2015 Class AAA 160 lb Wrestling Championship Bracket

February 19 - February 21, 2015  ·  Williamson Co. Expo Center
Scroll horizontally to view entire bracket.
First Round Second Round Quarterfinals Semifinals Championship
 Aaron Oliver, Cleveland
Fall 1:29
 Jared Debord, Stone Memorial
 Aaron Oliver, Cleveland
Fall 2:36
 Christopher Hooks, Clinton
6
 Aaron Oliver, Cleveland
Dec
0
 John michael Jenkinson, Wilson Central
7
 Aaron Oliver, Cleveland
Dec
0
 Dustin Holmes, Siegel
6
 Aaron Oliver, Cleveland
Dec
10
 Tyler Garrison, Blackman
Tyler Garrison  
STATE CHAMPION
 Christopher Hooks, Clinton
Fall 1:21
 Tristan Scott, Tullahoma
10
 John michael Jenkinson, Wilson Central
Dec
3
 Shane King-Jesse, Science Hill
11
 John michael Jenkinson, Wilson Central
Dec
10
 Chris Bartol, Summit
16
 Chris Bartol, Summit
MD
3
 Brandon Patterson, Bolton
 Nathan Enzor, Arlington
TF-1.5 4:00
 Hunter Rogers, Soddy-Daisy
9
 Nathan Enzor, Arlington
Dec
8
 Jeremy Spangler, Tennessee
6
 Nathan Enzor, Arlington
Dec
13
 Dustin Holmes, Siegel
15
 Jeremy Spangler, Tennessee
MD
2
 Foster Dickerson, Knoxville Central
8
 Dustin Holmes, Siegel
MD
0
 Danyon Edens, Mt. Juliet
7
 Dustin Holmes, Siegel
Dec
4
 Nolan Kennedy, William Blount
16
 Nolan Kennedy, William Blount
MD
6
 Ishmael Arnold, Antioch
 Colton Mcmahan, Knoxville Halls
Fall 1:11
 Glenn Carter, Jefferson Co.
 Colton Mcmahan, Knoxville Halls
Fall 1:12
 Jordan Chafi, Ooltewah
6
 Colton Mcmahan, Knoxville Halls
Dec
2
 Mike King, Beech
1
 Colton Mcmahan, Knoxville Halls
Dec
2
 Tyler Garrison, Blackman
11
 Jordan Chafi, Ooltewah
MD
1
 Christian `C.J.` Cara, Bartlett
8
 Austin Ryan, Independence
Dec
2
 Dexter Watson, Heritage
 Austin Ryan, Independence
TF-1.5 4:00
 Mike King, Beech
 Mike King, Beech
Fall 0:50
 Jaron Rowland, Smyrna
 Tyler Garrison, Blackman
Fall 1:12
 William Broda, Farragut
9
 Tyler Garrison, Blackman
Dec
2
 Grant Gallaspy, Seymour
3
 Tyler Garrison, Blackman
Dec
1
 Joseph Begley, Dobyns Bennett
9
 Grant Gallaspy, Seymour
Dec
2
 Jack Bandy, Bradley Central
 Alec Finney, Ravenwood
Fall 3:41
 Mathew Mullins, Cordova
9
 Alec Finney, Ravenwood
Dec
13
 Joseph Begley, Dobyns Bennett
 Joseph Begley, Dobyns Bennett
Fall 1:09
 Jessie Strother, West Creek

Consolation Bracket (Class AAA 160 lb Championship)


 Jared Debord
Fall 2:42
 Tristan Scott
 Jared Debord
TF-1.5 2:15
 Alec Finney
7
 Alec Finney
Dec
3
 Shane King-Jesse
 
 
2
 Grant Gallaspy
Dec
8
 Shane King-Jesse
3
 Alec Finney
Dec
10
 Nathan Enzor
6
 Nathan Enzor
Dec
3
 John michael Jenkinson
8
 Shane King-Jesse
Dec
3
 Brandon Patterson
9
 Hunter Rogers
Dec
2
 Foster Dickerson
 Hunter Rogers
Fall 2:43
 Austin Ryan
 Austin Ryan
TF-1.5 4:02
 Jordan Chafi
9
 John michael Jenkinson
Dec
6
 Jordan Chafi
4
 Nathan Enzor
Dec
5
 Colton Mcmahan
 Colton Mcmahan
Fall 4:04
 Dustin Holmes
Dustin Holmes  
THIRD PLACE
 
 
 Jordan Chafi
Fall 2:22
 Danyon Edens



11
 Danyon Edens
Dec
6
 Ishmael Arnold
10
 Christian `C.J.` Cara
Dec
3
 Glenn Carter
6
 Christian `C.J.` Cara
MD
16
 Nolan Kennedy
 Nolan Kennedy
Fall 2:09
 Jeremy Spangler
 
 
 Jeremy Spangler
Fall 3:51
 Dexter Watson
3
 Jeremy Spangler
MD
13
 Joseph Begley
6
 Nathan Enzor
Dec
3
 John michael Jenkinson
6
 Dustin Holmes
Dec
5
 Joseph Begley
9
 Dexter Watson
Dec
5
 Jaron Rowland
7
 Jack Bandy
Dec
3
 William Broda
2
 Jack Bandy
Dec
7
 Chris Bartol
6
 Chris Bartol
Dec
0
 Christopher Hooks
11
 Mike King
Dec
4
 Chris Bartol
7
 Joseph Begley
Dec
4
 Nathan Enzor
Joseph Begley  
FIFTH PLACE
 
 
4
 Christopher Hooks
Dec
3
 Mathew Mullins
10
 Mathew Mullins
Dec
8
 Jessie Strother

Notes:
FORMER STATE TOURNAMENT MEDAL WINNER
Aaron Oliver (Cleveland, 12) - 4th @ 152, 2014
Danyon Edens (Mt. Juliet, 11) - 6th @ 152, 2014
Joseph Begley (Dobyns Bennett, 12) - 5th @ 160, 2014

ADS BY GOOGLE