2016 Class AAA 152 lb Wrestling Championship Bracket

February 18 - February 20, 2016  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Chris Rowland, Ravenwood
TF-1.5 1:49
 Charles Bos, Cookeville
15
 Chris Rowland, Ravenwood
MD
4
 Sinjin Noga, Wilson Central
12
 Chris Rowland, Ravenwood
Dec
9
 Mikel Gregory, Walker Valley
9
 Chris Rowland, Ravenwood
Dec
3
 Jay Graham, Rhea Co.
2
 Chris Rowland, Ravenwood
Dec
3
 Donnie Beyer, Bradley Central
Donnie Beyer  
STATE CHAMPION
 Sinjin Noga, Wilson Central
Fall 4:56
 Michael Hill, Volunteer
 Mikel Gregory, Walker Valley
Fall 3:44
 Gilmore Ortiz, Heritage
5
 Mikel Gregory, Walker Valley
Dec
3
 Sirrel Robinson, Knoxville Halls
7
 Sirrel Robinson, Knoxville Halls
Dec
2
 Austin Baudoin, Arlington
 Christian Salter, Siegel
Fall 3:24
 Rayshawn Koster, Karns
11
 Christian Salter, Siegel
MD
2
 Thomas Meadows, Maryville
1
 Christian Salter, Siegel
Dec
3
 Jay Graham, Rhea Co.
18
 Thomas Meadows, Maryville
MD
7
 Dylann Quinn, Mt. Juliet
6
 Jay Graham, Rhea Co.
Dec
1
 Josh Rapcan, Dobyns Bennett
8
 Jay Graham, Rhea Co.
Dec
3
 Kris Bledsoe, Bolton
6
 Kris Bledsoe, Bolton
Dec
4
 Jose Molina, N. Overton
 Donnie Beyer, Bradley Central
Fall 0:15
 Joseph Garrett, Beech
 Donnie Beyer, Bradley Central
Fall 1:20
 Garrett Johnson, Germantown
8
 Donnie Beyer, Bradley Central
MD
0
 Wesley Nuchols, William Blount
 Donnie Beyer, Bradley Central
Fall 2:30
 Adrian Gonzalez, Rossview
 Garrett Johnson, Germantown
Fall 5:22
 Brandon Dougherty, Hardin Valley
10
 Austin Tucker, Hillsboro
Dec
5
 Ryder Gebhardt, Oakland
 Austin Tucker, Hillsboro
Fall 5:53
 Wesley Nuchols, William Blount
 Wesley Nuchols, William Blount
Fall 0:33
 Joshua DeBord, Daniel Boone
 Jason Johnson, Tennessee
Fall 2:46
 Jacob Flannery, Stone Memorial
11
 Jason Johnson, Tennessee
Dec
8
 Matthew Dale, Houston
 Jason Johnson, Tennessee
TF-1.5 4:44
 Adrian Gonzalez, Rossview
8
 Matthew Dale, Houston
Dec
5
 Cole Tillman, Blackman
6
 Taylor Pate, Centennial
Dec
2
 JT Edwards, Anderson Co.
 Taylor Pate, Centennial
Fall 1:12
 Adrian Gonzalez, Rossview
 Adrian Gonzalez, Rossview
Fall 0:36
 Andrew Sturdivant, East Hamilton

Consolation Bracket (Class AAA 152 lb Championship)


 Charles Bos
Fall 4:17
 Michael Hill
 Charles Bos
Fall 0:30
 Taylor Pate
 Taylor Pate
Fall 1:00
 Gilmore Ortiz
 
 
0
 Matthew Dale
Dec
2
 Gilmore Ortiz
1
 Taylor Pate
Dec
2
 Christian Salter
2
 Christian Salter
Dec
5
 Mikel Gregory
10
 Gilmore Ortiz
MD
2
 Austin Baudoin
 Dylann Quinn
Fall 3:46
 Rayshawn Koster
6
 Dylann Quinn
Dec
8
 Austin Tucker
7
 Austin Tucker
Dec
2
 Garrett Johnson
 Mikel Gregory
Fall 4:34
 Austin Tucker
 Mikel Gregory
Fall 2:28
 Adrian Gonzalez
6
 Mikel Gregory
Dec
3
 Jay Graham
Mikel Gregory  
THIRD PLACE
 
 
 Garrett Johnson
Fall 4:20
 Jose Molina



2
 Jose Molina
Dec
1
 Josh Rapcan
6
 Joseph Garrett
Dec
3
 Brandon Dougherty
7
 Joseph Garrett
Dec
4
 Kris Bledsoe
 Joseph Garrett
Fall 4:38
 Ryder Gebhardt
 
 
6
 Thomas Meadows
Dec
13
 Ryder Gebhardt
2
 Ryder Gebhardt
Dec
5
 Jason Johnson
2
 Christian Salter
Dec
5
 Mikel Gregory
9
 Jay Graham
Dec
2
 Jason Johnson
 Ryder Gebhardt
Fall 0:34
 Joshua DeBord
4
 Cole Tillman
Dec
3
 Jacob Flannery
 Cole Tillman
Fall 2:45
 Sirrel Robinson
3
 Sirrel Robinson
TB-1
5
 Sinjin Noga
1
 Wesley Nuchols
Dec
2
 Sinjin Noga
 Adrian Gonzalez
Fall 2:07
 Jason Johnson
Adrian Gonzalez  
FIFTH PLACE
 
 
10
 Sinjin Noga
MD
0
 Andrew Sturdivant
 Andrew Sturdivant
Fall 4:02
 JT Edwards

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Chris Rowland (Ravenwood, 12) - 2nd @ 138, 2015; 3rd @ 132, 2014
Donnie Beyer (Bradley Central, 12) - 5th @ 145, 2015
Adrian Gonzalez (Rossview, 12) - 4th @ 138, 2015

ADS BY GOOGLE