2001 Division I 215 lb Wrestling Championship

February 15 - February 17, 2001  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 15 Jason Long (12) , Roger Myers (10)
Thursday Feb 15 Andropolus Gillespie (11) , John Johnson (12)
Thursday Feb 15 Justin Yates (12) 10, David Abbasnezhad (9) 9
Thursday Feb 15 Ron Elzie (12) , Nick Martinez (10)
Thursday Feb 15 Paul Chinetti (12) , Keyonsay Moore (12)
Thursday Feb 15 Andy Thorton (12) , Mike Tinnell (10)
Thursday Feb 15 Brian Pound (11) , Montreal Shelton (11)
Thursday Feb 15 Brian Arnold (12) , Jamie Eggert (10)
Thursday Feb 15 Dakota Collins (10) , Nick Brugal (10)
Thursday Feb 15 Matt Kestner (12) , Ross Mould (12)
Thursday Feb 15 Trevor Brown (12) 8, Ian Duffee (11) 5
Thursday Feb 15 Allen Custer (12) , Shane Randlolph (10)
Thursday Feb 15 James Turner (10) 12, Sena Omer (11) 10
Thursday Feb 15 Bobby Harshbarge (10) , John Weiss (12)
Thursday Feb 15 Jake Boswell (11) 5, Charlie Carson (12) 1
Thursday Feb 15 Eric Watkins (12) , Josh Mink (10)
Friday Feb 16 Gillespie , Myers
Friday Feb 16 Elzie , Yates
Friday Feb 16 Thorton , Moore
Friday Feb 16 Arnold , Shelton
Friday Feb 16 Brugal 18, Kestner 3
Friday Feb 16 Brown 3, Custer 2
Friday Feb 16 Weiss , Turner
Friday Feb 16 Watkins , Boswell
Friday Feb 16 Yates 7, Martinez 0
Friday Feb 16 Chinetti 4, Thorton 3
Friday Feb 16 Kestner , Collins
Friday Feb 16 Boswell , Mink
Friday Feb 16 Elzie 12, Myers 4
Friday Feb 16 Moore 6, Arnold 3
Friday Feb 16 Brown , Brugal
Friday Feb 16 Watkins , Turner
Friday Feb 16 Myers , Yates
Friday Feb 16 Arnold 13, Chinetti 6
Friday Feb 16 Brown , Kestner
Friday Feb 16 Boswell , Turner
Friday Feb 16 Moore 3, Elzie 1
Friday Feb 16 Watkins 6, Brugal 2
Friday Feb 16 Arnold , Yates
Friday Feb 16 Kestner 13, Turner 6
Saturday Feb 17 Arnold 7, Brugal 4
Saturday Feb 17 Kestner , Elzie
Saturday Feb 17 Matt Kestner , Nick Brugal
Saturday Feb 17 Ron Elzie 7, Brian Arnold 5
Saturday Feb 17 Eric Watkins 5, Keyonsay Moore 4

Participating Schools

Bolton
Bradley Central
Chuckey-Doak
Clarksville
Clarksville Northwest
Cleveland
Collierville
Cookeville
Cordova
Cumberland Co.
Daniel Boone
Dobyns Bennett
East Ridge
Fairview
Farragut
Gibbs
Glencliff
Hendersonville
Hillsboro
Hixson
Kenwood
Knoxville Fulton
LaVergne
Lipscomb Academy
Munford
Red Bank
Science Hill
Smyrna
Soddy-Daisy
Stratford
Warren Co.
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE