2011 Division I 152 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2011  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Turbo Smith (So.) 20, Cam Beatty (Sr.) 4
Thursday Feb 17 Tim Vara (Jr.) 16, Steven Dierden (Sr.) 10
Thursday Feb 17 Keagan Matlock (So.) 16, Grant Jones (Jr.) 5
Thursday Feb 17 Undray Braswell (Jr.) , Jacob Myers (So.)
Thursday Feb 17 Jay Patton (Fr.) 4, Taylor Bankston (So.) 3
Thursday Feb 17 Tyler Hunley (Sr.) 5, Kenny Gaynor (Sr.) 3
Thursday Feb 17 Chuck Norwood (Jr.) 12, Vito Scara (So.) 7
Thursday Feb 17 Jarrett McGaha (Sr.) , Zach Amos (Jr.)
Thursday Feb 17 Zach Bennett (Sr.) 19, Brailen Brown (So.) 3
Thursday Feb 17 Luke Humphreys (So.) 16, Jake Nicholson (Sr.) 4
Thursday Feb 17 Conor O'Dell (Sr.) , Nick Lamb (Jr.)
Thursday Feb 17 Edward Holland (Sr.) , Brooks Talley (Sr.)
Thursday Feb 17 Justin Snyder (Jr.) 6, Dylan Davis (Jr.) 1
Thursday Feb 17 Deandre Anderson (Sr.) , David McKeel (Sr.)
Thursday Feb 17 Alex Doss (So.) 11, Blake Solomon (So.) 8
Thursday Feb 17 Brad Colbaugh (Sr.) , Matt Phillips (Jr.)
Thursday Feb 17 Dierden , Beatty
Thursday Feb 17 Myers , Jones
Thursday Feb 17 Bankston 7, Gaynor 5
Thursday Feb 17 Amos , Scara
Thursday Feb 17 Nicholson , Brown
Thursday Feb 17 Talley , O'Dell
Thursday Feb 17 Davis 8, McKeel 2
Thursday Feb 17 Phillips , Solomon
Thursday Feb 17 Smith 21, Vara 5
Thursday Feb 17 Braswell , Matlock
Thursday Feb 17 Patton 12, Hunley 7
Thursday Feb 17 McGaha , Norwood
Thursday Feb 17 Bennett 9, Humphreys 1
Thursday Feb 17 Holland , Lamb
Thursday Feb 17 Snyder 13, Anderson 7
Thursday Feb 17 Colbaugh , Doss
Friday Feb 18 Doss , Dierden
Friday Feb 18 Jones , Anderson
Friday Feb 18 Bankston 4, Lamb 2
Friday Feb 18 Humphreys 17, Scara 6
Friday Feb 18 Norwood 4, Nicholson 3
Friday Feb 18 Talley 7, Hunley 6
Friday Feb 18 Davis 6, Braswell 2
Friday Feb 18 Solomon 5, Vara 0
Friday Feb 18 Jones , Dierden
Friday Feb 18 Humphreys 16, Bankston 1
Friday Feb 18 Hunley , Norwood
Friday Feb 18 Solomon 5, Davis 0
Friday Feb 18 Smith 9, Matlock 3
Friday Feb 18 McGaha , Patton
Friday Feb 18 Bennett 4, Holland 2
Friday Feb 18 Colbaugh 5, Snyder 3
Friday Feb 18 Jones 1, Patton 0
Friday Feb 18 Humphreys , Matlock
Friday Feb 18 Snyder 5, Hunley 1
Friday Feb 18 Holland 17, Solomon 1
Friday Feb 18 Matlock 4, Jones 3
Friday Feb 18 Holland 9, Snyder 1
Friday Feb 18 Smith 9, McGaha 8
Friday Feb 18 Colbaugh 5, Bennett 3
Saturday Feb 19 Bennett 8, Matlock 1
Saturday Feb 19 Holland 6, McGaha 4
Saturday Feb 19 Jarrett McGaha , Keagan Matlock
Saturday Feb 19 Edward Holland 2, Zach Bennett 1
Saturday Feb 19 Brad Colbaugh 3, Turbo Smith 2

Participating Schools

Blackman
Bradley Central
Clarksville
Cleveland
Collierville
Cookeville
Cordova
Dickson Co.
Dobyns Bennett
Eagleville
East Hamilton
Franklin
Gibbs
Greenback
Hardin Valley
Hendersonville
Heritage
Houston
Independence
Jefferson Co.
Knoxville Fulton
Notre Dame
Ooltewah
Page
Pigeon Forge
Raleigh Egypt
Ravenwood
Rossview
Science Hill
Soddy-Daisy
South-Doyle
Wilson Central

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE