2017 Class AAA 132 lb Wrestling Championship Bracket

February 16 - February 18, 2017  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Fall 0:54
 Andrew Farrar, Oakland
2
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Dec
1
 Owen Schnedler, Independence
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Fall 2:25
 Justin Brenot, Clarksville
11
 Ryan McElhaney, Bradley Central
MD
0
 Daniel Bradford, Blackman
4
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Dec
9
 Colton Landers, Cleveland
Colton Landers  
STATE CHAMPION
 Owen Schnedler, Independence
Inj. 1:30
 Tyler Hemry, Hardin Valley
 Justin Brenot, Clarksville
Fall 0:59
 Logan Ferguson, Tennessee
8
 Justin Brenot, Clarksville
Dec
4
 Jordan Taylor, Cordova
 Jordan Taylor, Cordova
Fall 1:39
 Darryl Hunter, South Doyle
 brandon nanny, William Blount
SV-1 9-7
 Jacob Kilgore, Soddy-Daisy
3
 brandon nanny, William Blount
Dec
4
 Alex Pergande, Wilson Central
1
 Alex Pergande, Wilson Central
Dec
7
 Daniel Bradford, Blackman
3
 Alex Pergande, Wilson Central
Dec
1
 Garrett Witterspoon, Dickson Co.
7
 Robert English, Jefferson Co.
Dec
5
 Landon Adzima, Gibbs
 Robert English, Jefferson Co.
Fall 1:26
 Daniel Bradford, Blackman
 Daniel Bradford, Blackman
Fall 1:29
 Darion Milner, Kingsbury
 Jalen Henry, Mt. Juliet
Fall 3:33
 Devin Martin, Farragut
 Jalen Henry, Mt. Juliet
SV-1 9-7
 Grant Lundy, East Hamilton
0
 Grant Lundy, East Hamilton
Dec
6
 Nathan Porter, Summit
 Nathan Porter, Summit
Fall 2:44
 Colton Landers, Cleveland
 Grant Lundy, East Hamilton
Fall 1:57
 Jaiden Kraft, Seymour
 nathan potter, Riverdale
Fall 2:54
 Jake Manuel, Houston
7
 nathan potter, Riverdale
Dec
11
 Nathan Porter, Summit
 Nathan Porter, Summit
Fall 3:20
 William Mitchell, Dobyns Bennett
 Cooper Williams, Science Hill
Fall 2:25
 JaCorey Miller, McGavock
 Cooper Williams, Science Hill
Fall 3:03
 Colton Landers, Cleveland
11
 Colton Landers, Cleveland
MD
0
 Gabe Rogers, Stewarts Creek
 Colton Landers, Cleveland
Fall 2:51
 Shawn Lewis, Heritage
16
 Gabe Rogers, Stewarts Creek
TF-1.5 3:23
0
 Cody Longo, Bartlett
6
 Gabe Rogers, Stewarts Creek
Dec
2
 Chase Brown, Knoxville Halls
11
 Chase Brown, Knoxville Halls
MD
1
 Thomas Williams, Kenwood

Consolation Bracket (Class AAA 132 lb Championship)


 Andrew Farrar
For.
 Tyler Hemry
3
 Andrew Farrar
Dec
8
 Chase Brown
10
 Chase Brown
Dec
4
 Cooper Williams
 
 
12
 Cooper Williams
Dec
5
 Logan Ferguson
1
 Chase Brown
Dec
0
 Alex Pergande
5
 Chase Brown
Dec
2
 Justin Brenot
 Logan Ferguson
Fall 0:51
 Darryl Hunter
8
 Garrett Witterspoon
Dec
2
 Jacob Kilgore
2
 Garrett Witterspoon
Dec
7
 nathan potter
0
 nathan potter
Dec
1
 Jalen Henry
6
 Justin Brenot
Dec
2
 Jalen Henry
11
 Chase Brown
Dec
5
 Nathan Porter
0
 Chase Brown
Dec
4
 Daniel Bradford
Daniel Bradford  
THIRD PLACE
 
 
9
 Jalen Henry
Dec
4
 Landon Adzima



 Landon Adzima
Fall 1:44
 Darion Milner
4
 Jaiden Kraft
Dec
2
 Devin Martin
 Jaiden Kraft
Fall 2:45
 Robert English
 Robert English
Fall 2:03
 brandon nanny
 
 
 brandon nanny
Fall 4:49
 William Mitchell
 Robert English
Fall 0:57
 Gabe Rogers
5
 Chase Brown
Dec
2
 Justin Brenot
4
 Daniel Bradford
Dec
2
 Gabe Rogers
 William Mitchell
Fall 0:27
 Jake Manuel
 Shawn Lewis
Fall 1:24
 JaCorey Miller
2
 Shawn Lewis
MD
10
 Jordan Taylor
3
 Jordan Taylor
TF-1.5 4:27
18
 Owen Schnedler
4
 Grant Lundy
Dec
5
 Owen Schnedler
8
 Nathan Porter
Dec
3
 Gabe Rogers
Nathan Porter  
FIFTH PLACE
 
 
 Owen Schnedler
Fall 3:10
 Thomas Williams
7
 Thomas Williams
Dec
2
 Cody Longo

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Ryan McElhaney (Bradley Central, 12) - 1st @ 120 2016; 5th @ 120, 2015; 2nd @ 106, 2014
Landon Adzima (Gibbs, 11) - 6th @ 120, 2016
Colton Landers (Cleveland, 12) - 2nd @ 132 2016; 2nd @ 126, 2015
Chase Brown (Knoxville Halls, 11) - 4th @ 120, 2016

ADS BY GOOGLE