1999 Division I 140 lb Wrestling Championship

February 18 - February 20, 1999  ·  Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN

Tournament Schedule/Results

Day Date Time # Matchup Location
Thursday Feb 18 Mat Brooks (12) , Justin Whitaker (12)
Thursday Feb 18 Matt Graham (9) 7, Clarence Higgins (12) 1
Thursday Feb 18 Stephen Purser (11) 8, Maiquen Saez (10) 3
Thursday Feb 18 Benji Whittemore (12) 11, Tim Lambert (11) 5
Thursday Feb 18 Eric Davis (12) , Jason White (12)
Thursday Feb 18 Lee Hyden (11) 8, Michael Mitchell (12) 4
Thursday Feb 18 Brian Threet (12) 8, Jason White (10) 6
Thursday Feb 18 Tim Bailey (9) 4, Steve Leonard (12) 3
Thursday Feb 18 Chris Fort (11) , Dustin Ward (12)
Thursday Feb 18 Brian Massengill (11) , Jason Vance (11)
Thursday Feb 18 Tim Wyrick (12) , Dave Chambless (10)
Thursday Feb 18 Ryan McDermott (12) 21, David Brooks (12) 4
Thursday Feb 18 Jim Donnelly (10) , Caleb Midgett (11)
Thursday Feb 18 Erich Graeflin (12) , Chris Sponcia (11)
Thursday Feb 18 Luke Hargrove (12) 9, Daniel Conner (11) 4
Thursday Feb 18 Brad Gaskins (12) , Andrew Carver (10)
Friday Feb 19 Whitaker 8, Graham 5
Friday Feb 19 Whittemore 15, Purser 0
Friday Feb 19 Hyden 13, White 7
Friday Feb 19 Bailey 15, Threet 6
Friday Feb 19 Vanc , Ward
Friday Feb 19 McDermott 10, Chambless 0
Friday Feb 19 Midgett 5, Sponcia 4
Friday Feb 19 Hargrove 15, Carver 8
Friday Feb 19 Graham , Brooks
Friday Feb 19 White , Mitchell
Friday Feb 19 Chambless , Brooks
Friday Feb 19 Sponcia , Donnelly
Friday Feb 19 Whitaker 16, Whittemore 10
Friday Feb 19 Hyden 6, Bailey 2
Friday Feb 19 McDermott 4, Ward 3
Friday Feb 19 Midgett 8, Hargrove 0
Friday Feb 19 Graham 10, Whittemore 7
Friday Feb 19 Mitchell 10, Bailey 2
Friday Feb 19 Ward 8, Chambless 0
Friday Feb 19 Hargrove 8, Sponcia 6
Friday Feb 19 Hyden 10, Whitaker 8
Friday Feb 19 McDermott 5, Midgett 3
Friday Feb 19 Mitchell 7, Graham 2
Friday Feb 19 Ward 10, Hargrove 0
Saturday Feb 20 Mitchell 3, Midgett 2
Saturday Feb 20 Ward 7, Whitaker 1
Saturday Feb 20 Caleb Midgett 8, Justin Whitakekr 5
Saturday Feb 20 Dustin Ward 3, Michael Mitchell 2
Saturday Feb 20 Ryan McDermott 4, Lee Hyden 1

Participating Schools

Bolton
Boyd Buchanan
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Clarksville
Clarksville Northeast
Clarksville Northwest
Collierville
Cumberland Co.
Daniel Boone
East Ridge
Franklin
Germantown
Greeneville
Harpeth
Hillsboro
Hixson
Jefferson Co.
Karns
Kingston
Knoxville Halls
Nashville Overton
Raleigh Egypt
Red Bank
Rhea Co.
Soddy-Daisy
Stratford
Tennessee High
Warren Co.
Whites Creek
William Blount

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE