2000 Division I 145 lb Wrestling Championship

February 17 - February 19, 2000  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 17 Marc Chaplin (11) , Danny Micka (12)
Thursday Feb 17 Jonathan Helms (11) , Damion Long (12)
Thursday Feb 17 Sean Anderson 18, Matt Proctor (11) 8
Thursday Feb 17 Brian Quinn (12) , Jeremy Mounts (10)
Thursday Feb 17 Lee Eden (11) 4, Jason Fillers (12) 0
Thursday Feb 17 Mike Genung (12) 8, Chris Schmidt (11) 6
Thursday Feb 17 Dave Chambliss (11) 8, John Young (12) 0
Thursday Feb 17 Brett Paduch (12) 12, Mack Ridge (11) 5
Thursday Feb 17 Caleb Midgett (12) 7, Adam Hunkapillar (12) 5
Thursday Feb 17 Brandon Patrick (11) 12, Josh Fair (12) 5
Thursday Feb 17 Jim Donnelly (11) 11, Rocky Stalnaker (11) 10
Thursday Feb 17 Benji Gray (12) , Will Andrews (12)
Thursday Feb 17 Daniel Pfeffer (12) , Carlos Plez (12)
Thursday Feb 17 Josh Morgan (11) 4, James Wene (11) 3
Thursday Feb 17 Mikel Kinder (12) 14, Justin Dykes (9) 1
Thursday Feb 17 Matt Sweeton (11) , Paris Cornwell (11)
Friday Feb 18 Micka 13, Long 2
Friday Feb 18 Quinn 13, Anderson 12
Friday Feb 18 Genung , Eden
Friday Feb 18 Chambliss 3, Paduch 0
Friday Feb 18 Patrick , Midgett
Friday Feb 18 Gray , Donnelly
Friday Feb 18 Plez 8, Morgan 6
Friday Feb 18 Sweeton , Kinder
Friday Feb 18 Long 10, Chaplin 1
Friday Feb 18 Paduch 5, Young 3
Friday Feb 18 Andrews 13, Donnely 3
Friday Feb 18 Kinder , Cornwell
Friday Feb 18 Quinn , Micka
Friday Feb 18 Chambliss 14, Eden 2
Friday Feb 18 Gray 13, Midgett 8
Friday Feb 18 Sweeton , Plez
Friday Feb 18 Quinn , Lon
Friday Feb 18 Paduch 5, Eden 3
Friday Feb 18 Midgett 12, Andrews 4
Friday Feb 18 Kinder , Plez
Friday Feb 18 Chambliss , Micka
Friday Feb 18 Sweeton 16, Gray 9
Friday Feb 18 Quinn 4, Paduch 2
Friday Feb 18 Midgett 7, Kinder 1
Saturday Feb 19 Gray , Quinn
Saturday Feb 19 Midgett 4, Chambliss 2
Saturday Feb 19 Dave Chambliss 13, Benji Gray 3
Saturday Feb 19 Brian Quinn 6, Caleb Midgett 2
Saturday Feb 19 Matt Sweeton 4, Danny Micka 2

Participating Schools

Boyd Buchanan
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Clarksville
Cleveland
Cumberland Co.
Daniel Boone
Dobyns Bennett
Dyersburg
East Nashville
East Ridge
Elizabethton
Farragut
Germantown
Hendersonville
Hillwood
Houston
Karns
Knoxville Halls
Lookout Valley
McGavock
Mt. Juliet
Nashville Overton
Oakland
Red Bank
Science Hill
Seymour
Soddy-Daisy
Springfield
Tullahoma
Westside High School

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE