2016 Class AAA 120 lb Wrestling Championship Bracket

February 18 - February 20, 2016  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Adam Fuller, Centennial
Fall 0:51
 Jacob Baird, Seymour
6
 Adam Fuller, Centennial
Dec
1
 Cooper Williams, Science Hill
7
 Adam Fuller, Centennial
Dec
2
 Austin Plumlee, Mt. Juliet
1
 Adam Fuller, Centennial
Dec
2
 Kyle Burns, Bearden
2
 Kyle Burns, Bearden
Dec
7
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Ryan McElhaney  
STATE CHAMPION
5
 Cooper Williams, Science Hill
Dec
2
 Chase Brown, Knoxville Halls
7
 Logan Whiteside, Cleveland
Dec
1
 Cameron Henderson, Smyrna
1
 Logan Whiteside, Cleveland
Dec
2
 Austin Plumlee, Mt. Juliet
 Austin Plumlee, Mt. Juliet
Fall 0:28
 Jake Manuel, Houston
 Dalton Cockman, Bartlett
Fall 3:05
 Tim Smartt, Brentwood
5
 Dalton Cockman, Bartlett
MD
14
 Dylan Coggins, Stewarts Creek
3
 Dylan Coggins, Stewarts Creek
Dec
4
 Kyle Burns, Bearden
 Dylan Coggins, Stewarts Creek
Fall 3:34
 Jacob Denton, Dobyns Bennett
4
 Kyle Burns, Bearden
Dec
3
 Briar Potter, East Hamilton
 Kyle Burns, Bearden
Fall 5:29
 Xavier Findley, Stone Memorial
 Xavier Findley, Stone Memorial
Inj. 0:00
 Andrew Parker, West Creek
 Michael Moultry, Siegel
Fall 4:42
 Jacob Kilgore, Soddy-Daisy
10
 Michael Moultry, Siegel
MD
1
 Justin Brenot, Clarksville
6
 Michael Moultry, Siegel
Dec
7
 Landon Adzima, Gibbs
 Landon Adzima, Gibbs
Fall 3:35
 Ryan McElhaney, Bradley Central
11
 Justin Brenot, Clarksville
Dec
4
 Luke Kerns, Arlington
 Daniel Fowler, Independence
Fall 0:35
 Austin Sauls, William Blount
2
 Daniel Fowler, Independence
Dec
5
 Landon Adzima, Gibbs
 Landon Adzima, Gibbs
Fall 0:34
 Ryan McCrary, David Crockett
 Tre`von Thomas, Blackman
Fall 1:42
 Dominic Fields, Tennessee
8
 Tre`von Thomas, Blackman
UTB
7
 Cole Klingensmith, Summit
4
 Tre`von Thomas, Blackman
Dec
11
 Ryan McElhaney, Bradley Central
 Cole Klingensmith, Summit
Fall 2:38
 John Knight, Southwind
 Simon Pergande, Wilson Central
Fall 1:45
 Eugene Hennigan, Sevier Co.
 Simon Pergande, Wilson Central
Fall 0:32
 Ryan McElhaney, Bradley Central
 Ryan McElhaney, Bradley Central
Fall 1:54
 Kameron Isbell, Hardin Valley

Consolation Bracket (Class AAA 120 lb Championship)


 Chase Brown
Fall 4:16
 Jacob Baird
4
 Chase Brown
Dec
2
 Simon Pergande
7
 Chase Brown
Dec
0
 Cameron Henderson
 
 
0
 Cole Klingensmith
MD
9
 Cameron Henderson
5
 Chase Brown
Dec
4
 Dylan Coggins
 Chase Brown
Fall 4:37
 Austin Plumlee
 Cameron Henderson
Fall 1:22
 Jake Manuel
 Tim Smartt
Fall 2:44
 Jacob Denton
 Tim Smartt
TF-1.5 2:44
 Daniel Fowler
13
 Daniel Fowler
Dec
7
 Briar Potter
8
 Austin Plumlee
Dec
4
 Daniel Fowler
6
 Chase Brown
TB-1
3
 Landon Adzima
2
 Chase Brown
Dec
4
 Logan Whiteside
Logan Whiteside  
THIRD PLACE
 
 
0
 Justin Brenot
MD
9
 Briar Potter



 Briar Potter
For.
 Andrew Parker
6
 Luke Kerns
Dec
1
 Jacob Kilgore
6
 Luke Kerns
Dec
7
 Xavier Findley
 Xavier Findley
Fall 2:15
 Dalton Cockman
 
 
 Dalton Cockman
Fall 2:50
 Austin Sauls
3
 Xavier Findley
Dec
9
 Tre`von Thomas
 Chase Brown
Fall 4:37
 Austin Plumlee
3
 Adam Fuller
Dec
6
 Logan Whiteside
 Austin Sauls
Fall 0:53
 Ryan McCrary
8
 Dominic Fields
Dec
4
 John Knight
 Dominic Fields
Fall 0:25
 Logan Whiteside
 Logan Whiteside
For.
 Eugene Hennigan
1
 Michael Moultry
Dec
3
 Logan Whiteside
 Adam Fuller
For.
 Landon Adzima
Adam Fuller  
FIFTH PLACE
 
 
 Cooper Williams
Inj. 2:25
 Eugene Hennigan
 Eugene Hennigan
SV-1 18-14
 Kameron Isbell

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Adam Fuller (Centennial, 12) - 2nd @ 120, 2015
Dylan Coggins (Stewarts Creek, 12) - 6th @ 113, 2015
Briar Potter (East Hamilton, 12) - 4th @ 106, 2014
Ryan McElhaney (Bradley Central, 11) - 5th @ 120, 2015; 2nd @ 106, 2014

ADS BY GOOGLE