban Watson, Germantown
10
 Hayden Maynor, Soddy-Daisy
Dec
6
 Levi Hall, Heritage
3
 Hayden Maynor, Soddy-Daisy
Dec
10
 Logan Branham, Volunteer
 Logan Branham, Volunteer
Fall 5:17
 Johnny Kollenbroich, Centennial
20
 Brenden Adkins, Tullahoma
MD
11
 Camden Buckingham, Morristown West
8
 Brenden Adkins, Tullahoma
Dec
6
 Chris Caldwell, Seymour
 Brenden Adkins, Tullahoma
Fall 1:55
 Sawyer Knott, Summit
 Chris Caldwell, Seymour
Fall 1:04
 Tyler Green, East Hamilton
11
 Kyle Smith, Beech
Dec
5
 Isaiah Lauko, Bolton
3
 Kyle Smith, Beech
Dec
7
 Sawyer Knott, Summit
 Sawyer Knott, Summit
Fall 0:40
 Marshall Murphey, Hardin Valley
19
 Dawson Satterfield, William Blount
TF-1.5 3:09
2
 Kevin Hale, Collierville
 Dawson Satterfield, William Blount
Fall 3:19
 Aaron Lawson, Jefferson Co.
6
 Dawson Satterfield, William Blount
Dec
2
 Dylan Jones, Cleveland
2
 Dawson Satterfield, William Blount
Dec
4
 Max Grayson, Bearden
 Aaron Lawson, Jefferson Co.
Fall 2:28
 Tekierius Green, Oakland
16
 William (Jase) Smith, Ravenwood
TF-1.5 4:17
0
 Michael Myers, Gibbs
 William (Jase) Smith, Ravenwood
Fall 4:25
 Dylan Jones, Cleveland
18
 Dylan Jones, Cleveland
TF-1.5 4:00
3
 Cameron Gallina, Hendersonville
 Luke Flemming, Houston
For.
 Jared Stratton, Maryville
0
 Luke Flemming, Houston
Dec
6
 Nick Galbreath, Franklin
 Nick Galbreath, Franklin
Fall 5:05
 Max Grayson, Bearden
 Nick Galbreath, Franklin
Fall 4:52
 Justin Chambers, Stewarts Creek
 Max Grayson, Bearden
Fall 4:43
 James Kalogeros, Science Hill
11
 Max Grayson, Bearden
Dec
5
 Damon Smith, Wilson Central
 Damon Smith, Wilson Central
Fall 2:00
 Andres Velasco, Rhea Co.

Consolation Bracket (Class AAA 170 lb Championship)


13
 Corban Watson
MD
5
 Mario Hernandez
 Corban Watson
Fall 3:44
 Damon Smith
 Damon Smith
Fall 1:52
 Luke Flemming
 
 
8
 Luke Flemming
Dec
3
 Johnny Kollenbroich
 Damon Smith
Fall 1:35
 Brenden Adkins
8
 Damon Smith
Dec
2
 William (Jase) Smith
 Johnny Kollenbroich
Fall 4:38
 Levi Hall
8
 Tyler Green
Dec
3
 Camden Buckingham
3
 Tyler Green
MD
12
 William (Jase) Smith
 William (Jase) Smith
Fall 2:48
 Aaron Lawson
 Logan Branham
For.
 William (Jase) Smith
 Damon Smith
Fall 1:59
 Dawson Satterfield
6
 Dawson Satterfield
Dec
5
 Sawyer Knott
Dawson Satterfield  
THIRD PLACE
 
 
 Aaron Lawson
Fall 1:23
 Isaiah Lauko



7
 Isaiah Lauko
Dec
2
 Marshall Murphey
 Tekierius Green
Fall 2:49
 Kevin Hale
 Tekierius Green
Inj. 0:00
 Kyle Smith
 Tekierius Green
Fall 4:22
 Chris Caldwell
 
 
11
 Chris Caldwell
Dec
4
 Cameron Gallina
2
 Chris Caldwell
Dec
8
 Nick Galbreath
8
 Damon Smith
Dec
2
 William (Jase) Smith
11
 Sawyer Knott
MD
2
 Nick Galbreath
 Cameron Gallina
Fall 2:33
 Michael Myers
 Justin Chambers
For.
 Jared Stratton
 Justin Chambers
Fall 3:54
 Hayden Maynor
1
 Hayden Maynor
Dec
4
 Trever Hanson
7
 Dylan Jones
Dec
3
 Trever Hanson
11
 Damon Smith
Dec
9
 Nick Galbreath
Damon Smith  
FIFTH PLACE
 
 
7
 Trever Hanson
Dec
0
 James Kalogeros
 James Kalogeros
Fall 1:28
 Andres Velasco

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Colton McMahan (Knoxville Halls, 12) - 4th @ 160 2016; 4th @ 160, 2015
Kyle Smith (Beech, 11) - 6th @ 170, 2016
Dawson Satterfield (William Blount, 11) - 6th @ 160, 2016
Damon Smith (Wilson Central, 12) - 5th @ 160, 2016

ADS BY GOOGLE