2017 Class AAA 195 lb Wrestling Championship Bracket

February 16 - February 18, 2017  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Jeremy Spangler, Tennessee
Fall 1:29
 Elmer Estrada, Stone Memorial
12
 Jeremy Spangler, Tennessee
MD
0
 Ian Grau, Independence
 Jeremy Spangler, Tennessee
Fall 4:55
 Lucas Harp, Knoxville Halls
12
 Jeremy Spangler, Tennessee
Dec
6
 Dawson Johnson, Bartlett
3
 Jeremy Spangler, Tennessee
Dec
8
 Nathan Walling, Mt. Juliet
Nathan Walling  
STATE CHAMPION
 Ian Grau, Independence
Fall 1:20
 Kenneth Buchanan, Clarksville
 Lucas Harp, Knoxville Halls
Fall 4:33
 Curtis Settles, Soddy-Daisy
12
 Lucas Harp, Knoxville Halls
MD
3
 Michael Salisbury, Shelbyville
 Michael Salisbury, Shelbyville
Fall 0:59
 Tyrique Barnes, Memphis East
 Hunter Price, Maryville
Fall 2:18
 Ryan Bruley, Oakland
 Hunter Price, Maryville
SV-1 11-9
 Kevin Brewer, Hardin Valley
 Hunter Price, Maryville
Fall 2:08
 Dawson Johnson, Bartlett
6
 Kevin Brewer, Hardin Valley
Dec
4
 Jason Strickland, Cleveland
 Dylan Carney, Northwest
Fall 1:18
 Drake Cunnningham, Brentwood
 Dylan Carney, Northwest
Fall 2:46
 Dawson Johnson, Bartlett
 Dawson Johnson, Bartlett
Fall 0:32
 Noah Baxley, Morristown West
 Kevin Gentry, Bradley Central
Fall 5:05
 Jacob Knight, Centennial
 Kevin Gentry, Bradley Central
Fall 5:19
 Alex Pursley, Tullahoma
7
 Kevin Gentry, Bradley Central
Dec
5
 Jack Lewis, Arlington
1
 Kevin Gentry, Bradley Central
Dec
7
 Nathan Walling, Mt. Juliet
20
 Alex Pursley, Tullahoma
TF-1.5 4:15
3
 Nate Holder, South Doyle
 Jack Lewis, Arlington
Fall 4:35
 Curtis Pinkston, Jefferson Co.
6
 Jack Lewis, Arlington
Dec
3
 Elijah Lawson, Gibbs
 Elijah Lawson, Gibbs
Fall 2:18
 Geoffrey Walpole, Wilson Central
9
 Jamal Miller, McGavock
Dec
2
 Blake Wright, Ooltewah
5
 Jamal Miller, McGavock
Dec
6
 Tristan King, William Blount
2
 Tristan King, William Blount
MD
14
 Nathan Walling, Mt. Juliet
 Tristan King, William Blount
Fall 1:55
 Deamante Bush, Cordova
 Denzel Medina, Science Hill
Fall 3:17
 Delantay Isaac, Smyrna
3
 Denzel Medina, Science Hill
Dec
8
 Nathan Walling, Mt. Juliet
 Nathan Walling, Mt. Juliet
Fall 1:35
 Parker Gilstrap, Bearden

Consolation Bracket (Class AAA 195 lb Championship)


 Elmer Estrada
Fall 2:43
 Kenneth Buchanan
 Elmer Estrada
Fall 4:54
 Denzel Medina
 Denzel Medina
SV-1 5-4
 Jamal Miller
 
 
 Jamal Miller
Fall 3:32
 Curtis Settles
13
 Jamal Miller
MD
3
 Hunter Price
5
 Jamal Miller
Dec
2
 Lucas Harp
 Curtis Settles
Fall 2:13
 Tyrique Barnes
7
 Ryan Bruley
Dec
5
 Jason Strickland
2
 Ryan Bruley
UTB
3
 Elijah Lawson
1
 Elijah Lawson
MD
9
 Alex Pursley
 Lucas Harp
Fall 3:26
 Alex Pursley
 Jamal Miller
Fall 4:11
 Kevin Gentry
6
 Kevin Gentry
Dec
2
 Dawson Johnson
Kevin Gentry  
THIRD PLACE
 
 
11
 Alex Pursley
MD
1
 Drake Cunnningham



 Drake Cunnningham
Fall 2:26
 Noah Baxley
9
 Jacob Knight
Dec
7
 Nate Holder
 Jacob Knight
Fall 0:40
 Dylan Carney
8
 Dylan Carney
Dec
5
 Curtis Pinkston
 
 
 Kevin Brewer
Fall 4:05
 Curtis Pinkston
 Dylan Carney
Fall 0:44
 Tristan King
5
 Jamal Miller
Dec
2
 Lucas Harp
 Dawson Johnson
Fall 4:45
 Dylan Carney
 Curtis Pinkston
Fall 1:37
 Geoffrey Walpole
 Deamante Bush
Fall 0:56
 Blake Wright
 Deamante Bush
Fall 0:44
 Michael Salisbury
 Deamante Bush
Fall 4:35
 Ian Grau
7
 Jack Lewis
Dec
1
 Ian Grau
 Dylan Carney
SV-1 10-8
 Jamal Miller
Dylan Carney  
FIFTH PLACE
 
 
 Ian Grau
Fall 3:50
 Delantay Isaac
 Delantay Isaac
Fall 3:39
 Parker Gilstrap

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Jeremy Spangler (Tennessee, 12) - 4th @ 182, 2016
Dylan Carney (Northwest, 12) - 6th @ 195, 2016
Nathan Walling (Mt. Juliet, 11) - 6th @ 182, 2015

ADS BY GOOGLE