2016 Class AAA 170 lb Wrestling Championship Bracket

February 18 - February 20, 2016  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
14
 Tate Holmes, Anderson Co.
MD
1
 Billy Rogers, Soddy-Daisy
6
 Tate Holmes, Anderson Co.
Dec
1
 John Williams, Siegel
4
 Tate Holmes, Anderson Co.
Dec
0
 Aaron Moore, Arlington
3
 Tate Holmes, Anderson Co.
Dec
2
 Jack Hicks, Cleveland
4
 Tate Holmes, Anderson Co.
Dec
8
 Zach Linton, Wilson Central
Zach Linton  
STATE CHAMPION
10
 John Williams, Siegel
MD
0
 Bailey Short, Heritage
7
 Kieran Aamski, Northeast
Dec
3
 Brandon Sligh, Independence
 Kieran Aamski, Northeast
Fall 3:46
 Aaron Moore, Arlington
 Aaron Moore, Arlington
Fall 0:52
 Blake Baker, Jefferson Co.
 Jack Hicks, Cleveland
Fall 0:44
 Jaquez Morton, Memphis East
15
 Jack Hicks, Cleveland
MD
6
 Ronnie Wyllins, Stone Memorial
6
 Jack Hicks, Cleveland
Dec
4
 Kyle Smith, Beech
14
 Ronnie Wyllins, Stone Memorial
Dec
12
 Calvin Branch, Antioch
15
 Kyle Smith, Beech
MD
5
 Vincent Cross, Blackman
9
 Kyle Smith, Beech
Dec
3
 Denzel Medina, Science Hill
 Denzel Medina, Science Hill
Fall 5:49
 Jacob Jackson, Hardin Valley
 Zach Linton, Wilson Central
Fall 0:19
 Garrett Grissim, Brentwood
 Zach Linton, Wilson Central
Fall 3:54
 Ismaeel Bayakly, Cordova
 Zach Linton, Wilson Central
TF-1.5 5:50
 Nolan Kennedy, William Blount
10
 Zach Linton, Wilson Central
Dec
3
 John Olivieri, Stewarts Creek
 Ismaeel Bayakly, Cordova
Fall 5:01
 Elijah Morley, Cocke Co.
8
 Ed Elkins, Bradley Central
Dec
7
 Antonio Herrera, Karns
1
 Ed Elkins, Bradley Central
Dec
7
 Nolan Kennedy, William Blount
 Nolan Kennedy, William Blount
Fall 1:33
 Dyllan Houser, Cookeville
 Zack Carney, Summit
Fall 3:47
 Tyson Johnson, Sevier Co.
2
 Zack Carney, Summit
MD
10
 Brandon Patterson, Bolton
1
 Brandon Patterson, Bolton
MD
15
 John Olivieri, Stewarts Creek
1
 Brandon Patterson, Bolton
Dec
0
 Kirby Sailors, East Hamilton
 Max Grayson, Bearden
Fall 1:22
 Griffin Simerly, Morristown West
7
 Max Grayson, Bearden
Dec
11
 John Olivieri, Stewarts Creek
 John Olivieri, Stewarts Creek
Fall 1:36
 Anthony Currie, Kenwood

Consolation Bracket (Class AAA 170 lb Championship)


 Billy Rogers
Fall 2:41
 Bailey Short
2
 Billy Rogers
MD
11
 Max Grayson
 Max Grayson
Fall 0:27
 Zack Carney
 
 
 Zack Carney
SV-1 6-4
 Brandon Sligh
6
 Max Grayson
Dec
13
 Kyle Smith
18
 Kyle Smith
MD
4
 Aaron Moore
7
 Brandon Sligh
Dec
1
 Blake Baker
 Calvin Branch
Fall 2:25
 Jaquez Morton
 Calvin Branch
Fall 1:30
 Ed Elkins
8
 Ed Elkins
Dec
1
 Ismaeel Bayakly
 Aaron Moore
Fall 3:30
 Ed Elkins
0
 Kyle Smith
MD
8
 John Olivieri
 John Olivieri
SV-1 7-5
 Nolan Kennedy
John Olivieri  
THIRD PLACE
 
 
3
 Ismaeel Bayakly
Dec
1
 Vincent Cross



 Vincent Cross
Fall 2:30
 Jacob Jackson
 Garrett Grissim
Fall 2:49
 Elijah Morley
 Garrett Grissim
Fall 0:53
 Denzel Medina
 Garrett Grissim
Fall 3:48
 Antonio Herrera
 
 
4
 Ronnie Wyllins
Dec
5
 Antonio Herrera
2
 Antonio Herrera
Dec
5
 Brandon Patterson
18
 Kyle Smith
MD
4
 Aaron Moore
6
 Jack Hicks
Dec
7
 Nolan Kennedy
8
 Antonio Herrera
Dec
5
 Dyllan Houser
4
 Kirby Sailors
Dec
1
 Tyson Johnson
1
 Kirby Sailors
Dec
2
 Kieran Aamski
 Kieran Aamski
Fall 2:46
 John Williams
9
 Nolan Kennedy
Dec
6
 John Williams
7
 Jack Hicks
Dec
4
 Kyle Smith
Jack Hicks  
FIFTH PLACE
 
 
 John Williams
Fall 2:55
 Griffin Simerly
 Griffin Simerly
Fall 4:54
 Anthony Currie

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Tate Holmes (Anderson Co., 12) - 3rd @ 170, 2015
John Oliveri (Stewarts Creek, 12) - 5th @ 152, 2015

ADS BY GOOGLE