2010 Division I 171 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 2010  ·  Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Denzel Caldwell (Jr.) , Joe Proctor (Sr.)
Thursday Feb 18 Adam Hill (Sr.) 2, Jaron Brock (So.) 1
Thursday Feb 18 J.J. Jordan (Jr.) , Chris Mann (Sr.)
Thursday Feb 18 Rakim Talley (Jr.) 16, Lamech Jones (Jr.) 1
Thursday Feb 18 Christian Tambellini (Sr.) 10, Scott Boykin (Fr.) 6
Thursday Feb 18 Ethan Beddingfield (So.) 6, D.J. Alexander (Sr.) 0
Thursday Feb 18 Rodney Robinson (Jr.) , Cody Watson (Sr.)
Thursday Feb 18 Micah Kidd (Sr.) , Zach North (Jr.)
Thursday Feb 18 Terrance Chaffin (Sr.) , Cody Davis (So.)
Thursday Feb 18 Austin Cardona (So.) 4, Chris Cartwright (So.) 3
Thursday Feb 18 Nathan Davis (So.) , Kyle Saunders (Sr.)
Thursday Feb 18 Matt Roderick (Sr.) 14, Logan Baker (Jr.) 2
Thursday Feb 18 Joathan Carlton (Sr.) , Matt Cannon (Sr.)
Thursday Feb 18 Justin Mathieson (So.) 8, David Hayes (Jr.) 4
Thursday Feb 18 Manuel Garcia (Sr.) 22, Justin Conner (Jr.) 6
Thursday Feb 18 Jaleel Willis (Sr.) 22, Will Moreland (Sr.) 7
Thursday Feb 18 Hill , Proctor
Thursday Feb 18 Talley , Mann
Thursday Feb 18 Tambellini 7, Beddingfield 4
Thursday Feb 18 Kidd 13, Watson 7
Thursday Feb 18 Cardona , Davis
Thursday Feb 18 Roderick , Davis
Thursday Feb 18 Mathieson , Cannon
Thursday Feb 18 Willis 3, Garcia 1
Friday Feb 19 Hill 8, Caldwell 2
Friday Feb 19 Beddingfield , Boykin
Friday Feb 19 Cardona , Chaffin
Friday Feb 19 Mathieson , Carlton
Friday Feb 19 Proctor 7, Talley 0
Friday Feb 19 Tambellini 7, Kidd 6
Friday Feb 19 Davis 12, Roderick 5
Friday Feb 19 Willis , Cannon
Friday Feb 19 Hill 7, Talley 5
Friday Feb 19 Boykin 11, Kidd 3
Friday Feb 19 Roderick 14, Cardona 3
Friday Feb 19 Carlton , Willis
Friday Feb 19 Proctor 3, Tambellini 1
Friday Feb 19 Davis 12, Cannon 2
Friday Feb 19 Boykin 7, Hill 1
Friday Feb 19 Willis 14, Roderick 4
Saturday Feb 20 Cannon 15, Boykin 7
Saturday Feb 20 Willis 5, Tambellini 2
Saturday Feb 20 Christian Tambellini 10, Scott Boykin 7
Saturday Feb 20 Jaleel Willis , Matt Cannon
Saturday Feb 20 Joe Proctor 1, Cody Davis 0

Participating Schools

Antioch
Austin-East
Bradley Central
Cleveland
Collierville
Cookeville
Cordova
Dickson Co.
Dobyns Bennett
East Nashville
East Ridge
Happy Valley
Hendersonville
Hixson
Independence
Kenwood
Knoxville Grace
Knoxville West
Maryville
McGavock
Millington
Ooltewah
Pigeon Forge
Rhea Co.
Riverdale
Rossview
Sale Creek
Science Hill
Seymour
Siegel
Smyrna
White Station

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE