2018 Class AAA 170 lb Wrestling Championship Bracket

February 15 - February 17, 2018  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Max Grayson, Bearden
Fall 0:31
 Lincoln Dillman, Karns
8
 Max Grayson, Bearden
Dec
2
 Trever Hanson, Northwest
20
 Max Grayson, Bearden
TF-1.5 5:16
3
 Griffin Simerly, Morristown West
 Max Grayson, Bearden
M. For.
 Austin Antcliffe, Arlington
5
 Max Grayson, Bearden
Dec
12
 Landon Fowler, Blackman
Landon Fowler  
STATE CHAMPION
 Trever Hanson, Northwest
Fall 3:52
 Conner Coughran, Oakland
11
 Chris Parcel, Page
Dec
7
 Dylan Jones, Cleveland
 Chris Parcel, Page
Fall 1:09
 Griffin Simerly, Morristown West
 Griffin Simerly, Morristown West
For.
 Christian Sammons, Collierville
 Stephen Johnson, Knoxville Halls
For.
 Jerimiah Mynatt, Heritage
 Stephen Johnson, Knoxville Halls
Fall 1:18
 Zack Garringer, Mt. Juliet
 Zack Garringer, Mt. Juliet
Fall 5:21
 Austin Antcliffe, Arlington
 Zack Garringer, Mt. Juliet
Fall 1:12
 Kenneth Phillips, Siegel
12
 Jacob Schoeff, Franklin
MD
4
 Thomas Faires, Soddy-Daisy
1
 Jacob Schoeff, Franklin
Dec
5
 Austin Antcliffe, Arlington
 Austin Antcliffe, Arlington
Fall 0:29
 Caleb Bowman, David Crockett
10
 Sawyer Knott, Summit
Dec
4
 Cooper Richards, Springfield
 Sawyer Knott, Summit
Fall 1:19
 Jashawn Adell, Munford
13
 Sawyer Knott, Summit
MD
3
 Jackson Headrick, Bradley Central
2
 Sawyer Knott, Summit
Dec
3
 Landon Fowler, Blackman
 Jashawn Adell, Munford
Fall 3:42
 Fenton Donlan, Anderson Co.
 Elmer Estrada, Stone Memorial
Fall 2:41
 Aaron Lawson, Jefferson Co.
3
 Elmer Estrada, Stone Memorial
Dec
6
 Jackson Headrick, Bradley Central
 Jackson Headrick, Bradley Central
Fall 1:48
 Kurt Scothern, Riverdale
 Parker Bennett, Wilson Central
For.
 Johnny Mac Feldhacker, Brentwood
 Parker Bennett, Wilson Central
Fall 1:22
 Trenton Jones, Houston
1
 Parker Bennett, Wilson Central
MD
14
 Landon Fowler, Blackman
7
 Trenton Jones, Houston
Dec
4
 Connor Wright, Clinton
 Marshall Murphy, Hardin Valley
Fall 2:44
 Joseph Morrell, Science Hill
 Marshall Murphy, Hardin Valley
Fall 3:39
 Landon Fowler, Blackman
 Landon Fowler, Blackman
Fall 2:49
 Tristan Riggs, Rhea Co.

Consolation Bracket (Class AAA 170 lb Championship)


 Conner Coughran
Fall 2:30
 Lincoln Dillman
5
 Conner Coughran
Dec
1
 Marshall Murphy
 Conner Coughran
Fall 3:55
 Dylan Jones
 
 
4
 Trenton Jones
Dec
6
 Dylan Jones
6
 Dylan Jones
Dec
1
 Zack Garringer
18
 Dylan Jones
Dec
14
 Griffin Simerly
 Dylan Jones
For.
 Christian Sammons
 Kenneth Phillips
For.
 Jerimiah Mynatt
14
 Kenneth Phillips
Dec
15
 Elmer Estrada
5
 Elmer Estrada
Dec
2
 Thomas Faires
15
 Griffin Simerly
MD
2
 Elmer Estrada
 Dylan Jones
Fall 2:18
 Sawyer Knott
 Sawyer Knott
Fall 2:24
 Jackson Headrick
Sawyer Knott  
THIRD PLACE
 
 
2
 Jashawn Adell
Dec
8
 Thomas Faires



 Thomas Faires
Fall 1:25
 Caleb Bowman
 Cooper Richards
Fall 1:29
 Fenton Donlan
7
 Cooper Richards
Dec
10
 Jacob Schoeff
 Jacob Schoeff
Fall 2:35
 Aaron Lawson
 
 
 Stephen Johnson
Fall 0:46
 Aaron Lawson
 Jacob Schoeff
Fall 2:50
 Parker Bennett
18
 Dylan Jones
Dec
14
 Griffin Simerly
 Austin Antcliffe
For.
 Jackson Headrick
 Aaron Lawson
Fall 0:16
 Kurt Scothern
 Connor Wright
For.
 Johnny Mac Feldhacker
 Connor Wright
Fall 0:52
 Chris Parcel
 Chris Parcel
Fall 4:22
 Trever Hanson
7
 Jackson Headrick
Dec
3
 Chris Parcel
 Dylan Jones
For.
 Austin Antcliffe
Dylan Jones  
FIFTH PLACE
 
 
8
 Trever Hanson
Dec
3
 Tristan Riggs
 Tristan Riggs
For.
 Joseph Morrell

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Max Grayson (Bearden, 12) - 2nd @ 170, 2017
Sawyer Knott (Summit, 12) - 4th @ 170, 2017
Landon Fowler (Blackman, 11) - 2nd @ 152, 2017

ADS BY GOOGLE