2020 Class AAA West Regional Girls' Basketball Tournaments Bracket

February 28 - March 7, 2020
Scroll horizontally to view entire bracket.
Regional Quarterfinals Regional Semifinals Regional Finals Sectionals State Qualifiers
D9 #1
62
 Lebanon
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D10 #4
26
 Clarksville
65
 Lebanon
Mon. Mar. 2 6:00 PM
Springfield H.S.
26
 Northwest
49
 Lebanon
Wed. Mar. 4 7:00 PM
Springfield H.S.
45
 Beech
D10 #2
74
 Northwest
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D9 #3
59
 Gallatin
D10 #1
57
 Rossview
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D9 #4
39
 Wilson Central
48
 Rossview
Mon. Mar. 2 7:30 PM
Springfield H.S.
57
 Beech
56
 Lebanon (29-6)
Sat. Mar. 7 7:00 PM
41
 Page (28-3)
Lebanon  
D9 #2
66
 Beech
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D10 #3
25
 Henry Co.
D11 #1
80
 Page
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D12 #4
20
 McGavock
82
 Page
Mon. Mar. 2 6:00 PM
Nashville Overton H.S.
52
 Hillsboro
38
 Page
Thu. Mar. 5 7:00 PM
Nashville Overton H.S.
49
 Brentwood
D12 #2
40
 Hillsboro
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D11 #3
39
 Summit
D12 #1
62
 Cane Ridge
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D11 #4
44
 Ravenwood
50
 Cane Ridge
Mon. Mar. 2 7:30 PM
Nashville Overton H.S.
70
 Brentwood
44
 Brentwood
Sat. Mar. 7 7:00 PM
38
 Beech
Brentwood  
D11 #2
68
 Brentwood
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D12 #3
37
 Hunters Lane
D13 #1
2
 Hardin Co.
Forfeit
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D14 #4
0
 Kingsbury
52
 Hardin Co.
Mon. Mar. 2 6:00 PM
Arlington H.S.
37
 Bartlett
28
 Hardin Co.
Wed. Mar. 4 7:00 PM
Arlington H.S.
51
 Arlington
D14 #2
67
 Bartlett
2 OT
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D13 #3
62
 Brighton
D14 #1
50
 Arlington
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D13 #4
20
 Munford
49
 Arlington
Mon. Mar. 2 7:30 PM
Arlington H.S.
27
 Dyer Co.
62
 Arlington (29-5)
Sat. Mar. 7 7:00 PM
53
 Houston
Arlington  
D13 #2
2
 Dyer Co.
Forfeit
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D14 #3
0
 Cordova
D15 #1
76
 Houston
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D16 #4
54
 Memphis Central
78
 Houston
Mon. Mar. 2 6:00 PM
White Station H.S.
59
 White Station
37
 Houston
Wed. Mar. 4 7:00 PM
White Station H.S.
51
 Whitehaven
D16 #2
57
 White Station
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D15 #3
48
 Kirby
D16 #1
69
 Whitehaven
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D15 #4
36
 Collierville
68
 Whitehaven
Mon. Mar. 2 7:30 PM
White Station H.S.
28
 Memphis East
66
 Whitehaven (25-3)
Sat. Mar. 7 7:00 PM
18
 Hardin Co. (22-6)
Whitehaven  
D15 #2
43
 Ridgeway
Fri. Feb. 28 7:00 PM
D16 #3
47
 Memphis East

Notes:
All times are local time. In the quarterfinal round, higher seeded team shall be the host school.

See something wrong or out of place?

ADS BY GOOGLE