2018 Class AAA 152 lb Wrestling Championship Bracket

February 15 - February 17, 2018  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Trevor Rippy, Beech
Fall 0:19
 Isaiah Lane, Anderson Co.
 Trevor Rippy, Beech
Fall 0:26
 Joey Vecchione, Walker Valley
 Trevor Rippy, Beech
Fall 1:09
 Ndayambaje John, Kingsbury
4
 Trevor Rippy, Beech
Dec
6
 Austin Sweeney, Cleveland
8
 Austin Sweeney, Cleveland
Dec
5
 Josh Pietarila, Hardin Valley
Austin Sweeney  
STATE CHAMPION
 Joey Vecchione, Walker Valley
Fall 2:42
 Alaeldin Gibril, Maryville
11
 Ndayambaje John, Kingsbury
MD
2
 Clinton Morrisette, Dobyns Bennett
9
 Ndayambaje John, Kingsbury
Dec
5
 Kiefer Bangham, Centennial
 Kiefer Bangham, Centennial
Fall 3:54
 Alton Johns, Cookeville
 Wren Campbell, Northeast
Fall 1:46
 Tyler Henry, Knoxville Halls
6
 Wren Campbell, Northeast
Dec
12
 Austin Sweeney, Cleveland
7
 Austin Sweeney, Cleveland
Dec
1
 Jalen Brown, Blackman
 Austin Sweeney, Cleveland
Fall 1:41
 Jacob Riley, Heritage
12
 Isaiah Ryans, Science Hill
Dec
7
 Caleb Poston, Houston
5
 Isaiah Ryans, Science Hill
MD
14
 Jalen Brown, Blackman
 Jalen Brown, Blackman
Fall 0:46
 Jesus Juarez, Dickson Co.
 Logan Ferguson, Tennessee
Fall 0:28
 Gabe Hosford, Knoxville Catholic
2
 Logan Ferguson, Tennessee
Dec
3
 Michael Moultry, Siegel
3
 Michael Moultry, Siegel
Dec
6
 Dalton Cockman, Arlington
0
 Dalton Cockman, Arlington
Dec
6
 Josh Pietarila, Hardin Valley
 Michael Moultry, Siegel
Fall 0:30
 Brody Huskins, Powell
17
 Levi Stone, Wilson Central
TF-1.5 5:08
2
 Trenton McCrary, N. Overton
8
 Levi Stone, Wilson Central
Dec
12
 Dalton Cockman, Arlington
 Dalton Cockman, Arlington
Fall 0:51
 Skyler Bradley, Bradley Central
 Josh Pietarila, Hardin Valley
Fall 1:25
 Shane Watson, Morristown West
 Josh Pietarila, Hardin Valley
Fall 0:18
 Josh Hoffman, Seymour
6
 Josh Pietarila, Hardin Valley
Dec
5
 Jay Graham, Rhea Co.
 Josh Hoffman, Seymour
Inj. 1:41
 Richard Gers, LaVergne
10
 Logan Dunphy, Mt. Juliet
Dec
7
 Jared Demorest, Summit
3
 Logan Dunphy, Mt. Juliet
Dec
10
 Jay Graham, Rhea Co.
 Jay Graham, Rhea Co.
Fall 1:12
 Deonte Wells, Southwind

Consolation Bracket (Class AAA 152 lb Championship)


20
 Alaeldin Gibril
TF-1.5 4:45
5
 Isaiah Lane
1
 Alaeldin Gibril
Dec
5
 Logan Dunphy
4
 Logan Dunphy
Dec
2
 Alton Johns
 
 
 Josh Hoffman
Fall 2:40
 Alton Johns
 Logan Dunphy
Fall 3:30
 Jalen Brown
2
 Jalen Brown
Dec
3
 Ndayambaje John
 Alton Johns
Fall 4:40
 Clinton Morrisette
 Jacob Riley
Fall 3:50
 Tyler Henry
 Jacob Riley
Fall 2:08
 Levi Stone
 Levi Stone
SV-1 5-3
 Logan Ferguson
8
 Ndayambaje John
Dec
3
 Logan Ferguson
2
 Ndayambaje John
Dec
3
 Dalton Cockman
3
 Dalton Cockman
Dec
8
 Michael Moultry
Michael Moultry  
THIRD PLACE
 
 
16
 Logan Ferguson
TF-1.5 4:08
0
 Jesus Juarez



5
 Jesus Juarez
Dec
4
 Caleb Poston
 Gabe Hosford
Fall 2:49
 Brody Huskins
 Gabe Hosford
Fall 1:52
 Isaiah Ryans
2
 Isaiah Ryans
MD
11
 Skyler Bradley
 
 
5
 Wren Campbell
MD
15
 Skyler Bradley
 Skyler Bradley
SV-1 7-5
 Jay Graham
2
 Jalen Brown
Dec
3
 Ndayambaje John
 Trevor Rippy
Inj. 0:00
 Michael Moultry
13
 Skyler Bradley
MD
2
 Trenton McCrary
 Shane Watson
Fall 3:56
 Richard Gers
5
 Shane Watson
Dec
11
 Kiefer Bangham
2
 Kiefer Bangham
TF-1.5 4:11
18
 Joey Vecchione
10
 Michael Moultry
Dec
5
 Joey Vecchione
 Ndayambaje John
For.
 Trevor Rippy
Ndayambaje John  
FIFTH PLACE
 
 
 Joey Vecchione
Fall 1:22
 Deonte Wells
 Deonte Wells
SV-1 7-5
 Jared Demorest

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Trevor Rippy (Beech, 12) - 3rd @ 152, 2017; 1st @ 145, 2016; 3rd @ 132, 2015
Jay Graham (Rhea Co., 12) - 5th @ 152, 2017; 4th @ 152, 2016

ADS BY GOOGLE