Girls' Basketball
Year | Class | Name | School | |
---|---|---|---|---|
2024 | Class 1A | Callie Reeder | Pickett County | |
2024 | Class 2A | Micah Hart | Gibson County | |
2024 | Class 3A | Joya Crawford | Dyersburg | |
2024 | Class 4A | Harmonie Ware | Bradley Central | |
2024 | Division II A | Haylen Ayers | University School of Jackson | |
2024 | Division II AA | Sydney Mains | Knoxville Catholic | |
2023 | Class 1A | Savannah Davis | McKenzie | |
2023 | Class 2A | Jada Harrison | Westview | |
2023 | Class 3A | Ti'Mia Lawson | Jackson South Side | |
2023 | Class 4A | Kimora Fields | Bradley Central | |
2023 | Division II A | Aalyah Del Rosario | Webb School - Bell Buckle | |
2023 | Division II AA | Sydney Mains | Knoxville Catholic | |
2022 | Class 1A | Savannah Davis | McKenzie | |
2022 | Class 2A | Jada Harrison | Westview | |
2022 | Class 3A | Abigail Johnson | Upperman | |
2022 | Class 4A | Avery Treadwell | Bearden | |
2022 | Division II A | Tatianna Stovall | Webb School - Bell Buckle | |
2022 | Division II AA | Jaloni Cambridge | Enworth | |
2021 | Class A | Karly Weathers | Loretto | |
2021 | Class AA | Jalynn Gregory | Macon County | |
2021 | Class AAA | Iyana Moore | Blackman | |
2021 | Division II A | Lashae Dwyer | Webb School - Bell Buckle | |
2021 | Division II AA | Kaia Barnett | Hutchison | |
2020 | Division II A | Emma Pagoaga | Trinity Christian | |
2020 | Division II AA | Dontavia Waggoner | Ensworth | |
2019 | Class A | Karly Weathers | Loretto | |
2019 | Class AA | Abbi Douglas | Cheatham County | |
2019 | Class AAA | Jamaryn Blair | Bradley Central | |
2019 | Division II A | Yaubryon Chambers | Providence Christian | |
2019 | Division II AA | Dontavia Waggoner | Ensworth | |
2018 | Class A | Chole Moore | Greenfield | |
2018 | Class AA | Akira Levy | Upperman | |
2018 | Class AAA | Aislynn Hayes | Riverdale | |
2018 | Division II A | Casey Collier | Webb School of Knoxville | |
2018 | Division II AA | Sydni Harvey | Brentwood Academy | |
2017 | Class A | Taylor Lamb | South Greene | |
2017 | Class AA | Akira Levy | Upperman | |
2017 | Class AAA | Anastasia Hayes | Riverdale | |
2017 | Division II A | Ashtyn Baker | Northpoint | |
2017 | Division II AA | Jordyn Cambridge | Ensworth | |
2016 | Class A | Taylor Lamb | South Greene | |
2016 | Class AA | Kaia Upton | East Nashville | |
2016 | Class AAA | Anastasia Hayes | Riverdale | |
2016 | Division II A | Ashtyn Baker | Northpoint | |
2016 | Division II AA | Sydni Harvey | Brentwood Academy | |
2015 | Class A | Chelsey Perry | Middleton | |
2015 | Class AA | Jordan Majors | Nashville Martin Luther King | |
2015 | Class AAA | Crystal Dangerfield | Blackman | |
2015 | Division II A | Micah Scheetz | Webb School of Knoxville | |
2015 | Division II AA | Sydni Harvey | Brentwood Academy | |
2014 | Class A | Amber Fair | Union City | |
2014 | Class AA | Kayla Marosites | Elizabethton | |
2014 | Class AAA | Crystal Dangerfield | Blackman | |
2014 | Division II A | Micah Scheetz | Webb School of Knoxville | |
2014 | Division II AA | Sydni Harvey | Brentwood Academy | |
2013 | Class A | Jaycee Coe | Jackson County | |
2013 | Class AA | Lauren Thompson | Christ Presbyterian Academy | |
2013 | Class AAA | Tyisha Perry | Riverdale | |
2013 | Division II A | Derica Wyatt | Franklin Road Academy | |
2013 | Division II AA | Justice Swett | Ensworth | |
2012 | Division II A | Molly Melton | Webb School of Knoxville | |
2012 | Division II AA | Chadarryl Clay | Girls Preparatory School | |
2012 | Class A | Sydney Roach | Clay County | |
2012 | Class AA | Lauren Thompson | Christ Presbyterian Academy | |
2012 | Class AAA | Shacobia Barbee | Riverdale | |
2011 | Class A | Carley Daniel | Wayne County | |
2011 | Class AA | Elizabeth Masengil | McMinn Central | |
2011 | Class AAA | Nina Davis | Memphis Central | |
2011 | Division II A | Derica Wyatt | Franklin Road Academy | |
2011 | Division II AA | Simone Busby | Girls Preparatory School | |
2010 | Class A | Laken Leonard | Jackson County | |
2010 | Class AA | Heather Butler | Gibson County | |
2010 | Class AAA | Shacobia Barbee | Riverdale | |
2010 | Division II A | Kaylah Keys | Harding Academy | |
2010 | Division II AA | Christina Slay | Ensworth | |
2009 | Division II A | Brittany Walls | Bishop Byrne | |
2009 | Division II AA | Faith Dupree | Webb School of Knoxville | |
2009 | Class A | Tasha Phillips | Clarkrange | |
2009 | Class AA | Heather Griffin | Gibson County | |
2009 | Class AAA | Jessica Pace | Hillsboro | |
2008 | Class A | Laken Leonard | Jackson County | |
2008 | Class AA | Lauren March | Marshall County | |
2008 | Class AAA | Jasmine Hassell | Wilson Central | |
2008 | Division II A | Monica Miller | Lausanne | |
2008 | Division II AA | Anna Bowers | Ensworth | |
2007 | Class A | Kayla Hudson | Gleason | |
2007 | Class AA | LaKrystle Goss | Austin East | |
2007 | Class AAA | Anne Marie Lanning | Riverdale | |
2007 | Division II | Glory Johnson | Webb School of Knoxville | |
2006 | Class A | Gabby Bussell | Forrest | |
2006 | Class AA | Whitney Houston | Hillcrest | |
2006 | Class AAA | Tierney Jenkins | Wilson Central | |
2006 | Division II | Victoria Dunlap | Brentwood Academy | |
2005 | Class A | Danielle Barnett | Peabody | |
2005 | Class AA | Bianca Thomas | Chester County | |
2005 | Class AAA | Alysha Clark | Mt. Juliet | |
2005 | Division II | Sarah Baker | Harpeth Hall | |
2004 | Class A | Michelle Snow | Clarkrange | |
2004 | Class AA | Katrina Beechboard | Livingston Academy | |
2004 | Class AAA | Ashleigh Newman | Shelbyville | |
2004 | Division II | Alliesha Easley | Briarcrest | |
2003 | Class A | Jessica Bobbitt | Peabody | |
2003 | Class AA | Marissa Hensley | Jackson County | |
2003 | Class AAA | Ashleigh Newman | Shelbyville | |
2003 | Division II | Jada Mincy | Briarcrest | |
2002 | Class A | Jenny Combs | Ezell Harding | |
2002 | Class AA | Andrea Davidson | Jackson County | |
2002 | Class AAA | Tina Broyhill | Sevier County | |
2002 | Division II | Jada Mincy | Briarcrest | |
2001 | Class A | Erica Davenport | Wayne County | |
2001 | Class AA | Andrea Davidson | Jackson County | |
2001 | Class AAA | Abi Ramsey | Shelbyville | |
2001 | Division II | Ashley Earley | Briarcrest | |
2000 | Class A | Jessica Henson | Bradford | |
2000 | Class AA | Joanna Chaffin | Jackson County | |
2000 | Class AAA | Abi Ramsey | Shelbyville | |
2000 | Division II | Alana Smith | Girls Preparatory School | |
1999 | Class A | Ashley McElhiney | Gleason | |
1999 | Class AA | Paige Smith | Livingston Academy | |
1999 | Class AAA | Kaia Jergenson | Gallatin | |
1999 | Division II | Alana Smith | Girls Preparatory School | |
1998 | Class A | Tonya Tuggles | Bradford | |
1998 | Class AA | Julie Miller | Grundy County | |
1998 | Class AAA | Melody Saxon | Lawrence County | |
1998 | Division II | Ashley Earley | Briarcrest | |
1997 | Class A | Tonya Tuggles | Bradford | |
1997 | Class AA | Becky Myatt | Hickman County | |
1997 | Class AAA | Leah Sharp | Oak Ridge | |
1996 | Class A | Tonya Tuggles | Bradford | |
1996 | Class AA | Mona Thompson | Westview | |
1996 | Class AAA | Ginger Bryant | Jackson Central-Merry | |
1995 | Class A | Andrea Hall | Clarkrange | |
1995 | Class AA | Misty Greene | Meigs County | |
1995 | Class AAA | Amy Geren | Bradley Central | |
1994 | Class A | Brynae Laxton | Oneida | |
1994 | Class AA | Tiffany Krantz | Livingston Academy | |
1994 | Class AAA | Conswella Sparrow | Shelbyville | |
1993 | Class A | Lee Ann Bell | Gleason | |
1993 | Class AA | Rachel Powell | Meigs County | |
1993 | Class AAA | Simone Caldwell | Oak Ridge | |
1992 | Class A | Gail Holt | Moore County | |
1992 | Class AA | Susan Starnes | South Greene | |
1992 | Class AAA | Ginger Jared | White County | |
1991 | Class A | Michelle Street | Bradford | |
1991 | Class AA | Amy Engle | Unicoi County | |
1991 | Class AAA | Michelle Johnson | Shelbyville | |
1990 | Class A | Heather Prater | Wayne County | |
1990 | Class AA | Amy Brown | Livingston Academy | |
1990 | Class AAA | Carolyn Aldridge | Glencliff | |
1989 | Class A | Barbara McGee | Denmark West | |
1989 | Class AA | Julie Powell | Cannon County | |
1989 | Class AAA | Misty Lamb | Shelbyville | |
1988 | Class A | Mia Daniel | Collinwood | |
1988 | Class AA | Debbie Hawhee | South Greene | |
1988 | Class AAA | Misty Lamb | Shelbyville | |
1987 | Class A | Kim Berry | Greenback | |
1987 | Class AA | Nicole Hopson | South Greene | |
1987 | Class AAA | Debbie Scott | Gallatin | |
1986 | Class A | Kim Berry | Greenback | |
1986 | Class AA | Amy Fuller | David Lipscomb | |
1986 | Class AAA | Anglea Moorehead | Shelbyville | |
1985 | Class A | Shawn Monday | Clarkrange | |
1985 | Class AA | Susan Wright | Humboldt | |
1985 | Class AAA | Stella Cannon | Melrose | |
1984 | Class A | Shawn Monday | Clarkrange | |
1984 | Class AA | Dawn Marsh | Alcoa | |
1984 | Class AAA | Angela Moorehead | Shelbyville | |
1983 | Class A | Becky Reynolds | Clarkrange | |
1983 | Class AA | Rhonda Mikes | Chattanooga City | |
1983 | Class AAA | Rosalyn Driver | Mitchell | |
1982 | Class A | Vicky Swindell | Bradford | |
1982 | Class AA | Rhonda Mikes | Chattanooga City | |
1982 | Class AAA | Kim Webb | Smyrna | |
1981 | Class A | Dawn Miles | Polk County | |
1981 | Class AA | Brenda Randolph | Giles County | |
1981 | Class AAA | Catherine Price | B.T. Washington | |
1980 | Class A | Dorris Garrett | Byrdstown | |
1980 | Class AA | Cassandra Howard | Chester County | |
1980 | Class AAA | Pat Hatmaker | Karns | |
1979 | Class A | Dorris Garrett | Byrdstown | |
1979 | Class AA | Ester Coleman | Humboldt | |
1979 | Class AAA | Cindy Jennings | Riverdale | |
1978 | Class A | Perri Huckaby | Byrdstown | |
1978 | Class AA | Cassandra Howard | Chester County | |
1978 | Class AAA | Dianne Jones | Bolivar Central | |
1977 | Class A | Sharman Coley | South Fulton | |
1977 | Class AA | Linda McKinnie | Bolivar Central | |
1977 | Class AAA | Shelia Johannson | Mt. Juliet | |
1976 | Class A | Debbie Joyner | Trezevant (Carroll County) | |
1976 | Class AA | Linda McKinnie | Bolivar Central | |
1976 | Class AAA | Tracy Dixon | Bradley Central | |
1975 | Large | Data Caldwell | Bradley Central | |
1975 | Small | Susan Galloway | Yorkville | |
1974 | Large | Marilyn Gilcrhrist | Selmer | |
1974 | Small | Diane Spivey | Gainesboro | |
1973 | Large | Kaye Bouldin | Warren County | |
1973 | Small | Fran Anderson | Gainesboro | |
1972 | Leila Jones | Gallatin | ||
1971 | Brenda Arnold | Lebanon | ||
1970 | Zandra Ownby | Bradley Central | ||
1969 | Darlene Talbot | Porter | ||
1968 | Sally Smith | Waverly Central | ||
1967 | Pat Gregory | Porter | ||
1966 | Jane Hill | Maury | ||
1965 | Jane Brock | Bradley Central | ||
1962 | Sylvia Lauderdale | Bradley Central | ||
1960 | Shelby Hicks | Milan | ||
1959 | No MVP Selected | |||
1958 | No MVP Selected |