2002 Division I 119 lb Wrestling Championship

February 14 - February 16, 2002  ·  McKenzie Arena - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 14 Markeith Hines (12) , Adam Rains (12)
Thursday Feb 14 Issac Sanders (11) vs. Steven Eldridge (10)
Thursday Feb 14 Scott Dix (9) , Tyler Wright (9)
Thursday Feb 14 Steven Rutherford (12) 8, Chris Baker (10) 4
Thursday Feb 14 Charles Fields (12) 7, Cody Stokes (9) 4
Thursday Feb 14 Chris Carr (10) , Jacob Whitson (11)
Thursday Feb 14 Matt Casper (11) 14, Eddie Miller (12) 2
Thursday Feb 14 Bill Seaman (10) , Ty Rose (12)
Thursday Feb 14 Dusty Dykes (11) , Justin Gooden (11)
Thursday Feb 14 John Ziegler (12) , Pete Miller (9)
Thursday Feb 14 Richard Weakley (11) , Mike Iannaco (10)
Thursday Feb 14 John Kim (12) , Justin Talley (10)
Thursday Feb 14 Allen Aiken (11) 18, Todd Henderson (11) 8
Thursday Feb 14 Jon Lamberth (12) 17, Josh Davis (11) 2
Thursday Feb 14 Bradley Felix (9) 19, Kelley Messimer (10) 8
Thursday Feb 14 Robert Zeits (10) 12, Tyler Ferris (10) 5
Friday Feb 15 Sanders , Rains
Friday Feb 15 Rutherford 2, Dix 1
Friday Feb 15 Fields 6, Carr 1
Friday Feb 15 Seaman 5, Casper 3
Friday Feb 15 Gooden 15, Miller 13
Friday Feb 15 Talley 12, Weakley 3
Friday Feb 15 Lamberth , Aiken
Friday Feb 15 Zeits 4, Felix 1
Friday Feb 15 Sanders , Hines
Friday Feb 15 Casper 3, Rose 1
Friday Feb 15 Miller , Dykes
Friday Feb 15 Felix 11, Ferris 7
Friday Feb 15 Rutherford , Rains
Friday Feb 15 Seaman 1, Fields 0
Friday Feb 15 Talley , Golden
Friday Feb 15 Zeits 6, Lamberth 1
Friday Feb 15 Rutherford 4, Sanders 2
Friday Feb 15 Casper 4, Fields 2
Friday Feb 15 Talley , Miller
Friday Feb 15 Lamberth 18, Felix 1
Friday Feb 15 Seaman , Rains
Friday Feb 15 Gooden 13, Zeits 5
Friday Feb 15 Casper 7, Rutherford 0
Friday Feb 15 Lamberth 7, Miller 2
Saturday Feb 16 Zeits 8, Casper 1
Saturday Feb 16 Seaman 3, Lamberth 2
Saturday Feb 16 Jon Lamberth 6, Matt Casper 2
Saturday Feb 16 Bill Seaman 3, Robert Zeits 2
Saturday Feb 16 Adam Rains 15, Justin Gooden 4

Participating Schools

Bradley Central
Chattanooga Central
Clarksville
Cleveland
Cordova
Daniel Boone
Dickson Co.
Dobyns Bennett
East Ridge
Farragut
FRA
Franklin
Hillsboro
Hixson
Houston
Karns
Kenwood
LaVergne
Marshall Co.
Millington
MLK
Morristown East
Mt. Juliet
Munford
Nashville Overton
Page
Red Bank
Rhea Co.
Science Hill
Seymour
Soddy Daisy
South-Doyle

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE